Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

Vezi aici...

catch and release, sanctuary cities ...ce inseamna nu protectie pt illegal imigrants? numa refer la copiii adusi de parinti si crescuti aici...asta e o alta poveste. si o alta stire de actualitate:

San Francisco this week began allowing undocumented immigrants to register to vote in school board races, following a handful of other municipalities that have opened up local elections to noncitizens — and it has become an issue in the California governor's race.

https://www.sfchronicle.com/bayarea/matier-ross/article/SF-gave-undocumented-immigrants-voting-rights-12726237.php

alte voturi locale:

In two states, statutes permit local jurisdictions to decide if noncitizens will be permitted to vote in local elections: Illinois and Maryland. See the

Noncitizen Voting

section below.

 

http://www.ncsl.org/research/elections-and-campaigns/non-resident-and-non-citizen-voting.aspx

 

Pai sa fim specifici.

1. Noncitizen voting e permis doar in municipal/town elections, adica pentru 

"In many parts of the world, local elections take place to select office-holders in local government, such as mayors and councillors. Elections to positions within a city or town are often known as "municipal elections". Their form and conduct vary widely across jurisdictions.

Chestia asta e departe de a zice ca ilegalii pot influenta alegerile.

2. Noncitizens nu sunt ilegalii, noncitizens sunt cetateni ca mine cu rezidenta legala, si mi se pare normal sa poata avea ceva de spus in comunitatile in care traiesc.

3. Legea specifica clar ca DOAR persoanele cu CETATENIE AMERICANA pot vota, restul comit o infractiune daca baga votul in urna. 

4. Permisiunea non residentilor de a vota in alegeri locale nu este de data recenta ci majoritatea statelor au avut-o in legislatia lor in si pe in 1770-1890

"

Pennsylvania[edit]
  • 1776 Constitution: "all free men having a sufficient evident common interest with, and attachment to the community, have a right to elect officers, or to be elected into office"[21]

"

https://en.wikipedia.org/wiki/Right_of_foreigners_to_vote_in_the_United_States#New_York

Se pare ca generatiile anterioare erau mai deschise decat generatia curenta.

 

Am vazut si clipul cu tricoul, dar te intreb ai auzit vreodata de sens figurativ? 

Ca eu cand spun cuiva "You are not the sharpest tool in the toolbox" de obicei nu spun ca il vad ca pe o unealta care e tocita. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

am doar vreo 10 minute de stat pe forum inainte de a pleca la servici…am citit repede, sper sa nu ffi omis ceva.

dar ce sa scriu, ce sa scriu...ca sa imi fac norma???

ah, da...stiu ce sa spun pe scurt:

- sunt de accord cu andacos.

-nu sunt de accord sa dea premise de conducere la ilegali (raspuns la intrebare)

-nu sunt doar aceste 2 solutii pt ilegali cum a spus antmil, a 3-a e sa fie trimisi imediat inapoi.

-poate ca P isi baga coada peste tot...dar si noi il ajutam cand e dezbinare , cand nu stim pe ce cale sa o apucam.

-chiar credeti ca se pot da legi care sa multumeasca pe toata lumea, si nimeni sa nu se simta discriminat si/sau opresat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa fim specifici.

1. Noncitizen voting e permis doar in municipal/town elections, adica pentru 

 

Chestia asta e departe de a zice ca ilegalii pot influenta alegerile.

2. Noncitizens nu sunt ilegalii, noncitizens sunt cetateni ca mine cu rezidenta legala, si mi se pare normal sa poata avea ceva de spus in comunitatile in care traiesc.

3. Legea specifica clar ca DOAR persoanele cu CETATENIE AMERICANA pot vota, restul comit o infractiune daca baga votul in urna. 

4. Permisiunea non residentilor de a vota in alegeri locale nu este de data recenta ci majoritatea statelor au avut-o in legislatia lor in si pe in 1770-1890

 

Am vazut si clipul cu tricoul, dar te intreb ai auzit vreodata de sens figurativ? 

Ca eu cand spun cuiva "You are not the sharpest tool in the toolbox" de obicei nu spun ca il vad ca pe o unealta care e tocita. 

 

madanic, scuza-ma ca iti spun, dar ti-ai pierdut timpul cu acceste explicatii, tu chiar crezi ca eu nu stiu ce spune constitutia si cine are drept si cine nu sa voteze, crezi ca nu am auzit de noncitizen, non rezidenti ?

nu vorbim aici neaparat de lege si de cei care o respecta, dar de faptul ca ilegalitati la voturi  se fac peste tot, ba ca voteaza in mai multe locuri si e gfreu de verificat, ba ca voteaza mortii...ori ca voturile sunt influentate de partide.

 

2. deci tu crezi ca afirmatia de pe tricou este folosita la sens figurativ. sunt curioasa daca mai crede si altcineva asta?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si daca s-a petrecut in 2016 nu e la fel de absurd,? 

Si daca a tinut doua saptamani nu e la fel de jalnic? 

 

Edit : Suedia e " campioana" la politica de genul asta si de asemeni campioana la sinucideri, depresii, etc . Bineinteles solutia exista: fuga la psiholog. Decontat ofcourse, fuga maideparte daca nu se reuseste asa , decontat tot. Sistemul trebuie sa traiasca nu? 

Toata lumea e educata sa fie multumita. 

Si in concluzie care e problema ta cu genul asta de program? Atata timp cat nu esti deranjata de "mansplaining" cat simti ca nu ai nevoie de suport pe problema asta cu ce te deranjeaza ca o organizatie intr-un alt stat a facut o campanie de 2 saptamani oferind suport pe problema asta? 

