Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

Am absolvit Politehnica din Bucuresti, cu toate acestea raman la opinia mea ca nu putem compara lucrul intr-un spital cu pacienti versus ingineri. Nu vreau sa spun ca un domeniu este mai important ca altul, vreau sa spun doar ca sunt diferite si nu poti trage semn egal. Parerea mea, da? Mi se permite acest lucru?

 

Tot citesc ca o opinie informata, documentata, bazata pe fapte, experimentata, in spiritul si litera legii este de preferat unei simple opinii expuse de X sau Y. Really? De ce credeti ca opinia voastra este asa superioara mie sau lui Z???? Pentru ca va bateti in piept mai tare sau cum???

 

Exemplu: eu accept ca userul X nu-si va schimba opinia legat de avort de exemplu. Am participat in trecut la subiecte mai fierbinti, mi-am expus opinia cu exemple, argumente etc ca eu sunt foarte pro choice!!!  Este absolut treaba fiecaruia ce face cu uterul personal, nu trebuie sa vina guvernantii sa-mi dea lege pentru asta.

Si am inteles ca userull respectiv nu-si va schimba opinia indiferent cate argumente am adus. Pentru mine este un subiect incheiat si nu  as mai dezbate vreodata tema asta, deoarece nici eu nici userul X nu ne vom schimba opinia.

Dar asta nu-mi da dreptul sa-mi insult interlocutorul, sa tot ii flutur prin fata "vaaai ce documentata sunt eu, tu habar nu ai pe ce planeta traiesti, cainele moare de drum lung ... etc etc" Reciti-va mesajele si incercati sa vi le aplicati personal, apoi poate veti intelege.

Categoric sunt oameni care nu pot concepe ca nu au dreptate si trebuie cu orice pret sa demonstreze celor din jur dreptatea lor si, cel mai important, s-o impuna.

Amintiti-va "tonul face muzica" si cat de important este stilul de comunicare.

Niciodata nu veti castiga respect si nici nu veti impune opinia voastra cu pumnul in gura!!!

Eu aici vad o mare diferenta. Daca voi nu o vedeti chiar nu mai am nimic de adaugat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Sustii cu foc dreptul la arme dar te ofuschezi cind auzi de asigurare universala. 

 

Eu intr-o suta de pagini nu am citit asa ceva spus de Michelle.

Ori disperarea te face sa lovesti cum poti doar sa lovesti ?

Foarte urat.

Acuzati de la inceputul subiectului milioane de oameni necunoscuti ca sunt needucati doar pentru ca sustin un alt candidat decat cel agreat de voi dar altfel va comportati ca la usa cortului.

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit o  statistica in care Franta de exemplu avea  35 medici la fiecare 10000  persoane iar USA vreo 20 deci nu stiu daca e comparatia prea valabila si daca povesteste cineva din afara USA . 

 

PS stiu ca o sa apara iar persoana care doar comenteaza mesajele altora sa ceara link deci raspund de pe acum : nu l -am tinut si nu am chef sa caut de pe telefon. Insa daca va ganditi ca in Franta un medic din Romania de exemplu isi poate echivala studiile ( bine, nu peste noapte) si se poate angaja direct medic , la fel in Germania sau in alte tari europene pe cand in USA e practic imposibil fara alte studii (multe) atunci e credibila statistica. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

ok si, asta inseamna ca lumea e multumita? sper sa ne povesteasca fetele de acolo cum e sistemul lor de sanitate.

 

Sper ca glumești. America e singura țara vestica unde lumea intra in faliment pentru probleme de sănătate. Fără asigurare și cu cancer ești ca și mort. Probleme de inima? Diabet? Tiroida? Fără asigurare?

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am absolvit Politehnica din Bucuresti, cu toate acestea raman la opinia mea ca nu putem compara lucrul intr-un spital cu pacienti versus ingineri. Nu vreau sa spun ca un domeniu este mai important ca altul, vreau sa spun doar ca sunt diferite si nu poti trage semn egal. Parerea mea, da? Mi se permite acest lucru? Tot citesc ca o opinie informata, documentata, bazata pe fapte, experimentata, in spiritul si litera legii este de preferat unei simple opinii expuse de X sau Y. Really? De ce credeti ca opinia voastra este asa superioara mie sau lui Z???? Pentru ca va bateti in piept mai tare sau cum??? Exemplu: eu accept ca userul X nu-si va schimba opinia legat de avort de exemplu. Am participat in trecut la subiecte mai fierbinti, mi-am expus opinia cu exemple, argumente etc ca eu sunt foarte pro choice!!! Este absolut treaba fiecaruia ce face cu uterul personal, nu trebuie sa vina guvernantii sa-mi dea lege pentru asta. Si am inteles ca userull respectiv nu-si va schimba opinia indiferent cate argumente am adus. Pentru mine este un subiect incheiat si nu as mai dezbate vreodata tema asta, deoarece nici eu nici userul X nu ne vom schimba opinia. Dar asta nu-mi da dreptul sa-mi insult interlocutorul, sa tot ii flutur prin fata "vaaai ce documentata sunt eu, tu habar nu ai pe ce planeta traiesti, cainele moare de drum lung ... etc etc" Reciti-va mesajele si incercati sa vi le aplicati personal, apoi poate veti intelege. Categoric sunt oameni care nu pot concepe ca nu au dreptate si trebuie cu orice pret sa demonstreze celor din jur dreptatea lor si, cel mai important, s-o impuna. Amintiti-va "tonul face muzica" si cat de important este stilul de comunicare. Niciodata nu veti castiga respect si nici nu veti impune opinia voastra cu pumnul in gura!!! Eu aici vad o mare diferenta. Daca voi nu o vedeti chiar nu mai am nimic de adaugat.

