Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

nu e presedintele meu preaiubit si preamarit...e doar presedintele meu, ales reprezentant al tarii in care traiesc.

nimeni nu e perfect, nimeni nu e pus presedinte ca e perfect...si nimeni nu crede ca o data ajuns presedinte va ajunge sa fie perfect...deci?

 

nu stiu la ce te referi cu iluminatii zilelor noastre ...si nu citesc si caracterizez un om din poze...sau dupa fata. 

 

din aparente T nu e prost nici ca om si mai ales ca om de afaceri...cum spuena cineva ca nu stie sa vorbeasca cu desteptii ceilalti lideri ai lumii.

 

a facut mai multe afaceri cit altii nu fac nici daca traiesc 10 vieti...si f multe I-au reusit.

 

da, are multe tendinte  de grandomanie si de multe ori da cu batu' n balta cu tweeterul, nu e rafinat /slefuit ca alti politicieni cu studii la Harvard si yale ...dar hei...fiecare cu defectele lui dar partea buna e ca e indraznet, f incapatinat...si ce isi propune in general realizeaza….un om porst nu ar reusi sa facca toate astea.

 

un ex a fost atunci cu patinoarul din new York...nu a putut orasul sa faca patinoarul 7 ani...el a insistat, a luat proiectul si l-a facut in cateva luni si sub buget.

 

cand newyorkul era un oras mizerabil prin 70 ...el cu cladirile lui...l-a pus din nou pe harta in loc de renume…

 

a f inventiv, a profitat de moment, a perseverat...si a realizat visele si ce altii nu vor face niciodata, si  multi sunt invidiosi pe succcesul lui, si-a facut si multi dusmani in decursul vietii...si mai ales acum cind a ajuns presedinte.

 

. a s pus atunci prin 80 cind il impingeau sa candideze la misto ...ca nu va candida decit cand va stii ca va cistiga...uite ca s-a intimplat...si cum mor de ciuda. 

 

mai spuena cineva ca vrea sa se imbogateasca...ce sa se imbogateasca cand are deja milioane...bilioane...putea sa stea lejer cu batul in mina si sa joace golf...ma mir ca s-a legat la cap sa isi petreaca batrinezea in asa mediu de nebuni. pt ce? poate pt ca a crezut ca el , poate sa faca ceva, poate ca Dumenzeu l-a pus ...sa vedem de ce, sa ajute sau sa pedepseasca tara?...eu cred si sper ca sa fie folosit in sens pozitiv. iubesc tara asta, iubesc concetatenii mei indifferent de culoare politica

 

a spus la alegatori care ii este agenda...lor le-a placut si l-au ales...iar acum face ce a promis. simplu...care presedinte mai face asta, cand majoritatea ...uita tot ce au priomis intimpul alegerilor?

cu koreanul atit s-a speculat...uite ca a facut ce alti presedinti nici macar nu s-au gindit…cu rusul poate vrea pace, pai ce credeti ca il vor lasa astia...nu vedeti cum pun paie pe foc doar ca sa se certe.

cu liderii din Europa le-a aratat ca nu mai merge vrajeala si daca ei fac presiune ca sunt mai multi (cum erau la masa in poza aia) ...el tace, se face mic si se supune....

 

sutn sigura ca mi se va sari in cap, ca il slavesc...preamaresc...

nu, nu e intentia mea asta si am spus- de acum citiva ani...vreau doar sa prezint niste aspecte din alt punct de vedere acelor care il sustin, care vor ca tara sa mearga bine….sustinatori care nu sunt prosti, inculti, drogati...marlani...etc...etc...

 

Cata naivitate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Letiția, nu e nevoie sa te victimizezi...print i-ai spus in nenumărate rânduri fiului tău la cafenea. Nu știu cum îl cheamă dar tu singura te-ai referit la el in acest mod in absolut toate discuțiile despre copii. Jalnica tentativa!

 

Nu mai continui...deja mi-e mai mult decât clar unde se situează moralitatea participanților. Eu sper sa nu va prindă din urma niciodată toate aceste sentimente xenofobe. Va veni și rândul vostru in povestea ce se desfășoară (iar).

 

 Nu e problema ta cum îmi numesc eu copilul. Nu era cazul sa îl aduci in discuție, eu nu ti-am adus in discuție familia! E chestie de bun simt, dar tu nu știi ce e aia, n-ai limite. Da, oprește-te, ai împroșcaț destul. Sper sa te ții de cuvint de data asta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Michelle, pe oameni ca tine se sprijina succesul bufonului Trump. [batcap] S-au dus vremurile in care traiam bie merci inchisi intre granitele tarilor noastre si multumeam lui dumnezeu ca am fost privilegiatii sortii. Acum bunastarea noastra depinde de bunastarea globala.
 aici nu e vb de un om, e vb de o tara. Bunastarea depinde  de cat de mult  se straduieste o tara sa ii fie bine si nu se lasa / obliga pe  altii sa o duca in spate. 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letiția, nu e nevoie sa te victimizezi...print i-ai spus in nenumărate rânduri fiului tău la cafenea. Nu știu cum îl cheamă dar tu singura te-ai referit la el in acest mod in absolut toate discuțiile despre copii. Jalnica tentativa!