Ai cumva o problema si cu hot-line-urile pentru sinucidere, depresie? 

Fiecare dintre noi infrunta probleme, unii le iau in piept si le gestioneaza mai usor altii simt nevoia sa ceara suport extern. 

Deja e ridicol, ai zice ca am ajuns sa traim in cea mai neagra mizerie de ne uitam cu furie la fiecare cent care iese in din punga. Ni se pare aiurea sa hranim pe aia care mor de foame, sa platim asistenta medicala celor care nu si-o permit, scoala nu putem sa o impartim cu copii defavorizati. De ce? Ce pierdem? Job-uri avem, casa avem, mancare pe masa este, copii ne sunt sanatosi si daca platim o garla de bani la sanatate nu e pentru ca mai sunt 2-3 saraci pe cardul nostru ci pentru ca politicienii care ne dezbina lasa asigurarile, spitalele si companiile farmaceutice sa numeasca pretul, deci ce ne lipseste? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

madanic, scuza-ma ca iti spun, dar ti-ai pierdut timpul cu acceste explicatii, tu chiar crezi ca eu nu stiu ce spune constitutia si cine are drept si cine nu sa voteze, crezi ca nu am auzit de noncitizen, non rezidenti ?

nu vorbim aici neaparat de lege si de cei care o respecta, dar de faptul ca ilegalitati la voturi  se fac peste tot, ba ca voteaza in mai multe locuri si e gfreu de verificat, ba ca voteaza mortii...ori ca voturile sunt influentate de partide.

 

2. deci tu crezi ca afirmatia de pe tricou este folosita la sens figurativ. sunt curioasa daca mai crede si altcineva asta?

Michelle din pacate exista o confuzie majora pe subiect. Faptul  ca a trecut ilegal granita nu face persoana aia automat vinovata de toate posibilele infractiuni.

Zici de ilegalitati la voturi, republicanii care au castigat alegerile au avut ocazia sa investigheze legalitatea voturilor, ba chiar au facut asta in unele state si nu au reusit sa gaseasca voturile ilegale. Asta arata ca ilegali nu au nici cea mai mica inclinatie in a comite federal crime, nici macar atunci cand (conform teoriei tale cu democratii care nu vor borders si ofera acte ilegalilor) ar fi beneficiat de ceva de pe urma ei.

Subiectul ilegalilor e doar "povestea horror" care activeaza votantii si atat. Atat presedintele Obama, cat si presedintele Clinton au deportat emigranti ilegali. US deporteaza ilegals regulat si in numar destul de mare. Asta nu va inceta, ce a facut US pana acuma insa a fost sa le ofere "due process" adica ei vin cer azil (valid sau nu), autoritatea analizeaza, cazul se discuta in tribunal si emigrantul este acceptat sau refuzat. US nu va renunta la procesul asta indiferent ca sunt democrati sau republicani la putere.  Ilegalii sunt si vor ramane o prezenta constanta, si se pare ca vor ramane bau-bau-ul publicului si de acum inainte. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si daca s-a petrecut in 2016 nu e la fel de absurd,? 

Si daca a tinut doua saptamani nu e la fel de jalnic? 

 

Edit : Suedia e " campioana" la politica de genul asta si de asemeni campioana la sinucideri, depresii, etc . Bineinteles solutia exista: fuga la psiholog. Decontat ofcourse, fuga maideparte daca nu se reuseste asa , decontat tot. Sistemul trebuie sa traiasca nu? 

Toata lumea e educata sa fie multumita. 

Nu e absurd si nici jalnic.

A ajuta pe cineva aflat intr-un impas este cea mai frumoasa trasatura umana.

A-l intelege pe cel aflat in impas... dar ma opresc aici, nu ae rost sa intru in astfel de amanunte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O d

 

 

A, foarte fericiti se declara. 

De altfel tot pe acolo locul 9 sunt si cu sinucidetile. 

Eu citisem un articol pe grupe de varsta nu total.

Dar da, la total sunt atat de fericiti....  La 100000 isi iau singuri viata doar vreo 12. Probabil cei neintrebati la sondajul fericire.

https://www.washingtonpost.com/wp-srv/world/suiciderate.html?

 

Mai pun o data, poate patrunde si la tine:

 

Suedia se afla pe pozitia 46 (statistica World Health Organisation/WHO la nivel de 2015), si cu o rata sub rata medie la nivel international (statistica 2015 Organisation for Economic Co-operation and Development/OECD).

 

Edit: pozitia 46 la sinucideri.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

............................................................................................................................................................

Si oricat s ar toci taste le pe forum , si ar mintii si fabula press pe la tv si net.... democratii sunt varza. Una spun si Alta fac, plus ca nu rezoneaza cu dorinta  populatiei. Ba vor open borders, dar Ei au ziduri la case de 3m, ba sunt impotriva arme lor, dar au bodyguards inarmati pana in dinti, diversitate in scoli, dar copiii lor merg la privat, asigurare medicala pt toata lumea (cu medic care sa o accepte la capatul tarii) in timp ce ei se duc la cei mai buni Medici din Oras..iei merg cu jeturile personale, prostii isi pun viata in pericol pe fwy uri in trafic cu imigrantii ilegali fara asigurari si cu acte false . Vor ca ilegalii sa primeasca statut legal  , iar prostii care vin legal sa stea la coada si sa dea mii de dollars....

 

multe , f multe de spus.

 

Pacat, mare pacat ca timpul iti e limitat. Better than SNL [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...