Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

din pacate nu e absolut deloc SF. iar faptul ca lui Putin ii place ca totul sa fie dezbinat in jur astfel incat sa faca si sa desfaca el itele cu mai mult spor peste tot, e un adevar foarte trist. si mai trist e ca a gasit uneltele perfecte pentru a face cat mai multe pagube.

Aha...deci Putin e de vina, nu derapajele exagerate din political correctness.

 

Deci il vedem pe Trump in urmatorul mandat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Tu ce crezi? 

 

Eu cred ca multe din crizele mai mult si mai putin reale care au slabit Uniunea Europeana sunt cauzate de Rusia (manipulare, finantarea presei eurosceptice, a partidelor populiste, campanii in media , "fitile" bagate pe toate caile, santajarea sau cumpararea unor lideri din tari mai est-europene)  

 

Despre ascensiunea, finantarea campaniei si influentara alegerii lui Trump lucrurile sunte destul de clare si vor fi cu siguranta clarificate si mai mult in lunile urmatoare. 

 

Ce e clar cu Trump si Sputnik?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Edit : Suedia e " campioana" la politica de genul asta si de asemeni campioana la sinucideri, depresii, etc . Bineinteles solutia exista: fuga la psiholog. Decontat ofcourse, fuga maideparte daca nu se reuseste asa , decontat tot. Sistemul trebuie sa traiasca nu? 

Toata lumea e educata sa fie multumita. 

 

Cam greu sa fii campion cind te afli doar pe pozitia 46 (statistica World Health Organisation/WHO la nivel de 2015), si cu o rata sub rata medie la nivel international (statistica 2015 Organisation for Economic Co-operation and Development/OECD).

 

 

 

 

.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Edit : Suedia e " campioana" la politica de genul asta si de asemeni campioana la sinucideri, depresii, etc .

 

Cu exceptia faptului ca e pe locul 9 in lume la capitolul fericire (in 2018).

Ne scaldam in fake news de la inceputul capitolului (cand se sustinea convingator ca pozele cu Trump sunt trucate) dar unora nu prea le pasa. Sau nu au timp sa le pese.

http://www.sherv.net/cm/emoticons/nervous/twitching-smiley-emoticon.gif

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aha...deci Putin e de vina, nu derapajele exagerate din political correctness.

 

Deci il vedem pe Trump in urmatorul mandat.

 

Mda...are sens  [batcap]

 

Deci pentru ca vrem sa facem glumite cu viol dar sa nu fim calificati gen misogini, vrem sa radem de "retardati" fara sa fim calificati in termeni cruzi, vrem sa radem putin de "maimute" dar sa nu fim calificati drept rasisti, vrem sa facem glume de tip "bulangist" fara sa fim homofobi, vream sa ne pastram "puritatea nationala" fara sa fim calificati drept xenofobi atunci recurgem la politici care distrug mediul, coboara mediul de viata, inarmeaza cu mitraliere pina si copiii de gradinita, se baga cu forta in uterul fiecare femei, ostracizeaza membrii societatii, ne indatoram pina in gat si crestem patura saraca in ordinul miliardelor, nu conteaza ca nu avem asigurari medicale, nu conteaza ca pretul insulinei a crescut exponential si mor noi-nascuti cu zile, nu conteaza ca ajungem la politici unde despart bebelusi de parinti, etc...da, sa stii ca acum chiar vad cata logica si bun simt este in aceste alegeri.

 

Nu conteaza ca la conducere e un nebun care ne duce la sapa de lemn (vezi ultma nebunie unde platim 12 miliarde de dolari imprumutati de la chinezi sa platim fermieri care acum nu isi pot vinde marfa la chinezi). Nuuuuuu...nu conteaza citusi de putin in razboiul contra political correctness...wow...wow...cata intelepciune!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa citesc acum din urma, se poate sa fi mers in alt sens discutia dar citeamceva ce m-m lasat Fara cuvinte : In Sweden, hotlines have been set up for women to call in when they feel that they have been put down and marginalized by a man “mansplaining” things to them. Mansplaining being the term used to describe behaviour by a man explaining something to a woman (who may already know what he is talking about) and said woman feeling she is being spoken down to as though she is somehow less intelligent than the gentleman in question.

 

 

Legat de impotenta emotionala la care duce in final educarea in sensul neasumarii propriei raspunderi  ca tot vorbeam ieri de cat de indreptatiti suntem sa dam pe oricine oricand in judecata pentru orice ni se intampla. Suedia e una din tarilece printre primele a inceput educarea copiilor, tinerilor, maturilor , a .tot ce misca in acest sens si bineinteles se mandresc cu asta , cu cat de politucally correct sunt ei fata de altii ( adevarat) .  

