Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu am prezentat situația Europei, te rog sa recitești ce am scris. Nu am vb despre nicio situație roz, am scris despre faptul ca dacă se vrea sa se ajute, se poate. Te rog nu mai interpreta postările mele.

 

Eu nu interprezez nimic,comentez /analizez ce ai Scris.

 

Nu pricep ce e asa greu de recunoscut situatia cu emigranti ilegala, ca nu cred ca in Suedia nu circula stirile astea de Ultima ora.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aici angajezi contractorul, dar nu vine el la munca...isi trimite echipa...cine si cum sunt tu nu ii stii….ii bagi in casa. si chiar daca nu fac un rau atunci...nu stiu ce pun la cale peste 1 luna...sau ce "prieteni"au.

 

Și nu îl poți verifica in nici un fel? mi-e greu sa cred. Sa citești reviewuri despre ei, recomandări? Și americanii pot fi psihopati dacă e sa o luam așa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Și nu îl poți verifica in nici un fel? mi-e greu sa cred. Sa citești reviewuri despre ei, recomandări? Și americanii pot fi psihopati dacă e sa o luam așa.
am facut f multe remodelari , din experiments stiu ca verifici contractorul el e legal, dar nu stii echipa. De multe ori si ei angajeaza la rindul lor subcontractors cate nu ii stii. Trimit la munca oameni cu care nu poti sa comunici, te inteleg I prin semne... daca le ceri acte iti iei adio de la ei. Ce vreau sa spun e ca daca sunt intrati legal, si cineva care  are resurse ii verifica si nu lasa in tara pe cei cu problems e mai multa asigurare. 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi se face greata cand imi amintesc ca in Romania, sotul meu nu a fost recumoscut ca Roman cu certificat de nastere si cu tot felul de acte si a fost pus sa dovedeasca ca Nu si a pierdut cetatenia, dar americanii sunt obligati primeasca pe oricine fara acte....si sa ii creada pe cuvint. ....atita ostilitate si lipsa de omenie nu am intilnit in 20ani America cum am intilnit inromania.... ani de zile ne a luat chestia asta si sute de $$$.... si nu s s putut. Ba in Romania cand am venit si am incercat sa rezolvam asta be luau la misto” ca ce am venit din America sa facem legi noi in tara” ... sau ca daca nu ne convine sa ne intoarcem de unde am venit. Nici permits de conducere nu i a dat.. l au tratat ca pe ultimul om. judeca pe americani ca nu primesc straini ilegali cind ei nu primesc nici Romani. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aici angajezi contractorul, dar nu vine el la munca...isi trimite echipa...cine si cum sunt tu nu ii stii….ii bagi in casa. si chiar daca nu fac un rau atunci...nu stiu ce pun la cale peste 1 luna...sau ce "prieteni"au.

 

 

duh, la asta nu ma pot abtine... 

 

Contractorii care au angajati in california sunt obligati sa aiba worker's insurance si tu ai tot dreptul sa le ceri sa iti arate valid worker's insutance inainte s ii contractezi... iti dai seama pe loc cu cine ai de-a face doar cerand proof of insurance. dar din experienta unui sistem similar, de obicei astia sunt contractorii "scumpi". aia cu preturi mici, guess cum de au preturi mici.

 

ba mai mult, in caz ca nu stiai, daca nu iti faci temele bine si vreunul din muncitori are un accident lucrand pe proprietatea ta, tu poti fi finacially liable... 

 

cred ca nu esti nici tu atat de informata cat ai pretentia ca tre' sa fii sa razbesti in america. 

 

alternativa e ca dai cu praf in ochi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci le ceri sa iti arate actele fiecarui muncitor in parte. O.K. Si el , contractorul te refuza atunci pentru ca are destule alte comenzi unde sa isi duca cei 10 muncitori Fara sa arate pentru fiecare in parte arte. Si tu ramai cu "gaura in tavan ". 

 

Voi spuneti:

1.Michelle, nu da banii celor ce angajeaza mexicani ilegali

Si tot voi spuneti:

2.sa fie lasati mexicanii sa vina ilegal , gasesc ei sa munceasca pe 3,5 $ e mult mai bine decat sa astepte timpul sa vina legal. 

 

1@2 au o mare problema in logica daca sunt puse impreuna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi se face greata cand imi amintesc ca in Romania, sotul meu nu a fost recumoscut ca Roman cu certificat de nastere si cu tot felul de acte si a fost pus sa dovedeasca ca Nu si a pierdut cetatenia, dar americanii sunt obligati primeasca pe oricine fara acte....si sa ii creada pe cuvint. ....atita ostilitate si lipsa de omenie nu am intilnit in 20ani America cum am intilnit inromania.... ani de zile ne a luat chestia asta si sute de $$$.... si nu s s putut. Ba in Romania cand am venit si am incercat sa rezolvam asta be luau la misto” ca ce am venit din America sa facem legi noi in tara” ... sau ca daca nu ne convine sa ne intoarcem de unde am venit. Nici permits de conducere nu i a dat.. l au tratat ca pe ultimul om. judeca pe americani ca nu primesc straini ilegali cind ei nu primesc nici Romani. 

