Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

Masurile sociale care sa asigure accesul la sanatate, educatie si sa reduca saracia extrema sint foarte costisitoare. Populatia tarilor scandinave si nu numai (si in UK e la fel) sint taxate cu 40-60% din salar pentru a sustine aceste masuri. E americanul dispus sa plateasca atit guvernului , care apoi imparte banii cum crede de cuviinta? Nu cred. 

 

Unii sint, multi nu sint dispusi. Problema e ca nu toata lumea plateste taxe ca americanul de rind. Problema e mai ales la corporate taxes: cum, cit, in ce conditii.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nici in țările scandinave (acum știu exact de Suedia) nu intra nimic din ce ai menționat tu (TVA, taxe pe proprietăți, accize) in impozitul pe venit. TVA e 25% exceptând produsele alimentare unde e 12%. O parte din taxe sunt locale și o parte sunt taxe centrale. Se taxează diferit in funcție de venit, sunt diferite trepte. 

 

E mai complicat sistemul de taxare dar Pt cei ce vor sa citească, e explicat aici: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Taxation_in_Sweden

Poate m-am exprimat eu gresit, dar nu am zis nicaieri ca tva-ul si taxele pe proprietate intra la impozitul pe venit. Ziceam doar ca pe langa impozit pe venit si contributii sociale, mai merg si alti bani din veniturile cetatenilor in buzunarul statului. Taxele pe venit sunt , cum a explicat Danilea, peste 40% din salariu (sau alt venit, daca nu e de natura salariala) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problema e că se cheltuie bani fără rost, nu că nu ar fi. În loc să cheltuie pe ceva ce aduce alți bani în viitor (investiții, infrastructură) banii fie se fură de-a dreptul, fie se dau pe pomeni electorale.

 

Dacă am plăti 80% din venituri către acest stat, rezultatul pentru noi ar fi tot la fel.

Toata lumea care are sistemul asta crede ca banii sint cheltuiti aiurea si s-ar putea face altceva cu ei. Asta-i principala discutie la TV in fiecare zi. Cit de prost e dramuit bugetul iar politicienii se pling incontinuu ca nu sint bani destui si ca poate ar trebui sa mareasca taxele. [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu confunda taxele si impozitul virate din salariu catre bugetul statului, catre Guvern cu impozitele si taxele locale platite de contribuabilli catre primarie.

 

Impozitele și taxele locale constituie venituri proprii ale bugetelor unităților administrativ-teritoriale.

 

 

Eu platesc anual impozit pe apartament si pe masina in valoare de vreo 400 lei + alte impozitele si taxulete. Impozit care merge la venituile proprii ale primariei. In afara de mine doar pe scara mea sunt inca 50 de astfel de platitori.

 

Nu doresc ca aceste venituri sa fie folosite pentru vacantele nu stiu carei categorii. Prefer sa mearga in scoli, gradinte si case de copii asigurandu-le caldura, apa, electricitate, curatenie in curtea scolii samd. Poate vreau transport cu aer conditionat la 40 de grade vara si caldura la -20,  strazi fara gropi in care sa-mi rup picioarele.

 

Daca vrei sa trimiti pensionarii in vacante in Grecia nu ai decat sa o faci de la bugetul de stat. Sa constitui un fond de ajutorare social si sa ai bunul simt sa-i trimit pe litoralul romanesc nu in afara tarii unde trebuie sa plateasca asigurare de calatorie, de sanatate, transport samd

 

Sper ca s-a inteles diferenta si de ce e lumea ofticata.

O, pai sa vezi cite taxele locale se platesc si aici si pun pariu si in tarile scandinave e la fel. Asta dupa ce ma jupoaie statul de taxe inainte de a ma vedea cu salarul in mina. Taxa la consiliu local platesc £200/ luna si mi-au injumatatit toate serviciile recent, ca nu sint bani!!!! Lumea e extrem de nemultumita de prestatiile consiliilor. Si  aici nu am pus impozitele pe masini, cladiri, taxa de drum, si alte angarale. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hi, hi, ce imaginatie ai!

Da, poate ar trebui sa platim 60%. Ca Danemarca. Daca ne dau si salariile de acolo.

In Romania:

Salariu mediu brut 4160 lei vreo 900 euro.

Salariu mediu net 2.713 lei vreo 585 de euro.

 

Salariu mediu brut 4160 - 60% ca asa gandesti ca ar trebui = 2496 lei adica 530 euro.

 

Salariu mediu brut in Danemarca este 4900-5000 euro. 

60% e 60% din orice venit! Si lor li s-o fi parind ca ramin cu nimic la ce cheltuilei or fi avind acolo, nu? Dar iti imaginezi sistemul asta implementat in SUA?

 

4160-60% = 1664

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O, pai sa vezi cite taxele locale se platesc si aici si pun pariu si in tarile scandinave e la fel. Asta dupa ce ma jupoaie statul de taxe inainte de a ma vedea cu salarul in mina. Taxa la consiliu local platesc £200/ luna si mi-au injumatatit toate serviciile recent, ca nu sint bani!!!! Lumea e extrem de nemultumita de prestatiile consiliilor. Si  aici nu am pus impozitele pe masini, cladiri, taxa de drum, si alte angarale. 

Exact. Si ti-ar placea ca consiliull local sa dea ochelari, excursii, vouchere pentru biciclete, ajutoare pentru sarcina si cupluri infertile?

2 milioane de euro a dat pentru vouchere Materrna, a achizitionat 200.000 de ochelari pentru pensionari. Si cat si mai cate.

 

In fine nu e locul discutiei aici. Scuze pentru offtopic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Si ti-ar placea ca consiliull local sa dea ochelari, excursii, vouchere pentru biciclete, ajutoare pentru sarcina si cupluri infertile?

2 milioane de euro a dat pentru vouchere Materrna, a achizitionat 200.000 de ochelari pentru pensionari. Si cat si mai cate.

 

In fine nu e locul discutiei aici. Scuze pentru offtopic.

Nu imi place si totusi si ai nostri dau pentru tot felul de activitati de care eu nu beneficiez dar altii da. Tot timpul vor fi nemultumiri, asta spun. Nu e nicicum un sistem perfect, la care sa rivneasca americanii, dar e mai fair. Insa nu ar prinde la ei niciodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...