Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Asa-i si pe aici, cresc taxele si nivelul de trai scade. Iar populatia e satula de atitea taxe si de plingerile politicienilor ca nu sint bani destui! Apoi ai vazut ca si scandinavii se pling de propriul lor sistem, deci ce sa mai spui? Cum sa inghita un american un sistem criticat de cei ce l-au inventat.

Diferentele ti-au fost explicate. Aici feds nu te taxeaza la maxim, dar te si lasa descoperit in absolut orice problema. Health care, daycare, maternity leave esti pe cont propriu.

Pai numai in materie de sanatate si omul ar trebui sa realizeze ca plateste mai mult decat castiga neplatind taxe.

Cum ar fii sa te vezi cu 25% rata de impozit si sa descoperi ca din salariu trebuie sa day 3500$/luna pentru child care, ca tuitionul pentru copii aia la colege costa 45k/an (asta per copil la o universitate medie), cu asigurarea 600$/luna si iti acopera doar anumite chestii. Ce sistem ai prefera al tau sau al americanilor?

 

Nici un sistem nu e lipsit de probleme, intotdeauna insa trebuie sa vezi la care din sisteme beneficiile sunt mai mari decat problemele, sau macar sa gasesti un sistem in echilibru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diferentele ti-au fost explicate. Aici feds nu te taxeaza la maxim, dar te si lasa descoperit in absolut orice problema. Health care, daycare, maternity leave esti pe cont propriu.

Pai numai in materie de sanatate si omul ar trebui sa realizeze ca plateste mai mult decat castiga neplatind taxe.

Cum ar fii sa te vezi cu 25% rata de impozit si sa descoperi ca din salariu trebuie sa day 3500$/luna pentru child care, ca tuitionul pentru copii aia la colege costa 45k/an (asta per copil la o universitate medie), cu asigurarea 600$/luna si iti acopera doar anumite chestii. Ce sistem ai prefera al tau sau al americanilor?

 

Nici un sistem nu e lipsit de probleme, intotdeauna insa trebuie sa vezi la care din sisteme beneficiile sunt mai mari decat problemele, sau macar sa gasesti un sistem in echilibru.

 

Madanic, nu trebuie sa ma convingi pe mine care sistem e mai bun, ca știu. Eu doar am spus ca 

1. Sistemul social democratic nu e perfect (căci așa se susținea pe la pagina 139)

2. Nu cred ca e aplicabil americanilor in our life time (v p.139).

 

Tu ești de alta părere? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si e gresit sa vin cu o explicatie? Macar eu am bunul simt sa accept raspunsul altuia.

 Sau sa rectific ce ai scris tu de cei 60%? 

 

Serios, unele persoane nu-si descarca inima deloc de la un subiect la altul...cara si cara  si bum!

Ai spus ca vii cu o CORECȚIE, ori nu știu ce e greșit in ce am afirmat, conform acelui articol. Ce e de rectificat in ce am scris in legătura cu cei 60%?

 

Și fii mai politicoasa, căci eu nu am spus ca nu ai avut bunul simt sa citești ce am scris, sau articolul la care am făcut referire!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic, nu trebuie sa ma convingi pe mine care sistem e mai bun, ca știu. Eu doar am spus ca 

1. Sistemul social democratic nu e perfect (căci așa se susținea pe la pagina 139)

2. Nu cred ca e aplicabil americanilor in our life time (v p.139).

 

Tu ești de alta părere? 

 

Da sunt. Din fericire din ce in ce mai multi oameni realizeaza ca probleme precum HealthCare-ul si Educatia sunt mai usor de "tackled" in grup mare decat pe cont propriu.

Republicanii inca au avantaj prin faptul ca se folosesc de paravane, falsi vinovati dar incetul cu incetul societatea se trezeste la realitate. 

Nu stiu cine sustinea ca sistemul e perfect, mi-a scapat referinta eu in continuare sutin ca desi nu e perfect ofera mai multe sanse omului obisnuit decat sistemul sustinut de republicani. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...