Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu e wiki ce s-a pus inainte , este ziar romanesc ce incepe ca de obicei cu " potrivit BBC " dar apoi pune comentariul propriu si cifre de unde doar ei stiu . https://m.adevarul.ro/international/europa/bbc-energia-germaniei-provine-fapt-rusiaa-1_5b46ca3fdf52022f751fc680/index.html

 

 

 

Nu e nici ziar romanesc, speculezi fara nici o baza.

 

https://www.politico.com/magazine/story/2018/07/11/what-trump-should-have-told-germany-about-russian-gas-219000

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Speranta despre care vorbeam este sa se schimbe balanta in camere si sa fie impeached. Asta inainte de a se schimba sistemul de vot (care nu cred ca se va schimba prea curand, daca se va schimba).

 

NB cinstit vorbind eu am o problema cu « ales democratic » pt ca, din punctul meu de vedere democratic este mai aproape de votul popular decat de cel electoral. Sunt de acord, a fost ales, dar, respectand sistemul de vot al tarii respective. Imi place sa cred ca pot spune acelasi lucru si daca un democrat ar fi fost in aceeasi situatie. Ma gandesc la al doilea mandat al lui Bush. A castigat ambele (electoral si popular). Nu s-a mai atacat nimeni, asta a vrut populatia, asta a votat. Vorba aia, ce-si face omul cu mana lui, lucru manual se cheama. 

 

Au fost trei presedinti inainte de 1900 care nu au cistigat votul popular, apoi G. W. Bush in 2000 cind votul popular a mers la Al Gore, si cel din 2016 cind votul popular a mers la H. Clinton. Deci cinci in total. Despre 2016 inca se discuta pentru ca, din cele cinci cazur, a fost cea mai mare diferenta la votul popular, de peste cinci ori diferenta la Bush- Gore.

 

Legat de demis, o cale este impeachmentul care e un proces complex, alta este cea prevazuta de Amendamentul 25, section 4, care la fel, e highly unlikely. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu contează ca Bush a lăsat o economie in zdrențe, ca ne-am căptușit cu Patriot Act in urma unui război declarat in urma unor minciuni și rezumat cu pe 4000 de americani morți plus nenumărate morți in Middle East (cu o destabilizare pe măsura...uluitor cum ne deranjează refugiații dar nu ne deranjează cei care au destabilizat profund zona). 

 

Important e ca a avut doua mandate. Nu contează ca rezultat este un dezastru local și global. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motivul pentru care ajungem sa respingem argumente logice si sa nu procesam date pertinente este faptul ca unii au inteles perfect ca un raspuns emotional face mai mult decit 10000 de statistici.

 

Ne intrebam cum reusesc mamele sa isi trimita la atacuri sinucigase proprii copii (in acest mod retezand orice sansa de viitor)? Parghiile emotionale sint cele mai puternice.

 

Asa cei 1% - singurii care castiga net in urma deciziilor absout devastatoare pentru drepturile omului, pentru mediul inconjurator, pentru o o societate civilizata care sa ofere servicii medicale, servicii sociale, educatie, protectia muncii, etc - stiu sa apese butonul emotional pentru a "motiva" anumite segmente de populatie sa voteze complet in anti-teza cu bunastarea majoritatii.

 

Nu conteaza cate studii care arata cum devastam planeta in valorificarea ultimului praf de carbune si ultimul strop de petrol (si in urma carora nimeni in afara de cativa oameni se imbogatesc fabulos)..le respingem cu convingere profunda. Ne taiem craca de sub picioare cu elan. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Cineva spusese mai sus ca nu ar fi legitim.

Conteaza cum nu ca America a facut dezastru in orient dar aici in subiect era apasata de zor parghia emotionala pe tema copiilor despartiti de parinti in cazul refugiatilor ilegali nu a copiilor omorati de soldatii americani pentru petrol

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spoke too soon: Dupa ziua de ieri, se califica pentru amindoua. 

 

Daca republicanii nu ar fi si ei implicati adanc cu rusii, ar fi o sansa. Nu mai sint republicanii de pe vremea lui Nixon: "country before man".

Din stirile recente:

 

Top Maryland officials have asked the U.S. Department of Homeland Security to help ensure that the state’s election system is secure after learning that a Russian-backed firm is linked to the Maryland state Board of Elections.

 

 

https://www.mercurynews.com/2018/07/13/fbi-marylands-voting-system-linked-to-russian-oligarch/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...