Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

Daca stam sa comparam Suedia cu Statele Unite la sistemul de taxe intr-un vacuum, da...aparent, suedezii platesc mai multe taxe decit americanii. Daca insa ne dam citiva pasi inapoi si privim in asamblu ce inseama pentru niveul de viata si costul net al acestui nivel de viata, americanii sint in mare pierdere.

 

In primul rind, da, impozitul pe venit este mai mic insa, americanul de rind este OBLIGAT sa plateasca din buzunar pentru cele mai costititoare lucruri din viata: day care pentru copii, facultate (ASTRONOMICA fata de Suedia), sanatate, zile de boala, concediu de maternitate, o parte din pensii (Social Security nu este suficient), ingrijirea la batrinete. 

 

Si asta cu un nivel de trai net scazut fata de Suedia: infant mortality, average age expectancy, etc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Daca mai era nevoie de o proba ca T. este un dezastru absolut in ceeace priveste politica externa: ambele partide din senat s-au unit pentru depunerea unei legi cu care presedintele NU poatesa scoata tara din NATO ca asa s-a trezit el de dimineata

 

http://thehill.com/homenews/senate/400074-senators-introduce-bill-to-slap-crushing-new-sanctions-on-russia?amp#click=https://t.co/VkaTZk6AmX

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa ma tin deoparte cat pana acum, dar trebuie sa corectez anumíte afirmatii.

In Danemarca nu exista un minim pe economie dat prin lege, aici sunt sindicatele care negociaza cu angajatorii cu cat se plateste ora in bransa respectiva. Acel minim pe ora difera de la vechime la vechime, sau de la cum negociezi tu. De ex daca nu-ti convine salariul poti cere in alte parti, cat sa plateasca ei la pensie si cat tu, transport si multe altele. Daca eu consider ca merit o marire, contactez firma mea de asigurari (sindicatul) si ei negociaza pt mine, dar de obicei o faci direct cu seful. Daca seful te refuza, ai cealalta optiune cu sindicatul. 

 

Si nu, nu din price venit se trage 60%. O vanzatoare cu un salariu mic poate sa plateasca cam 40-45%. Daca sa zicem castigi 100000kr platesti impozit 22.500 plus taxe 18.900 si ajungi undeva la 40%

Castigi 500.000kr platesti impozit 189.000kr plus taxe 76.000kr si ajungi undeva la 53% Dar unele firme pt ajunge si la 75% impozit

Asta lunar dar cand faci declaratia pe venit anual se corecteaza, pt ca sunt multe deduceri de care poti beneficia si diefera de la familie la familie. Sotul meu e angajat iar eu am business-ul meu, el nu-si poate face declaratia pe venit fara ca eu sa fac prima data magazinului,  Si atunci platesti sau primesti bani.

 

Se platesc taxe mari dar primesti cat sa fii multumit, invatamant gratis, sanatate gratis pt toti, infrastructura buna,...Si aici comenteaza multi de impozit mare, dar uita tot ce primesc si ca tot ei critica alte tari pt cum isi conduc economia. 

 

Scolile sunt gratis, spitalele sunt gratis. Caminul se plateste cam 430€ lunar iar camnul 350€. Asta difera de la sektor la sektor, de la regiune la regiune. Esti parinte singur, beneficiezi de deduceri. Nu stiu cat costa sa ai copilul la institutii in alte tari, dar aici daca vrei, traiesti decent.

 

De ex baiatul cel mare merge la privata si platesc 300€ lunar si e o scoala unde se intra foarte greu (locuri putine si nu afiseaza dar personal consider ca selecteaza) Pe cand citesc preturile data de Antmil, Madanic, serios, dar eu sigur as intra in depressie in America....sau m-as obisnui cu sistemul respectiv, dar ma simt mult mai sigura aici.

