Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

 

 

Sincer cand va citesc parca nu traim in aceeasi lume. Sa spuneti ca sunt suficienti dr pt toata populatia si ca se ofera 30 min la fiecare pacient...e de domeniul fantasticului.... ma lasa fara cuvinte.voi chiar credeti ce spuneti?

 

Incredibil ca experiența altora (nu “toată lumea” aia generică cu care ne tot scoți ochii) nu se pupa cu ce relatează Faux News, nu? 

 

Nu am stat in veci 5 min la medic in cabinet și am ginecolog, dermatolog, cardiolog care se ocupa de mine constant. Toți ii știu de ani de zile. Părinții mei chiar au medic care vine acasă ca sint pensionari și planul lor le da medic care ii vizitează cel puțin la 3 luni acasă. Uluitor, nu? Ce povestești tu sint regurgitari fără nici o baza in fapt. 

 

Problema nu sint medicii...nici pe departe. Problema este medicina pentru profit și companiile de asigurări care doar sănătatea noastră nu o au pe primul plan. Dar ți da-i cu dezinformarea ca Mămica11 te citește cu nesaț!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Eh iaca, "toata lumea " ta nu include la care lucrez eu, aia la care lucreaza jumatatea mea, ambele in categoria 15000+ angajati. Nu e vorba de captat atentia medicului, ci de informatii aiurea oferite de tine. Edit: nu include compania...
habar nu am ce vrei sa  spui...Ce legatura are compania ta/ sotului tau mare cat un oras cu doctorii???? Te duci cu fiecare coleg la doctor sa stii cat stau pe la usi???? 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer cand va citesc parca nu traim in aceeasi lume. Sa  spuneti ca sunt suficienti dr pt toata populatia si ca se ofera 30 min la fiecare pacient...e de domeniul fantasticului.... ma lasa fara cuvinte.voi chiar credeti ce spuneti?

Adica de ce e mai credibil ce spui tu cu 5 minute per pacient decat ceea ce spun eu sau Viviana? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer cand va citesc parca nu traim in aceeasi lume. Sa  spuneti ca sunt suficienti dr pt toata populatia si ca se ofera 30 min la fiecare pacient...e de domeniul fantasticului.... ma lasa fara cuvinte.voi chiar credeti ce spuneti?

Cine a zis ca se ofera 30 de minute la fiecare pacient? Programarile se fac din sfert in sfert de ora, sau din 20 in 20 de minute, in functie de specialitate. Daca e nevoie se sta mai mult cu pacientul. E foarte simplu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

habar nu am ce vrei sa  spui...Ce legatura are compania ta/ sotului tau mare cat un oras cu doctorii???? Te duci cu fiecare coleg la doctor sa stii cat stau pe la usi???? 

 

N-ai doctori indeajuns? Nu e vina pacientilor sau a PC-ului, e vina costului ridicat al educatiei si faptului ca o parte din alegatori considera inca ideea de free education ca fiind radicala.

Stai prea mult la usa medicului? Pai ma scuzi dar atunci teoria ta cu faptul ca nu acorda mai mult de 5 minute per consultatie a fost demonstrata ca fiind incorecta. Clar medicul si-a facut timp sa consulte pacientul anterior mai mult de 5 minute. Vezi ce zice Viviana, aia e realitatea unui medic. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nici gand! Poate exista cazuri izolate, exagerari. Daar, hai sa fim seriosi. Vorbim de USA. De natii si culori diverse pe care un medic le trateaza si il doare fix in c*r de PC. Da, se pierde timpul, intr-un fel, cu fisele, dar nu e chiar asa. Pana si pe androidul meu pot dicta mesaje cand mi-e lene sa scriu. Da, exista niste mici obstacole cu privire la fisele astea, dar astea tin de trasabillitatea documetelor medicale nu de PC. Mie mi se pare firesc ca un medic sa aiba documentele medicale ale pacientilor puse la punct. Uite, o data/saptamana face garda de acasa, noaptea. Pentru cazuri simple. Ramana pacientul x fara medicament si ii trebuie neaparat. O suna pacientul la ora 2 noaptea, ea acceseaza fisa, comanda medicamentul la farmacie, farmacia il trimite prin curier.

 

Viviana, da, asa e legat de fise.  In plus, in spitalele mari a inceput acum citiva ani implementarea unor softuri menite sa transfere orice documentatie in forma electronica. Din multiple motive,  inclusiv accesare a bazei de date la nivel national. Unii medici folosesc reportofoane in timpul consultatiei si lasa introducerea informatiilor pe seama altori membri din echipa lor (personal admin., asistenta, etc.).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

habar nu am ce vrei sa spui...Ce legatura are compania ta/ sotului tau mare cat un oras cu doctorii???? Te duci cu fiecare coleg la doctor sa stii cat stau pe la usi????

 

Hint: big company, putere mare de negociere cu companiile de asigurari. 

 

Hint: companie mare,  pagini multiple de reviews a celor ce folosesc o anumita companie de asigurare,  ori a medicilor frecventati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce spune aici, programeaza pacienti la fiecare 15 min.  Mai ales sezon de gripa care time f multe luni, e totul e ca pe Banda.. .https://www.google.com/amp/s/khn.org/news/15-minute-doctor-visits/amp/

mai ales dr care  accepta pe cei cu low income, asigurari gen obama care.... nici in vis nu accorda 30 min. Chiar Asa va place sa exaggerations?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, da, asa e legat de fise.  In plus, in spitalele mari a inceput acum citiva ani implementarea unor softuri menite sa transfere orice documentatie in forma electronica. Din multiple motive,  inclusiv accesare a bazei de date la nivel national. Unii medici folosesc reportofoane in timpul consultatiei si lasa introducerea informatiilor pe seama altori membri din echipa lor (personal admin., asistenta, etc.).

Prin 2000 cand sora mea era la Boston Memorial hospital, dicta fisa pe reportofon, dictarile erau preluate de o societate din India care le trimtea inapoi in format electronic.

Aici in California,  le dicteaza direct in softul specializat ce le transforma in documente electronice. Stiu asta pentru ca la cabinet are Apple si acasa laptop obisnuit si am ajutat-o sa foloseasca softul de conversie ca sa poata vedea fisele in formatul de acasa.. Asta era acum 3 ani.

Numai ca datele trebuie verificate dupa introducere.

Ea are o ora pauza de masa. O jumatate din acea ora o foloseste pentru verificarea asta. Sau cand ii da ziua libera in acest scop.

 

Poate nu toate spitalele/cabinetele/clinicile procedeaza asa, dar ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Hint: big company, putere mare de negociere cu companiile de asigurari. Hint: companie mare, pagini multiple de reviews a celor ce folosesc o anumita companie de asigurare, ori a medicilor frecventati.
si???? Nu toata america  lucreaza la companii cat un Oras, si nu toata lumea are putere de decizie ... la negocieri cu asigurari. Asta e fff rar.... asa ca nu generaliza. 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...