Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

Collins20, pe 03 Iul 2018 - 12:53, a spus: http://comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_images/master/snapback.png

Nu ma indoiesc ca lucrurile se schimba , si brexitul poate fi intors, si Trump poate sa cada , nimeni nu e infailibil.

 

Bineinteles ca nimeni nu e infailibil insa si brexitul si Trump sunt rezultatul votului democratic va place sau nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Dacă te deranjează mizeria din orașul Hollywood poți face tu ceva, nu să ceri altora să facă.

 

sa faca cei care stau in orasul ala si casele lor se invirt dupa soare (deci chiar se invirt dupa soare).

vin la gale in limuzine pe renumitul bulevard, trecind prin zonele groaznice pline de homelessi, gangs, droguri, prostitutie...ca doar nu se teleporteaza si sa mai spui ca le pasa? ar trebui sa fie boboc orasul, scolile, magazinele la citi bani se invirt pe acolo.

 

la fel e san francisco...Mihaela s a fost acolo si poate sa confirme...cata mizerie e. acum a ajuns situatia homelessilor la cote alarmante. unii au propus sa faca un fel de zone /cladiri speciale pt ei...dar, democratii...nu ca, nu le iau drepturile de a sta liberi pe strazi. si astfel strazile sunt pline de ei pe la colturi, rahati, droguri, ace...o mizerie crunta.

si toti astia care se bat cu pumnii in piept ca le e mila de cei de dupa gard...nu le pasa de ce e in orasul lor.

deci hai sa aducem si mai multi...unde sunt homelesi, drogati...de ce nu si ilegali…

 

ps. poate stiti de tipa aia din san Francisco care a fost omorita in plina zi, era la plimbare, de un illegal ...deportat de 5 ori, furat arma si a impuscat-o ca pe un nimic...si culmea ca a fost lasat liber..ca cica el a vrut sa traga parca a zis intr-o foca(de parca asta era legal)...si a nimerit-o pe ea din "greseala"

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și cum justifică toate astea traumatizarea unor copii? Dacă părinții lor pot fi acuzați, cum au și fost de fapt aici indirect, că sunt inconștienți sau cruzi sau profitori, atunci și cei care aplică un astfel de tratament copiilor pot primi aceleași calificative.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite eu nu am citit ultimele pagini decat asa din avion cum s-ar spune.

 

Este adevarat ca nu stau in America. Dar e tara mea de suflet si am batut la pas, luni de zile orasele mentionate mai sus. 

Ce stiu este ca Hollywood  e, sa zic, un cartier din Los Angeles nu un oras.  Nu are propria lui municipalitate.

Si in Hollywood si in San Francisco exista zone mai putin fericite si oameni saraci.

In niciun un caz nu sunt mizere asa cum se lasa sa se inteleaga pe aici.

 

Scoaterea in evidenta a acestor mizerii, sa ma ierte cititorii, seamana cu propaganda comunista impotriva statutului americii dinainte de '89. Aparuse atunci un ghid de calatorie despre SUA in care majoritatea pozelor si a explicatiilor o reprezentau homelessii dormind pe strazi.

 

Nu am timp acuma de mai multe detalii. Dar atat pot spune: am vazut mizerie in romania in multe orase ale lumii. Acolo e parfum de flori.

 

Nu e mai bine ca inainte de a veni aici si a scoate in evidenta tarele unei societati sa cunoastem putina istorie a oraselor respective? Ca San Francisco are o istorie aparte.

E un oras in care se imbina perfect zeci de natii si zeci de culturi - si asta ii deranjeaza pe puritani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Peste un milion de oameni fara acoperis cum am gasit acum o statistica  ar trebui sa deranjeze pe oricine nu doar pe puritani. Vorbim de oameni. Exista chiar daca noi vrem sa aratam altceva in poze sau daca in alte parti e mai rau. Ideea era ca smecherii cu bani isi fac ziduri de ciment sa nu vada nimic si eventual si strazi particulare pe care sa sa nu intre amaratii iar ei circula doar in masini in zonele astea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și cum justifică toate astea traumatizarea unor copii? Dacă părinții lor pot fi acuzați, cum au și fost de fapt aici indirect, că sunt inconștienți sau cruzi sau profitori, atunci și cei care aplică un astfel de tratament copiilor pot primi aceleași calificative.

 

Cind vii cu intenția clară și premedita de a comite o ilegalitate, adca a intra ilegal intr-o țara, nu cred ca te poți aștepta la 5* treatment! Nu-i simplu sa oferi adăpost la sute de mii de persoane, pina ii procesezi, trebuie organizare multă, bani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca au fost acuzati sau nu aici parintii ca eu una nu am citit asa ceva dar un lucru e clar: parintii astia nu stiu la ce se inhama. Ei nu cunosc ce inseamna sa traiesti intr-un sistem in care totul se declara. Oricine nu are interes personal recunoaste asta . La fel si a spune ca te-ai plimbat de sute de ori pe an intr-o tara straina  turist fiind cu banii insa castigati in alta parte nu inseamna ca stii ce e cu traiul in acea tara. Altceva turist, altceva platitor de taxe sau muncitor la negru sau homeless. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cind vii cu intenția clară și premedita de a comite o ilegalitate, adca a intra ilegal intr-o țara, nu cred ca te poți aștepta la 5* treatment! Nu-i simplu sa oferi adăpost la sute de mii de persoane, pina ii procesezi, trebuie organizare multă, bani.

Eu m-am referit strict la tratamentele aplicate copiilor.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din câte îmi dau eu seama așa, de la distanță, doar pe baza informării proprii, problema emigrării nu era o preocupare majoră pentru americani, mă refer la votanții de rând, până când a fost pusă pe tapet atât de insistent de la campania electorală în coace.  Autoritățile își făceau treaba și înainte în privința emigranților, administrația actuală nu a întrecut încă administrațiile precedente în eficiență și, întrucât a fost un punct important în campania prezidențială, caută cu orice preț să câștige popularitate din această direcție, pentru că din cea economică sau a serviciilor sociale e mult mai greu și nici nu prea le iese. Mai ușor faci un zid, maltratezi niște copii sau dai tot felul de interdicții care ulterior se bat cap în cap cu alte legi, decât să iei cu adevărat măsuri care să ducă la bunăstarea pe care cu toții o promit. Mai ales că, spre „disperarea” administrației, zidul acela nu este o prioritate pentru majoritatea cetățenilor, după ce președintele s-a fălit atâta cu el. Ca peste tot, de vină pentru toate relele au ajuns emigranții. Din cauza lor nu avem de niciunele, din cauza lor crește criminalitatea, asta spun cei care își fac campanie, deși statisticile nu le dau dreptate. Atenția oamenilor trebuie menținută acolo unde e mai simplu de acționat. Și este mult mai simplu să scoți ce e mai rău din oameni. Departe de mine gândul de a minimiza problemele cauzate în Europa de emigranți. Doar că America nu are nici pe departe aceleași probleme, nu la proporțiile de aici, cifrele o arată clar. Pentru cine este interesat de niște cifre oficiale, un link: https://www.dhs.gov/immigration-statistics/yearbook/2016/table33 .

 

Personal nu am văzut nici un sondaj în care majoritatea să se exprime împotriva emigranților. Președintele tot vrea să facă din problema asta o prioritate, însă cifrele arată că americanii sunt preocupați cu precădere de altele. Americanii au altă „cultură” a emigrației decât europenii. Însă, probabil prin sfătuitorii lor, politicienii americani au plantat această problemă de inspirație europeană și la ei, ca să obțină roade, și nu se lasă până nu le iese, pentru că alt atu se pare că nu prea au.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...