Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

 

 clar esecul politicii Obama in privinta mexicanilor.

 

Girl please!! Nu a existat o politica Obama in privinta mexicanilor. Macar daca vorbim hai sa o facem cu argumente clare. Politicile sunt impotriva emigratiei ilegale, care emigratie ilegala nu are doar nationalitate mexicana. Asta ca sa nu ajungem la sintagme care ne-au urzicat de-a lungul anilor pe noi toti "Romanii sunt hoti" este echivalentul la "Mexicani sunt bad hombres".

Si despre ce esec vorbim? Fii mai clara. Toate administratiile au deportat ilegalii pe care i-au prins dupa ce le-au oferit due process, au fost milioane de deportari si au ramas numai cei care au scapat printre degetele autoritatilor.

In plus de la ~2mil emigranti prinsi incercand sa treaca granita/an in 1980's acum sunt undeva la ~400000, eu vad o mare diferenta. Iarasi in 1980 majoritatea erau economic migrants, pe cand acum sunt in general asylum seekers (un procent mare copii). statisticile au aratat ca numarul de economic migrants nu si-a mai revenit la cifrele din 1980.

 

Ce simplu e sa te uiti la o problema de departe si sa tragi concluzia "Scourge of the earth these ilegals, comming here to get our jobs and destroy our way of life ". 

Majoritarii aia care sunt atat de "fed up" ar trebui sa nu mai creada pe cuvant fiecare bombastic care arunca cu invective si sa analizeze cifrele. Sa nu mai ia decizii pe baza impulsurilor emotionale cauzate de stirile "dramatice" de la televizor, si sa caute sa vada cate incidente de gen exista, si daca nu cumva cineva se joaca cu starea lor emotionala. 

Emigratie ilegala, exista. Este ea ca problema atat de grava pe cat e creionata? Nu, nici pe departe. O buna parte din problemele cauzate de emigratia ilegala sunt pentru ilegali nu pentru restul comunitatii. Trebuie ea rezolvata? Bineinteles. Va fi ea rezolvata? Nu, pentru ca e o parghie extrem de importanta in a activa electoratul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Acum am citit, nu pricepusem despre ce hotlines e vorba. Dacă e o afacere susținută guvernamental, atunci nu plătește cine suna. Altfel se poate pune pe factura de tf. Dar hotlines in general sunt susținute de guvern sau de alte organizații. 

 

Mamica te contrazici, văd ca a sesizat daniela, eu văzusem ieri dar nu am apucat sa scriu. O data suedezii sunt o apa și un pământ, toți la fel, educați sa fie multumiți de tot ce li se pune sub nas. Apoi gata, sunt cei mai mari reclamagii, ca ti-a plăcut ca am scris eu. Da, sunt reclamagii, Pt ca au dreptul sa nu fie multumiți. 

 

Care varianta îți convine totuși? 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu platesc bineinteles. 

Reclamatiile la orice induc situatia asta de " multumire"  .

Nu e nici un nonsense. Unii se invata si functioneaza asa ( situatia din suedia mult ravnita de antmil de exemplu ) iar altii refuza sa se niveleze pc si aleg sa voteze opusul.( Cofetarul si alte milioane , brexit etc)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O saptamana in cazul asta.

 

Politica asta este de ani de zile si asa cum deja v-a confirmat mihaelas suedezii sunt cei mai reclamagii. 

nu e asta singura linie si singurul mod in care poti baga pe cineva la apa fara dovezi. Asta insa mi s a parut mie cea mai de ras.

Dar parca nu am citit ca au inchis o . Tu de unde stii?

Ceea ce a spus Carolyne cu medicii care risca tot felul de reclamatii cand au paciente femei se incadreaza tot la genul .asta de absurditati. Si multe altele. Mai ales dupa scandalul cu divele Holly.

 

Hmm, un pic cam dicey nu crezi? Dupa cum stii scandalul lui Larry Nasser a arata clar ca medici pot abuza pacientul si ca e bine ca pacientul sa stie clar ce proceduri se fac si in ce scopuri ca sa poata descoperi abuzul. Daca nu ma insel erai chiar foarte vehementa cu privire la vina parintilor in situatia respectiva. 

Medicul risca reclamatii cu privire la actul medical in fiecare zi, pentru asta are asigurare de malpraxis. Daca procedura medicala e parte legitima din procesul de stabilire al diagnosticului sau parte din tratament, atunci nu are de ce sa isi faca probleme. 

Avem de-a face aici si in tot subiectul cu un caz de hipersensitivitate cu privire la drepturi:

 - cand un pacient cere informare clara de la medic si respect, nu acuza medicul ca e pervers, doar vrea sa se asigure ca e in siguranta in timpul consultatiei (nu e nimic rau in asta);

 - cand o sansa e oferita unei persoane defavorizate, nu e in ciuda unui majoritar, ci tocmai pentru a adauga inca o persoana la patura celor care se pot sustine singuri si sustin economia, nu e o pomana ci o investitie (win-win ai zice);

 - cand o persoana cere respect indiferent de ce religie, orientare sexuala, culoare, nationalitate, nu o cere ca sa ofenseze pe cei din jur ci ca sa se poata simtii parte din comunitate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic, nu a existat o political Obama cu mexicanii? 

Da sau nu e clar ca situatia existenta si problemele sunt urmarea acestor ani cu politica sau nu daca asa zici tu si nu o consecinta a ultimului an.

 

Nimeni nu devine atat de violent de la 36 la 37 de ani de exemplu .

