Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

In ce baza afirmi asta?

Hmm, pai sa vedem:

 - toate sloganele de campanie cu emigrantii care vin si fura joburile si beneficiile americanului cinstit;

 - teoriile cum ca masurile sociale sunt ceea ce au adus deficitul aici unde este

 

Problema se pune asa. Emigrantii ilegali sunt o realitate adevarat, dar un procent mare dintre ei fug de orice i-ar aduce aproape de autoritati si evita de exemplu asistenta medicala exceptand cazurile de urgenta. Deci nu pot fii cauza principala pentru care beneficiile americanului obisnuit au disparut sau au scazut. E doar o modalitate de "deflect". 

Masurile sociale sunt slim to none pe aici, si evident singurul motiv pentru care sunt "nepopulare" si usor de pinpoint ca problema  este faptul ca cetateanul e nemultumit de propriul trai. Altfel masurile sociale nu sunt ceva rau, mie una nu mi-ar place sa ies pe strada si sa vad oameni emanciati care intind mana sa le dau de mancare de exemplu. Sau mai rau sa imi fie frica sa ies pe strada ca exista oameni dispusi sa-mi dea in cap ca sa faca bani pentru urmatoarea masa. 

Stiu ca pare un exemplu extrem, dar te asigur ca atunci cand 1 din 6 persoane in US face foamea e real. 

Am fost in Ca in vacanta, si pe spatiul verde de langa strazi erau corturi de homeless. Michelle vede faptul ca preturile caselor au crescut ca fiind o dovada a "cresterii economiei", problema e ca aceste cresteri sunt goale, nesustinute, si clasa saraca se ingroasa pe zi ce trece. Si Wa in special zona metropolitana Seattle, are aceeasi problema pe care nu stie cum sa o gestioneze.

Oamenii care vad doar ce ii intereseaza sfarsesc in situatii nasoale pentru ca eventual problema ne va atinge si pe noi. Toate masurile T de pana acum au crescut bogatia celor 1% care erau oricum bogati si au taiat in middle class in aceeasi masura cu ce au taiat la poor class. Middle class nu se extinde ci cade incet in saracie, dar vezi tu atunci cand vezi doar ca iti pierzi din statut pierzi din vedere ca devii exact ceea ce ai crezut ca e "rau in tara asta". Sunt homelesii care inca au job, dar nu isi mai permit nici macar chirie. 

 

Problema nu e ca exista oameni saraci, emigranti, minoritati sau ce altceva mai zboara prin argumentatia politicienilor. Problema e ca bogatii vor mai mult si mai mult, si au acaparat toate resursele. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Madanic...eu cred ca TU(si nu numai) iti doresti ca "populatia sa se trezeasca", parerea mea e ca asta o sa vezi ...negru pe alb, peste doi ani.

 

Eu nu-s asa sigura ca americanii "se trezesc"...nu in directia in care vrei tu.

 

edit Si Merkel loveste in clasa d emijloc, si in Germania populatia a ajuns la un nivel de pauperizare nemaintilnit pina acum, deci e un fenimen generl se pare.Se cocheteaza cu o societate doar pe doua nivele...bogati si saraci, clasa d emijloc e pe cale de disparitie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic...eu cred ca TU(si nu numai) iti doresti ca "populatia sa se trezeasca", parerea mea e ca asta o sa vezi ...negru pe alb, peste doi ani.

 

Eu nu-s asa sigura ca americanii "se trezesc"...nu in directia in care vrei tu.

 

Fără supărare, cine zicea de glob de cristal cu câteva pagini în urmă?

 

Un ton mai puțin sentențios s-ar putea? Niște argumente?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic...eu cred ca TU(si nu numai) iti doresti ca "populatia sa se trezeasca", parerea mea e ca asta o sa vezi ...negru pe alb, peste doi ani.

 

Eu nu-s asa sigura ca americanii "se trezesc"...nu in directia in care vrei tu.

 

edit Si Merkel loveste in clasa d emijloc, si in Germania populatia a ajuns la un nivel de pauperizare nemaintilnit pina acum, deci e un fenimen generl se pare.Se cocheteaza cu o societate doar pe doua nivele...bogati si saraci, clasa d emijloc e pe cale de disparitie.

Poate, dar aud din ce in ce mai multe voci care cer universal health care si free education. Ceea ce inseamna ca oamenii incep sa isi dea seama de beneficiile unor sisteme de gen. Vocile astea au drept de vot. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...