Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

Cloe d cauta in ultimele 60 de pagini un mesaj al tau ce sa nu fie doar o rautate cu " citeaza"  la unul din mesajele scrise anterior de mine sau de Michelle sau andacos sau Carolyne  si daca  nu gasesti poate reusesti sa scrii ceva propriu.

 

Sau macar poti incerca pentru ca discutia asa cum am mai spus se vrea generala . Nu este o conversatie a noastra cu tine.  Daca nu reusesti, nu-i bai. Intelegem.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Ba este treaba mea daca sistemul de asigurari care imi salta si mie bani ii da frustratilor ce nu au beneficiat la timp de indrumarea necesara unui copil/ adolescent in loc sa ii dea oamenilor in nevoie.

 

Sistemul de asigurari nu-ti salta nimic, singura alegi si confirmi planul si varianta aleasa,  plus rata lunara. Sint sute de companii de asigurari medicale in US, fiecare oferind alte citeva zeci ori sute de planuri de asigurare,  individuale ori colective.  Prin cele colective definesc planurile negociate de companiile angajatoare pentru angajatii lor ( plus familiile/dependentii acestora). Ideea ca banii tai iti sint luati si dati unui transgenger (ca asa le zice,  frustrati are alt sens) e destul de off. Dar, presupunind ca esti in situatia asta,  esti libera sa cercetezi piata asigurarilor de sanatate si sa alegi o alta companie cu un plan care are zero acoperire pt. procedurile si tratamentele oferite persoanelor transgender.

 

Gresesti si la partea cu indrumarea parinteasca. Dysphoria nu are absolut nimic de a face cu indrumarea parinteasca,  educatie si altele pe linia aceasta. Nu se vindeca ori corecteaza cu tratament psihiatric. Ori cu terapie spirituala. Si nici nu e contagioasa.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am o cunostinta care din probleme pur medicale i-a dat copilului un timp destul de mare medicamente si unele aveau si hormoni feminini. Baiat fiind dar a fost efectiv necesar ,  nu a avut ce face. Copilul a capatat  dupa acesti ani anumite trasaturi mai feminine dar acum cand i s-a schimbat la adolescenta tratamentul medicii au spus ca organismul se va regla de la sine inapoi.

Ce vreau sa spun este ce desi are pieptul sa zicem putin mai pronuntat in nici un caz nu i-au crescut sani deci nu ajung hormonii pentru asta. 

Si presupun ca si in cazul femeilor orice medicamente ar lua nu le cresc testicule. Deci daca nu transplant de la altul , nu medicamente   de unde " podoabe"?  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cloe d cauta in ultimele 60 de pagini un mesaj al tau ce sa nu fie doar o rautate cu " citeaza" la unul din mesajele scrise anterior de mine sau de Michelle sau andacos sau Carolyne si daca nu gasesti poate reusesti sa scrii ceva propriu. Sau macar poti incerca pentru ca discutia asa cum am mai spus se vrea generala . Nu este o conversatie a noastra cu tine. Daca nu reusesti, nu-i bai. Intelegem.

 

In mesajul de mai sus "rautatea ce citeaza " ai folosit-o metaforic ? En lieu de "nu te mai lua de mesajele noastre neinformate, afirmatiile nefondate"?

 

Reciteste-ti mesajele, reciteste mesajele celor amintite de tine, si incercati sa scrieti la subiect abandonind sfaturile nesolicitate, trasul de urechi pe motiv de limba neinteleasa ori proverbe romanesti necunoscute, si mai ales abandonind atitudinea pasiv agresiva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am o cunostinta care din probleme pur medicale i-a dat copilului un timp destul de mare medicamente si unele aveau si hormoni feminini. Baiat fiind dar a fost efectiv necesar ,  nu a avut ce face. Copilul a capatat  dupa acesti ani anumite trasaturi mai feminine dar acum cand i s-a schimbat la adolescenta tratamentul medicii au spus ca organismul se va regla de la sine inapoi.

Ce vreau sa spun este ce desi are pieptul sa zicem putin mai pronuntat in nici un caz nu i-au crescut sani deci nu ajung hormonii pentru asta. 

Si presupun ca si in cazul femeilor orice medicamente ar lua nu le cresc testicule. Deci daca nu transplant de la altul , nu medicamente   de unde " podoabe"?  

 

Daca intr-adevar te intereseaza situatia unei persoane transgender mai departe decit o curiozitate morbida, bolnavicioasa care sa iti confere tie o stare de superioritate si o motivatie pentru a-ti agita bata de baseball, exista posibilitati sa te informezi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Reciteste-ti mesajele, reciteste mesajele celor amintite de tine, si incercati sa scrieti la subiect abandonind sfaturile nesolicitate, trasul de urechi pe motiv de limba neinteleasa ori proverbe romanesti necunoscute, si mai ales abandonind atitudinea pasiv agresiva.

 

Pe cand mesajele tale sunt la obiect, documentate si pline de proverbe utile ("cainele moare de drum lung...)"

 

Daca tu esti asa documentata la subiectul acesta, cum de nu reusesti sa schimbi opinia userului X sau Y? Ca doar faptele si documentatia vin sprijinul tau.

Imi cer scuze, chiar nu sunt ironica, vreau sa subliniez ca si Einstein daca ar explica unui bastinas din jungla Americii de Sud ca Pamantul este rotund si se invarteste nu l-ar crede (este un exemplu, da). 

M-am adresat respectuos, nu te-am luat peste picior, dar tot faci comentarii pe langa ideea pe care vreau s-o transmit (vezi ca as fi insultata cand cineva documentat isi expune ideile..)

Probabil este vina mea, nu stiu sa ma exprim suficient de clar.

Eu nu sunt pro tRump, il detest pe Pence si sunt pentru drepturile minoritatilor, dar felul in care ajungi sa convingi un interlocutor da tonul dialogului. Nu este suficient sa bati moneda zeci de pagini despre documentare.

 

Aaa, daca nu asteptam respect, dar vrem sa punem pumnul in gura cu orice pret, atunci...fiecare culege ce seamana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pe cand mesajele tale sunt la obiect, documentate si pline de proverbe utile ("cainele moare de drum lung...)" Daca tu esti asa documentata la subiectul acesta, cum de nu reusesti sa schimbi opinia userului X sau Y? Ca doar faptele si documentatia vin sprijinul tau. Imi cer scuze, chiar nu sunt ironica, vreau sa subliniez ca si Einstein daca ar explica unui bastinas din jungla Americii de Sud ca Pamantul este rotund si se invarteste nu l-ar crede (este un exemplu, da). M-am adresat respectuos, nu te-am luat peste picior, dar tot faci comentarii pe langa ideea pe care vreau s-o transmit (vezi ca as fi insultata cand cineva documentat isi expune ideile..) Probabil este vina mea, nu stiu sa ma exprim suficient de clar. Eu nu sunt pro tRump, il detest pe Pence si sunt pentru drepturile minoritatilor, dar felul in care ajungi sa convingi un interlocutor da tonul dialogului. Nu este suficient sa bati moneda zeci de pagini despre documentare. Aaa, daca nu asteptam respect, dar vrem sa punem pumnul in gura cu orice pret, atunci...fiecare culege ce seamana.

 

In afara criticilor, nu văd o soluție sau alta modalitate de a susține o idee in afara faptului ca te deranjează doar o parte a dialogului? 

 

Despre ce pumn in gura te referi? Sau a numi persoanele Trans ca “frustrați”, de exemplu, vezi tu un mare semn de respect și o sinceră curiozitate? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...