Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Toate firmele, garile, cofetariile , primariile   dau inapoi si se feresc de la procese cu "minoritarii discriminati" in urma unor precedente clare.

 

Nu sunt supozitii. Sunt lucruri sigure . Au inaintat foarte mult bani, oameni pusi in posturi, lobby ,etc

Doar votul mai poate curata ceva democratic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toate firmele, garile, cofetariile , primariile   dau inapoi si se feresc de la procese cu "minoritarii discriminati" in urma unor precedente clare.

 

Nu sunt supozitii. Sunt lucruri sigure . Au inaintat foarte mult bani, oameni pusi in posturi, lobby ,etc

Doar votul mai poate curata ceva democratic.

 

Normal, toate afirmatiile fara un fundament. Vorbe, vorbe, vorbe...

 

Dar daca zici tu ca "toate"...ei na, trebuie sa te credem!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic, tu nu erai cea ce fusese de acord cu situatia de care pomenise Letitia cu jobul inchis din cauza atacului indianului ca fiind " discriminat"?  Ca vezi tu nu te merita firma etc si etc? Exemplul cu trenul era dat doar ca un simplu fapt ce doar intareste ceea ce subliniase Letitia in mesajul cu toti ce isi cer urgent  " drepturile discriminatilor"

 

Astea sunt situatiile de care majoritatea e satula. Discriminare urla toti incapabilii imediat si daca nu dai inapoi o mai pun de un proces.

Gresit. Ce ti-am prezentat eu e modul meu de abordare al scenariului respectiv. 

Cand vorbesti de job situatia e in felul urmator:

 - indeplinesc criteriile cerute? 

 - ma potrivesc cu restul team-ului ca mentalitate, atitudine, drive?

 - sunt peste competitorii mei la aptitudini?

Singuri care stiu toate detaliile astea sunt cei care intervieveaza candidatii pentru job. Daca eu, in postura de candidat, dupa ce sunt refuzat pentru job trag concluzia ca nu e din cauza mea e din cauza ca X sau Y s-au plans, ca nu m-a placut Z sau mai stiu eu ce, o fac doar pentru ca nu vreau sa accept ca ceva din prestatia mea nu a convins. Pentru ca eu nu stiu cine a fost contracandidatul, ce CV a avut si ce background. 

Si din nou iti spun daca aud pe grapevine ca X a facut plangere si job-ul nu s-a mai dat tot nu m-as agata de "nedreptate", pentru ca pur si simplu oportunitati in viata sunt destule pentru un profesionist. Am avut un interviu la o firma mare de aici din US, in care echipa care m-a intervievat a decis ca nu ma potrivesc cu dinamica echipei lor desi ca abilitati sunt mai mult decat calificata. Ar fi fost o greseala majora sa ma agat de faptul ca mi-au zis ca nu ma potrivesc si sa imi fac ganduri si probleme ca ce "nedreptate mi-au facut". Si mai aiurea ar fi fost sa caut sa aflu cine a primit job-ul ca sa stiu pe cine sa acuz. 

Interviuri ratate exista de cand lumea, you pick yourself up, dust yourself off and go on to show them what they are missing. 

 

Asta nu inseamna ca nu exista scenarii in care e necesar sa-ti ceri drepturi. In fapt exact asta vroiam sa subliniiez ca si tu iti ceri drepturile in mod frecvent si mai mult ca sigur nu ai ezita sa ceri o despagubire daca ti se cuvine. Asa ca dezgustul asta cu care privesti "profitorii" e datorat mai degraba faptului ca ii asociezi cu "minoritatile" si evident faptului ca nu cunosti detaliile incidentelor care au dus la procesele respective.

 

Vezi tu, exista o mare de procese litigioase cu privire la incalcarea de drepturi, mai exista probleme litigioase cu privire la neglijenta, oferirea de servicii problematice, protocoale de lucru care cauzeaza accidente, produse care afecteaza sanatatea consumatorului. Tu ai dat un exemplu legat de servicii, compania feroviara a decis sa inchida gara pentru ca nu putea oferii un serviciu la calitatea si siguranta dorita (chestie pe care intre noi fie vorba aveau tot dreptul sa o faca fara consultarea publicului), daca se punea vorba de procese, nu ar fi fost de cererea unor "drepturi", ar fi fost pentru oferirea unui serviciu defectuos. 

Nu poti arunca la gramada argumente din sfere diferite. In plus in momentul in care acuzi minoritarii si tu faci acelasi lucru ca ei urlii discriminare doar ca in directia diferita si evident in cazul de fata fara dovezi concrete.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa crezi tu ca nu se intampla "fix nimic" si firma a dat inapoi degeaba.

 

Păi dacă ar fi obținut ceva colegul emigrant indian, fix pe același principiu (că este emigrant) putea da în judecată firma și soțul Letitiei, că în cazul ăsta el ar fi fost discriminat :). E un nonsens ce spui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Νu e un nonsens.

Dar bineinteles voi puteti fi de acord cu orice si sa continuati sa comentati orice despicand orice propozitie in concordanta cu noile directive.  

 

Asemenea persoane toti stim de mult cum sa evitam ( o, da , bineinteles ca ne  vedem la cafea dar singura, familia mi-o tin departe..:)  si din ce in ce mai multi invata si la nivel social sa deschida gura ( si sa voteze in consecinta)  . Dupa cum spuneam si la inceputul subiectului : Angela din poza  ma indoiesc eu ca peste cativa ani va mai juca vreun rol pe cand " copilul mofturos" are mari sanse. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce legatura au avioanele. Aici vorbim de vina personala aruncata altora.

Deci, se inchide o gara de importanta foarte mare pentru multa lume , se pierd sume la multe niveluri , lumea nu ajunge la serviciu, la spital, la conferinte etc pentru ca ne e frica sa nu fim dati in judecata de o posibila persoana ce este posibil sa gaseasca un mod de a castiga despagubiri  .

 

E vorba in primul rind de conceptul de safety, care e foarte important in societatile anglofone. Direct legat de safety e liability. Safety si safety measures sint cele care primeaza si care sint centrate pe viata si fiinta umana, si apoi pe restul (profit,pierderi, dari in judecata, etc.).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...