 

Si as vrea sa comentez apropo de medici. Si aici ai perioade cand astepti de te iau nervii, si aici te pot tine doar 5mi-10min inauntru, mi s-a intamplat personal, dar de atata a fost nevoie, nu vad de ce as comenta. Am nascut de doua ori la acelasi spital si am doua experiente total diferite. Una placuta cu multa atentie si a doua neplacuta cu lipsa de personal, asistente stresate si am invatat ca nu e bine sa nasc vara cand e vacanta sau de Craciun.

 

In rest stiti parerea mea "JOS TRUMP"!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SI cu toate astea e multa saracie, nemultumire cum sint cheltuiti banii, etc. POate ar trebui sa platiti 60% si s-ar mai rezolva din probleme. Deci social democratia asta nu e chiar asa de usor de implementat si de ingurgitat, asta vreau sa subliniez. 

 

Problema cu Romania e ca banii nu se duc unde trebuie, sunt ori furati ori cheltuiti fara cap. Romania a demonstrat ca taxe mari sau mici banii din buget nu se duc pe imbunatatirea nivelului de trai al contribuabilului ci pe miluirea electorala sau in buzunarele alesilor. De aceea romanul care e angajat si plateste taxe le vede ca pe o povara. 

 

Nu social-democratia e ce e rau in Romania, ci modul in care cei care se declara "social-democrati" decid sa o implementeze. Romania e cel mai prost exemplu, pentru ca la noi, nimic nu se face din convingere politica totul se face pentru binele politicianului. Numai uita-te la traseism.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu Romania e ca banii nu se duc unde trebuie, sunt ori furati ori cheltuiti fara cap. Romania a demonstrat ca taxe mari sau mici banii din buget nu se duc pe imbunatatirea nivelului de trai al contribuabilului ci pe miluirea electorala sau in buzunarele alesilor. De aceea romanul care e angajat si plateste taxe le vede ca pe o povara. 

 

Nu social-democratia e ce e rau in Romania, ci modul in care cei care se declara "social-democrati" decid sa o implementeze. Romania e cel mai prost exemplu, pentru ca la noi, nimic nu se face din convingere politica totul se face pentru binele politicianului. Numai uita-te la traseism.

Asa-i si pe aici, cresc taxele si nivelul de trai scade. Iar populatia e satula de atitea taxe si de plingerile politicienilor ca nu sint bani destui! Apoi ai vazut ca si scandinavii se pling de propriul lor sistem, deci ce sa mai spui? Cum sa inghita un american un sistem criticat de cei ce l-au inventat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Si ti-ar placea ca consiliull local sa dea ochelari, excursii, vouchere pentru biciclete, ajutoare pentru sarcina si cupluri infertile?

2 milioane de euro a dat pentru vouchere Materrna, a achizitionat 200.000 de ochelari pentru pensionari. Si cat si mai cate.

 

In fine nu e locul discutiei aici. Scuze pentru offtopic.

Problema ta nu e ca se dau. Problema ta este ca banii aia nu genereaza bunastare pentru toata societatea implicit a ta. 

Toate proiectele primariei sunt menite sa faca imagine buna primaritei nu sa rezolve problema pensionarilor, a parintilor etc. Le-a dat azi ochelari, la anul poate ca nu o sa mai poata, excursia sunt 7 zile undeva apoi inapoi la nevoile lor, bani pentru primul copil sau ce masa da, sunt o suma ridicola oferita o data si apoi gata. Nimic din masurile astea nu rezolva nevoi pe termen lung, de aceea mi se pare absolut norma sa fii indignat. Asta nu e social-democratie, e pomana oferita din buzunarul altuia.

 

Sunt sigura ca nu te-ai opune daca ai stii ca din banii tai primaria a finantat un spital, a renovat parcurile pentru copii si a updatat/reparat locurile de joaca, daca ar fi asfaltat un numar de strazi in oras, daca ti-ar fi organizat evenimente culturale care sa atraga turisti si tot asa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...