Jale

 

Jale si de neacceptat, asa ceva...Nu mai bine o societate pura si foarte masculina, in care barbatul domina iar femeile duc o viata extrem de traditionala, de preferinta reduse la starea de Kinder, Küche, Kirche.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, sa ma bag si eu in seama  [:D]

Chiar n-am putut sa trec cu vederea cat de usor li se pare  unora datul in judecata, rastalmacirea spuselor, regulilor etc.

Ma refer strict aici la situatia expusa de Letitia: firma a ales un candidat, celelalt a protestat, iar firma ca sa nu se lege la cap si sa evite procese (care costa bani multi !!!!! indiferent de ce parte esti pana sa se pronunte verdictul) a ales sa anuleze postul!

Insa Chloe D zice ca in final "sotul Letitiei poate nu era asa de bine pregatit", Madanic zice ca ca de fapt este floare la ureche sa tot vanezi joburi si sa gasesti ceva potrivit tie, si uite asa ne judecam pentru toate idioteniile din lume!

Daca mai astept o zi cred cineva va scrie ca de fapt sotul Letitiei a dat spaga si a luat jobul nemeritat si bine i-au facut aia ca au l-au anulat !!!!  Excesul de zel care nu are limte...

 

Chloe a explicat destul de bine ... restalmacirea pare a fi apanajul altora. 

 

Inteleg ca ne judecam pentru lucruri si responsabilitati serioase, dar aici in USA este un EXCES DE ZEL la capitolul motive de dat in judecata incat  am impresia ca unii care sunt de acord cu asemenea motive traiesc pe alta planeta!!!

Mi s-a intamplat mie personal acum 7-8 ani la spitalul unde lucrez: am avut o colega care a lucrat cu noi vreo 2 ani, destul de OK ca team worker,  in momentul cand a luat job de manager a inceput sa fie efectiv alta persoana. Daca as povesti aici cu multe detalii ati spune ca vaaaaaai, asa ceva nu se poate intampla in America!!!

Regulile si teoria nu se aplica tot timpul asa by the book cum explica aici unele persoane...ce simplu este!

 

 

Tipa arunca pe jos hartii sau chei sa te apleci intentionat sa le iei, facea comentarii cand era o singura persoana prezenta (vorbea la telefon cu X dar se referea la personalul din biroul nostru) si spunea cat de incompetenti eram, ca eu trebuia sa fiu evaluata pentru performante (chiar daca lucra acolo de 7 ani), vorbea rastit la doctori, ba si insulta destul de mult.

Pana la urma a primit asa mai pe ascuns un "bonus" sa plece, adica sa-si dea demisia. Si intr-o zi a disparut. In urma multor plangeri in sfarsit ceva  s-a miscat si a plecat.

De ce a primit si bonus? Ca sa nu fie ea cea care da in judecata, deoarece ar fi costat prea mult sa stai sa iti iei liber sa mergi la judecatorie, sa produci probe ce a zis in ziua cutare, la ora X etc etc. Proces care s-ar fi lungit si pe ani de zile...

 

Nu am ce sa discut acest caz...avem o sigura parte a problemei fara sa stim prea multe detalii de partea cealalta ca sa avem o parere obiectiva. Clar deja s-a "judecat" cazul. Oricum, persoane cu acest comportament exista peste tot si nu este cumva un simptom a ceva in afara unei proaste educatii si proastei pregatiri basca nici o echima de management pregatita sa faca fata unui angajat "problema". Oricum o dam, ajungem la educatie...cea de bun simt. 

 

Alt caz concret: am o prietena foarte buna medic cardiolog. Ea avea un cabinet impreuna cu un partener, alt doctor, barbat. Ei bine politica spitalului le-a impus ca trebuie sa ceara voie pacientului si 1000 de permisiuni "ca sa va pot consulta pot sa va ating?", si atunci doctorul barbat a zis ca nu-i trebuie complicatii si el nu mai vede femei.

A cui este pierderea????

A pacientilor, deoarece datorita excesului de zel ajungi sa te protejezi si de umbra ta!

Si tot  amica mea imi spunea cum pentru anumite proceduri sunt cronometrati si li s-a atras atentia ca nu dai prima data atentie pacientului, intai trebuie sa te loghezi la computer si sa se vada exact cate minute si secunde ai lucrat indiferent cat de urgenta este situatia...  Asa ???? Pai cum credeti ca doctorii vor lucra in asemenea conditii ??

Doctorii nu vor spune niciodata oficial "nu vreau sa-l tratez pe X pentru ca este prea complicat", dar vor gasi o metoda/portita sa nu vada pacientul X tocmai datorita pedepselor si urmarilor ca sanctiuni datorita faptului ca nu ai seringa care-ti trebuie, materiale de proasta calitate etc. ( se intampla si pe aici oricat v-ar fi de greu sa credeti).

Vorbesc de reguli de bun simt, nu vina categorica a doctorului cand i se dovedeste incompetenta.

Intotdeauna va fi o linie foarte fina intre legal si ilegal si din pacate aceste reguli de a multumi pe TOATA LUMEA nu vor duce la nimic bun. 