 

Diferenta de opinie este: “prefer ceai, nu cafea”. Cand ajungi sa te plimbi prin farmacii cu un făt mort in pântece și un copil mic de mâna dar farmacistul are “obiecții morale” sau când mergia protest și da “omul bun” cu mașina sa te omoare urlând “jews will not replace us”, nu mai este o diferența de opinie.

 

Nu era nici “diferența de opinie” când Ruby a “îndrăznit” sa între in școala pentru prima oară și urlau oameni maturi la ea. Nu au integrat școlile cu vorba buna, înțelegere și voie buna...ci cu garda naționala.

 

Nu caut respect pentru persoana mea... caut drepturi egale. Atât. Nimeni nu este obligat sa ma respecte...dar drepturile civile sint cu totul altceva.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diferentele de opinie de pe forum ce duc la ursuleti  si acuzatii de toata jena  sunt infierate  nu cazurile mult mediatizate .

 

O intrebare: schimbarile astea de sex care duc la kuki de la nuki pentru ca nu se mai simtea bine in pielea lui  nuki iau procent si din asigurari in America? Sau sunt suportate 100%de cel ce vrea sa isi schimbe parti ale corpului?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare: schimbarile astea de sex care duc la kuki de la nuki pentru ca nu se mai simtea bine in pielea lui  nuki iau procent si din asigurari in America? Sau sunt suportate 100%de cel ce vrea sa isi schimbe parti ale corpului?

 

In ce masura te afecteaza direct, cine plateste? Platesti taxe in US? Ai asigurare in US? Te doare in basca? Sau vrei sa "stir the pot" in a troll-ish kinda way numai ca sa aciduleazi (sau smokes and mirrors) discutia? Sau poate ca te simti amenintata personal (radio erevan iti va raspune la toate intrebarile, treba doar sa intrebi) ...

Cred ca nu ai de ce sa-ti fie frica, nu se ia prin contact fizic, mediu, etc.... este sau nu este, se simte sau nu se simte. Nu vine nimeni in casa ta sa-ti influenteze copiii, vor decide ei mai devreme sau mai tarziu cu sau fara acordul tau (si indiferent de cat vrei sa le controlezi viata). So, chill, take a deep breath and go on with your life. Incearca sa accepti ca au viata lor.

 

PS Nu uita sa adaugi la lista de suspecti "non-binary"... foarte interesant sa citesti si sa ii intelegi, sunt persoane extrem de inteligente cu o intelegere profunda in primul rand a lor insisi ca indivizi si apoi a lumii in care traim. don't forget to take a deep breath, most of the time helps.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am citit o statistica in care Franta de exemplu avea 35 medici la fiecare 10000 persoane iar USA vreo 20 deci nu stiu daca e comparatia prea valabila si daca povesteste cineva din afara USA . PS stiu ca o sa apara iar persoana care doar comenteaza mesajele altora sa ceara link deci raspund de pe acum : nu l -am tinut si nu am chef sa caut de pe telefon. Insa daca va ganditi ca in Franta un medic din Romania de exemplu isi poate echivala studiile ( bine, nu peste noapte) si se poate angaja direct medic , la fel in Germania sau in alte tari europene pe cand in USA e practic imposibil fara alte studii (multe) atunci e credibila statistica.

 

Pina apare persoana,  pot da eu cifrele la nivel de 2016. La nivel national,  295 de medici certificati (licensed) la 100000 de locuitori. La nivel de stat, cifrele variaza, in California sint 380 de medici certificati activi la 100000 locuitori, in Illinois 387, Washington D.C. conduce detasat cu 1838. 

 

Ca provenienta dpdv al scolii de medicina absolvite, 724640 provin de la scoli din US si Canada, si doar 216182 de la scoli internationale. Cei internationali vin in cel mai mare procent din India, apoi Filipine, Pakistan si Mexic.

 

In perioada 2010- 2016, numarul medicilor a crescut de la 850085 la 953695, adica o crestere de 12%.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...