 

Nu mai continui...deja mi-e mai mult decât clar unde se situează moralitatea participanților. Eu sper sa nu va prindă din urma niciodată toate aceste sentimente xenofobe. Va veni și rândul vostru in povestea ce se desfășoară (iar).

 

Ιnfect mesaj.

 

Parcursul stiut pe fiecare topic pe care intri: mai intai jignirile , apoi  invinuirea pentru lipsa empatiei si apoi binecunoscuta amenintare .

 

Mai raman raportarile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problematica e f complexa. De ex. Italia e acum saturata si nu prea mai are resurse, din cauza imigrantilor si a eventualelor boli au introdus o schema obligatorie de zece vaccine pt copii. Plus ca au si ei mafiotii lor, am vazut un repportaj cu un preot mafiot care lua banii de la stat si ii folosea in interes propriu.

 

Pacat ca discutia a degradat, atacul la persoana a fost gratuit si parca nu se prea pupa cu actiunile caritabile.

 

Michelle daca tu speri ca fiecare sa traiasca bine in tara lui, de ce nu va mutati in romania? Stiu ca nu ti-a fost usor cu imigrarea, dar fiecare isi doreste o viata mai buna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana nu ai umblat in papucii unui refugiat, mai bine nu judeca. Fiecare stie si are motivele lui pt care riscat atat de mult in speranta unei vieti mai bune (sau pur si simplu a unei vieti). Am vazut o bucata dintr-un documentar pe HBO , "Povesti din Siria" . Erau femei care povesteau cum si-au gasit bucati din proprii copii, sub daramaturile scolilor in care invatau, bombardate de forte militare. Copii morti de foame in orase asediate, unde nu mai era apa potabila si mancare de saptamani intregi.   Pentru un parinte care si-a vazut copilul sfartecat de bombe, sau in pericol de a fi oricand omorat (de gloante, de foame, de boli)  nu stiu cat de rational sau  irational e incercarea de a ajunge intr-o tara in care sa gaseasca liniste si o raza de speranta. 

Nu cred ca putem compara situatia unui imigrant plecat dintr-o tara in care e pace de zeci de ani de zile, de unde a plecat nemultumit ca nu i-au iesit afacerile , sau ca sunt caini pe strada si rahati pe trotuare, birocratie sau un nivel de trai mai scazut , cu situatia absolut disperata a altor oameni, ce cauta o sansa la viata pur si simplu. 

 

America e o tara de imigranti si refugiati. Singurii americani autentici sunt cei inghesuiti prin rezervatii (pe care imigrantii veniti din Europa incearca sa ii distruga pt a le baga conducte de petrol pe pamanturi, pentru a le exploata ultimele resurse) . E cel putin ipocrizie sa afirmi "America nu va deveni o tabara de refugiati", cand actiunile militare si politice ale americanilor sunt cele care au dus la numeroase razboaie , la subminari de economii , la razboaie civile in alte tari (petrolul irakian e bun, oamenii omorati si cu vieti distruse , nu intereseaza, nu sunt bani pentru a curata mizeria ramasa in urma "implementarii democratiei americane") . 

 

Avem o singura planeta, va trebui sa invatam sa o impartim ( nu unii numai beneficiile, altii numai ponoasele) , sau vom disparea. 

 

 

Michelle, pt a ajuta oameni in nevoie nu sunt bani, dar pt "Space Force" sunt ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Realitatea trista este ca absolut totul pleaca de la enorme castiguri financiare si de aceea e si greu sa se rezolve ceva doar prin masuri politice.

Nimeni nu pleaca singur dintr-o tara super corupta sau dintr-una in flacari. Exista retele aici are dreptate Michelle ce ii aduc si ei cer bani. Dar problemele principale sunt date de retelele ce exista in tarile primitoare. Firme si consortii intregi- caritabile sau nu-  au profit foarte mare din transport, gazduire hranire, ingrijire, publicitate, miscarea banilor , etc .

E foarte greu doar prin masuri politice sa distrugi un drum financiar consolidat in ani intregi.

 

Alegerea catalizatorului pentru ca intr-un amestec sa reduci spre zero reactiile chimice este o mare arta iar aici deja lucrurile se apropie de saturare . Personal, cred ca Trump nici nu are in cap macar sa bage cate un catalizator pe ici pe colo,  de aici circul presei. 

Circ ce de asemeni, aduce bani frumosi multora . 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca e foarte dificil ca din postura de om cu educatie, cu un loc de munca stabil, cu copiii la scoli bune, cu cele mai mari probleme puse de "unde sa mergem in vacanta" sau "la ce facultate sa se duca copilul" e foarte greu sa gândim ca o mama care la propriu nu prea are ce pune pe masa copiilor. pentru ca majoritatea celor care pleaca din tarile instabile economic cam acolo e buba. in plus, multi de la ei din tara au plecat, si poate unii au gasit familii cumsecade la care lucreaza, si au si ce trimite din când in când acasa. cum e sa traiesti in Venezuela unde nu ai ce cumpara din magazinele devastate, datorita politicii care a facut ca o tara care sta pe o comoara sa ajunga in zdrente? nu cumva asculti de unii care iti zic ca ai cum sa ajungi la o situatie mai buna si faci pe dracu-n patru si pleci? pentru ca poate orice e mai bine decat ce ai acum, oricat de slaba ar fi speranta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...