Foarte rau imi pare ca ai scris mesajul asta. Foarte rau. Stii cum suna? Nashpa.

Pentru ca multi nu au fost de acord cu punctul tau de vedere te-ai gandit sa spui si tu ceva rau de tara lor de origine, sa scoti in evidenta partile negative. Exact cum faci cu mexicanii.  Asa suna. 

 

BTW - eu nu pea cred povestea. Cine stie ce complicatii au fost. 

 

Din cate am citit eu, aici nu s-a discutat ca imigrantii ilegali sa fie  primiti cu trandafiri albi, nici ca ei nu trebuie sa se supuna legii, nici ca sunt cei mai viteji si mai drepti dintre oameni. S-a discutat despre modalitatea  administratiei Trump de a actiona impotriva lor, cu copii pusi in custi, despartiti, descinderi in miez de noapte, manarea lor ca pe vite si alte abuzuri.

 

s-a mai discutat despre imposibilitatea administratiei Trump de a da niste legi coerente in asa fel incat apetitul pentru trecerea ilegala a granitei sa scada, nu de obligatia americanilor sa-i primeasca pe toti fara acte.  S-a discutat despre motivele lor de a alege traiul ilegal in alta tara decat sa stea le ei. Nu a zis nimeni, mai americanilor deschideti granitele.

 

Spui ca fug ca potarnichile care incotro si este greu de stavilit fenomenul si greu de luat urma lor. Corect. Dar nu e nici treaba mea nici a voastra sa gaseasca solutii. DE aia platiti, platim oameni cu mai multa experienta decat noi.

 

Gasirea unor solutii nu e imposibila. Dar cea mai usoara cale este radicalizarea (ma refer la intelesul negativ acela de a starpi din fasa)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit din urma si chiar vreau sa corectez niste afirmatii extrem de gresite. 

Daca am spus ca Trump este marlan si suporterii lui sint mandrii de asta, nu este o jignire, este o constatare. Da, Trump a facut afirmatii  care aici, de exemplu, pe DC sint sanctionate: sa anunti ca "grab them by the pussy", sa incurajezi public la un speech bataia jurnalistilor, sa fazi haz de un om cu dizabilitati, sa spui de la pupitru de un reporter cu par lung ca nu iti dai seama daca e fata sau baiat in sens peiorativ, etc (ca am obosit enumerind un comportament vulgar) este marlanie. Faptul ca nu vrem sa admitem ca nu am suporta un asa comportament de la un sot/sotie, de la un partener, de la un coleg dar il ridicam in slavi cu osanale demne de cult, doar intareste ideea ca motivatia pentru a-l sustine este alta decit cultul personalitatii lui Trump. Este suficient sa vizionezi o adunare de suporteri Trump la speechurile lui si se observa cu ochiul liber comportamentul acesta. 

 

Bullyingul Letitiei nu il bag in seama...pur si simplu exista, deriva dintr-o antipatie personala si nu are de-a face cu esenta ideilor.

 

 

Problema emigrantilor este praful in ochi adus alegatorilor...orbit, nu mai vezi ce se intimpla cu restul vietii. Ma folosesc des de un citat al lui Lyndon Johnson (in anii reformelor pentru drepturile civile in State Unite): "If you can convince the lowest white man he's better than the colored man, he won't notice you're picking his pocket. Hell, give him somebody to look down on, and he'll empty his pockets for you".

 

Exact asta se intimpla acum, doar ca ciuca bataii a picat pe emigranti. Va intrebati oare de ce in toate raidurile ICE cind se strang cite 50-100 de emigranti fara acte in fabrica, pe angajatori nu ii amendeaza? Nu ii trimite la puscarie? Nici un proprietar de ferme care angajeaza ilegal nu este pedepsit. Nici un abator, nici o fabrica de textile...de ce? Pentru ca maine vin altii...si asa ii incurajeaza sa emigreze. Asa se tine salariul mic. Pentru cel care PROFITA din plin de amarati (amariti care platesc taxe, by the way) nu exista nici o pedeapsa ceea ce incurajeaza de fapt activitatea ilegala.

 

In loc sa ne uitam la cine de fapt profita, sarim in capul amaritului. 

 

Nu ne place sa platim pentru reparatii la casa pretul corect in care se includ beneficii pentru angajat, asigurare, un salariu decent...vrem sa platim mai nimic...dar nu ne plac cei care muncesc pe nimic. 

 

Nu ne place sa platim $10/lb de rosii/capsuni/struguri...pentru ca ar trebui sa angajam si sa oferim un trai DECENT. Nu luxos ci decent. Dar dam vina pe emigrant, nu pe cel care orchestreaza o piata de munca pe nimic.

 

Nu ne place criminalitatea, dar nu oferim scolarizare, educatie, siguranta. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...