Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Asta poate daca vorbesti de emergency room si ceva simplu. ERs sunt in general aglomerate, la medic se face programare si sincer foarte rar mi s-a intamplat sa astept mai mult de 10-15min. 

In plus nu iti pot spune de cate ori am auzit persoane din jurul meu care se plangeau la restaurant ca au stat 30min, cand eram clar acol de maxim 10. Nu mai vorbim ca nu stiu cati dintre noi au primul  instinct sa noteze ora la care au intrat in cabinet si ora la care au iesit. 

Nu, Madanic, nu e chiar asa. Problema este ca unii pacienti se simt indreptatiti indiferent de starea medicala a celor din fata lor sa intre fix la ora programata. Un om nu este o masina, ii pui ulei si gata...

Sora mea este medic internist cu specializare pe cardiologie si diabet.

Are programari facute cam la 15-20 minute. O data a venit un pacient cu tensiune 6 - i-a pus perfuzii, i-a facut o gramada de teste, a stat cu el  aproape o ora pana si-a revenit. I-a salvat viata. Cum a fost si firesc programarile s-au dat peste cap.

 

Daca un pacient se programeaza ca are dureri de stomac si ea constata ca de fapt sunt dureri precordiale, isi petrece mai mult timp cu el, ii face ekg, ecografie, nu-i da Tums si il trimite acasa ca sa nu intarzie programarile.

 

Pacientii care se plang de intarzieri sunt acele persoane care nu inteleg valoarea sanatatii fiintei umane si faptul ca pot aparea oricand complicatii, fie si la un banal consult, care trebuie investigate mai in amanunt.

 

Inca un caz, un pacient se programeaza pentru o infectie la organele genitale. I se aloca 15 minute suficiente pentru un consult si luare de analizee. La consult  constata ca saracul om avea infectie majora, puroi, febra mare. Ii curata, ii pune perfuzii cu antibiotic, ii face perfuzii cu antitermice si abia apoi il trimite la spital pentru alte perfuzii cu un alt antibiotic a carui cale de administrare nu se putea face in clinica.

 

Astea sunt exemple de situatii pe care oamenii care asteapta fie si o ora in plus trebuie sa le inteleaga. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sint (indiferent daca admit sau nu), ori in cel mai fericit caz doar cocheteaza cu ideea, rasisti, xenofobi, homofobi, misogini, [/size]

 

Da' de ce citezi doar partial? Pune acolo tot paragraful, sa fie clar ca m-am referit la white supremacists si ai lor suporteri si simpatizanti. White supremacists,  alt right, neo-Nazi, extrema dreapta si restul de nume sub care se ascund ori,  chipurile, s-au reinventat. 

 

Continuarea:

"Si viseaza la o societate pura si foarte masculina,  in care barbatul domina iar femeia asuma un rol traditional".

 

(Originalul cu citeva pagini in urma).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, Madanic, nu e chiar asa. Problema este ca unii pacienti se simt indreptatiti indiferent de starea medicala a celor din fata lor sa intre fix la ora programata. Un om nu este o masina, ii pui ulei si gata...

Sora mea este medic internist cu specializare pe cardiologie si diabet.

Are programari facute cam la 15-20 minute. O data a venit un pacient cu tensiune 6 - i-a pus perfuzii, i-a facut o gramada de teste, a stat cu el  aproape o ora pana si-a revenit. I-a salvat viata. Cum a fost si firesc programarile s-au dat peste cap.

 

Daca un pacient se programeaza ca are dureri de stomac si ea constata ca de fapt sunt dureri precordiale, isi petrece mai mult timp cu el, ii face ekg, ecografie, nu-i da Tums si il trimite acasa ca sa nu intarzie programarile.

 

Pacientii care se plang de intarzieri sunt acele persoane care nu inteleg valoarea sanatatii fiintei umane si faptul ca pot aparea oricand complicatii, fie si la un banal consult, care trebuie investigate mai in amanunt.

 

Inca un caz, un pacient se programeaza pentru o infectie la organele genitale. I se aloca 15 minute suficiente pentru un consult si luare de analizee. La consult  constata ca saracul om avea infectie majora, puroi, febra mare. Ii curata, ii pune perfuzii cu antibiotic, ii face perfuzii cu antitermice si abia apoi il trimite la spital pentru alte perfuzii cu un alt antibiotic a carui cale de administrare nu se putea face in clinica.

 

Astea sunt exemple de situatii pe care oamenii care asteapta fie si o ora in plus trebuie sa le inteleaga. 

Corect, ai dreptate. Dar in cazurile astea, intarzierea nu e generata de faptul ca medicul trebuie sa fie cordial cu pacientul sau ca trebuie sa introduca niste date in calculator cum a lasat sa se inteleaga Carolyne in mesajul ei sau cum sugereaza mamica11 ca daca nu ar exista fricile generate de PC treaba ar merge mai repede si noi am avea mai multi medici.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

secpare ca vrei sa ma contradict doar de dragul contrazicerii. Toata lumea se plange ca asteapta 30-1 hr pe la usa si doar 5 min de vorba cu dr. E ceva f cunosscut Asa ca nu e cazul sa imi demonstrezi abilitatile tale de a capta atentia dr. , nu toata lumea e asa plus ca una e sa stai la consultatie si Alta in prezenta si sa vorbesti cu doctorul 30min
Eh iaca, "toata lumea " ta nu include la care lucrez eu, aia la care lucreaza jumatatea mea, ambele in categoria 15000+ angajati. Nu e vorba de captat atentia medicului, ci de informatii aiurea oferite de tine.

 

Edit: nu include compania... 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Idiot sadea e parerea ta . Alte milioane printre care traiesti ( cum spuneam : nenorocul tau) au alta parere se pare.

 

De curind procentul pt approval rating e undeva la 24%. Prin comparatie,  Nixon si-a dat demisia cind a atins acelasi procent, dupa Watergate.

 

Unde-s milioanele de care vorbesti  ca la fata locului nu se vad.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corect, ai dreptate. Dar in cazurile astea, intarzierea nu e generata de faptul ca medicul trebuie sa fie cordial cu pacientul sau ca trebuie sa introduca niste date in calculator cum a lasat sa se inteleaga Carolyne in mesajul ei sau cum sugereaza mamica11 ca daca nu ar exista fricile generate de PC treaba ar merge mai repede si noi am avea mai multi medici.

Nici gand!  Poate exista cazuri izolate, exagerari. Daar, hai sa fim seriosi. Vorbim de USA. De natii si culori diverse pe care un medic le trateaza si il doare fix in c*r de PC.

Da, se pierde timpul, intr-un fel, cu fisele, dar nu e chiar asa. 

Pana si pe androidul meu pot dicta mesaje cand mi-e lene sa scriu. 

 

Da, exista niste mici obstacole cu privire la fisele astea, dar astea tin de trasabillitatea documetelor medicale nu de PC.

Mie mi se pare firesc ca un medic sa aiba documentele medicale ale pacientilor puse la punct.

Uite, o data/saptamana face garda de acasa, noaptea. Pentru cazuri simple.

Ramana pacientul x fara medicament si ii trebuie neaparat. O suna pacientul la ora 2 noaptea, ea acceseaza fisa, comanda medicamentul la farmacie, farmacia il trimite prin curier.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sincer cand va citesc parca nu traim in aceeasi lume. Sa spuneti ca sunt suficienti dr pt toata populatia si ca se ofera 30 min la fiecare pacient...e de domeniul fantasticului.... ma lasa fara cuvinte.voi chiar credeti ce spuneti?

 

Aici sintem de acord, noi doua nu traim in aceeasi lume.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...