 

Eu zic sa nu incepi cu L N ca oricum vad ca atatia ani de  educatie P.C. nu a ajutat cu nimic in cazul respectiv. Ciocul mic la toti adultii si copilele incasau.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Repet : un om normal nu da in cap pentru ca i-a spus cineva sa o faca.

 

S-a ajuns in ani la a avea astfel de cetateni anormali ( ce dau in cap) si aceasta datorita inabusirii posibilitatilor lor de exprimare. Ani la rand au acumulat nemultumiri si au trait in frica reclamatiilor minoritatilor, hotlines urilor etc in propria lor tara.  Au fost obligati sa taca - asta a contribuit in timp la formarea caracterului lor nu un duscurs.

Nu au nici o scuza dar au anuns aici datorita politicii corectness

 

Nu, au ajuns aici pentru ca au luat de bune teoriile pe care le-au vehiculat varii candidati politici extremisti. Teorii care au subliniiat si ingrosat tusele unor scandalui gen cofetarul care a refuzat sa faca un tort de nunta, functionara publica care a decis sa nu emita un act legal doar pentru ca ea nu era de acord cu legea (nu sa protesteze, ci sa nu isi faca job-ul), ilegalul care era judecat pentru crima (care nu era crima era doar un accident), ilegalul care a condus beat (de parca doar ilegalii comit DUI sau daca ei o comit e mai grav decat daca Mr Jones o face). Incidentele astea nu sunt o majoritate, sunt putine dar sunt vizibile pentru ca genereaza un raspuns emotional disproportionat. 

Trist e ca oamenii care se ghideaza dupa asta nici nu realizeaza ca si daca ar reusi eliminarea a ceea ce ei percep ca o "problema majora" viata lor nu se va schimba radical in bine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Milioane " se ghideaza dupa asta" ?

Eu cred ca se ghideaza dupa ce vad ca se intampla in comunitatea in care traiesc . Cei ce au legatura cu o comunitate. 

 

Cei ce sunt doar casa serviciu de exemplu poti spune ca se ghideaza dupa media doar dar ceilalti nu. 

Cei ce au activitati impreuna cu scafandrii in timpul liber sunt interesati de problemele scafandrilor, cei ce au gay cu ei se ghideaza dupa gay, cei ce au afaceri mici proprii normal ca au o comunitate de acest fel si vorbesc si se sutoinfluenteaza fata catre fata nu doar TV cum spui,   etc

Doar cei " infipti" intr-un loc ce nu au legaturi adevarate cu comunitatea decid suta la suta dupa stiri, ziare, forumuri deci lucruri intamplate strainilor, necunoscutilor.

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PC educa.lumea sa accepte orice . 

Cine nu accepta e pedepsit ( asa ca si cofetarul)  

Cum sunt gasiti ? Prin reclamatii. 

S- a saturat lumea said traiascacu frica de a spune ce gandeste.  So .. Trump

Intrebarea la care eviti sa raspunzi e de ce e asa de important sa arunci in fata unui alt om ca nu esti de acord cu viata si deciziile lui.

Daca de exemplu (nu o lua personal) Mr X iti cere sa-ti specifici starea civila si daca sotul tau e tatal biologic inainte sa-ti faca un tort pentru copilul tau, ai lua genul asta de remarca bine? Sau un exemplu mai bun, daca iti cere sa iti spui religia si refuza pentru ca nu e religia pe care el o considera legitima? 

Daca dintr-odata toate serviciile/necesitatile ar venii cu constrangere:

 - nu poti sa-ti cureti hainele decat daca treci la budism;

 - nu poti sa cumperi mancare decat daca esti evreu/ alb;

 - nu poti merge pe strada decat daca esti acoperit din cap pana la picioare;

 - nu poti sa dai copilul la scoala decat daca face nu stiu cate ore de rugaciune

 - nu poti trai daca nu sustii steagul tara sau guvernul

Cum arata lumea asta? Odata ce dai liber unui om in directia asta, altii cu idei mai radicale vor vrea si ei liber si unde ajungem?

 

Yeah Trump. Nenea cofetaru a refuzat sa faca o prajitura, dupa alegeri neo-nazi au strigat "Jews will not replace us", intelegi ce vreau sa zic? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite in Germania...clientul poate primi hausverbot(interdictia de a intra in magazin)dintr-un motiv sau atul.

 

Si vorbesc de lanturi mari,nu de brutaria din colt.Acolo lucrurile sunt si mai simple.

Da, dar motivele se refera la tinuta, sobrietate sau daca prezinta pericol, as vrea sa vad magazinul german care spune unui evreu ca "nu il poate primi ca e evreu".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Milioane " se ghideaza dupa asta" ?

Eu cred ca se ghideaza dupa ce vad ca se intampla in comunitatea in care traiesc . Cei ce au legatura cu o comunitate. 

 

Cei ce sunt doar casa serviciu de exemplu poti spune ca se ghideaza dupa media doar dar ceilalti nu. 

Cei ce au activitati impreuna cu scafandrii in timpul liber sunt interesati de problemele scafandrilor, cei ce au gay cu ei se ghideaza dupa gay, cei ce au afaceri mici proprii normal ca au o comunitate de acest fel si vorbesc si se sutoinfluenteaza fata catre fata nu doar TV cum spui,   etc

Doar cei " infipti" intr-un loc ce nu au legaturi adevarate cu comunitatea decid suta la suta dupa stiri, ziare, forumuri deci lucruri intamplate strainilor, necunoscutilor.

Mi se pare destul de ingusta expunererea asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...