 

Iti inteleg nemultumirea cu referire la situatia din medicina...insa daca sapi un pic mai mult, se va contura alt tap ispasitor (ca vad ca asta a devenit sportul national, sa identificam tapii ispasitori)...nu cumva situatia din medicina pentru profit este exploata la maxim de companiile de asigurari? Si atunci cind ai contabili "in charge" cu privire la decizii medicale (vizavi de profit) ajungi la aberatii? Si nu doar la decizii medicale...ci la profit in general. Nimic in medicina nu este facut cu binele pacientuui sa primeze in fata profitului. Ce asteptari sa ai? Oh, da...brusc dam vina pe pacienti (care oricum ajung la medic intr-o postura vulnerabila).

 

Nasul fiica-mii ne spunea ca acum multi ani cand au venit ei in America s-au dus la un patinoar si el a vrut sa faca 2-3 pasi pe gheata sa ii faca poza sotiei. I s-a spus nu categoric "daca aluneci , iti spargi capul si ne dai in judecata" ??  Pana unde altcineva este responsabil pentru ca am cazut, am facut infarct, am mancat ceva la care sunt alergica si nu am citit lista de ingrediente inainte, mi-am busit  masina mergand cu viteza, dar producatorul este vinovat (vezi cazul cu actorul din "Fast and furious parca)" etc.

Categoric nimeni nu vrea sa mai fie responsabil pentru nimic, doar sa ne dam in judecata si sa luam bani si pentru aerul respirat !!! Acolo s-a ajuns.

 

Repet: anumite locuri publice au drepturi si obligatii cu referire la siguranta publicului. Ca sint unii care sufla si in iaurt? Nu neg...exagerati sint peste tot. Putem include aici mamicile care cer certificat pentru sanatatea angajatior dar sa afle daca sint gay sau nu? Pe acestia unde ii incadram? Ca sa stim de ce parte a baricadei ne aflam. Nu imi raspunde...se va sesiza cineva din oficiu pentru tine (asta ca sa nu fi geloasa ca nu ai power of attorney). 

 

Efectiv mi-e groaza de un alt mandat al lui Trump, dar daca democratii nu produc un candidat valid si legi/programe in beneficiul cetatenilor americani si mai putin in favoarea ilegalilor, un sistem de sanatate imbunatatit, etc cred ca "Orange" va castiga din nou.

 

Aici sint de acord...Democratii nu au capacitatea momentan sa se regrupeze stil Tea Party (si sa voteze in bloc, fara intrebari, fara remuscari, fara ezitari punand partitul pe primul loc si americanul de rand pe locul 1000). Decizia Citizens United a distrus orice fel de posibilitate a omului de rand sa fie reprezentat de catre cei care au fost pusi sa protejeze drepturile cetatenilor...Acea oribila decizie a scos cetateanul de rand din joc si acum avem un Congress care deserveste in primul rand clasa mega avuta si corporatiile...in timp ce noua ne arunca praf in ochi si ne tragem de par cu fleacuri.

 

Niciodata nu am inteles cum este posibil ca o persoana cu statut ilegal  sa isi poata lua carnet de sofer,  job, sa cumperi casa, sa inscrii copiii la scoala. Absolut de neimaginat pentru orice tara din Europa!!!

Normal ca vin in America pentru ca este posibil orice...

 

Ideea este ca o data ajuns aici ai doua posibilitati: iei omul in evidenta si ii oferi sansa de a se sustine cumva (ca ajutor de la stat oricum nu primeste) ori il impingi in ilegalitate si la o viata de crima. Nu ne place nici o varianta, desigur. Insa in rindul acestor "undocumented" exista cei care asteapta rezolvarea statutului. Caile catre o emigrare legala sint aproape nule. Ne place in schimb sa avem gradinari, culegatori, constructori pe care sa ii platim aproape pe nimic. Ne place pretul la pui sa fie cit mai mic si ingaduim abatoarelor sa angajeze in masa persoane fara acte. Lor nu li se intimpla nimic ca angajeaza persoane fara acte...nimeni nu ii amendeaza, nimeni nu se oripileaza, nimeni nu se seziseaza...insa tot vina lor este...nu a celor care isi fac reclama pentru aceste joburi. 

 

Cred ca asta strica societatea de azi: trebuie gasit un tap ispasitor indiferent de situatie, niciodata nu este vina ta si categoric trebuie sa multumim pe toata lumea. Ei bine atat timp cat nu acceptam ca nu-i posibil asa ceva si venim cu si mai multe reguli si restrictii va fi din ce in ce mai rau...

 

Sa fi civilizat cu persoana de linga tine nu tine de prea multe reguli. Tine de un bun simt elementar care lipseste cu desavirsire in foarte multi. Si tot vina victimelor este ca acest bun simt lipseste. Culmea! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...