Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

Madanic, nu a existat o political Obama cu mexicanii? 

Da sau nu e clar ca situatia existenta si problemele sunt urmarea acestor ani cu politica sau nu daca asa zici tu si nu o consecinta a ultimului an.

 

Nimeni nu devine atat de violent de la 36 la 37 de ani de exemplu .

 

Eu zic sa nu incepi cu L N ca oricum vad ca atatia ani de  educatie P.C. nu a ajutat cu nimic in cazul respectiv. Ciocul mic la toti adultii si copilele incasau.

Detaliaza ca sa inteleg la ce politica te referi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Milioane " se ghideaza dupa asta" ?

Eu cred ca se ghideaza dupa ce vad ca se intampla in comunitatea in care traiesc . Cei ce au legatura cu o comunitate. 

 

Cei ce sunt doar casa serviciu de exemplu poti spune ca se ghideaza dupa media doar dar ceilalti nu. 

Cei ce au activitati impreuna cu scafandrii in timpul liber sunt interesati de problemele scafandrilor, cei ce au gay cu ei se ghideaza dupa gay, cei ce au afaceri mici proprii normal ca au o comunitate de acest fel si vorbesc si se sutoinfluenteaza fata catre fata nu doar TV cum spui,   etc

Doar cei " infipti" intr-un loc ce nu au legaturi adevarate cu comunitatea decid suta la suta dupa stiri, ziare, forumuri deci lucruri intamplate strainilor, necunoscutilor.

Fara suparare, n-am inteles nimic din mesajul asta. 

Revin, TU ai zis ca "

S-a ajuns in ani la a avea astfel de cetateni anormali ( ce dau in cap) si aceasta datorita inabusirii posibilitatilor lor de exprimare. Ani la rand au acumulat nemultumiri si au trait in frica reclamatiilor minoritatilor, hotlines urilor etc in propria lor tara.

". Cu alte cuvinte ai justificat rabufnirile de violenta (violenta lipsita de sens as adauga) prin faptul ca majoritarii au fost "persecutati". 

Eu ti-am explicat doar ca imaginea lor e subiectiva, in special a ceror care cred ca violenta va rezolva ceva.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fara suparare, n-am inteles nimic din mesajul asta. 

Revin, TU ai zis ca "

S-a ajuns in ani la a avea astfel de cetateni anormali ( ce dau in cap) si aceasta datorita inabusirii posibilitatilor lor de exprimare. Ani la rand au acumulat nemultumiri si au trait in frica reclamatiilor minoritatilor, hotlines urilor etc in propria lor tara.

". Cu alte cuvinte ai justificat rabufnirile de violenta (violenta lipsita de sens as adauga) prin faptul ca majoritarii au fost "persecutati". 

Eu ti-am explicat doar ca imaginea lor e subiectiva, in special a ceror care cred ca violenta va rezolva ceva.

 

Si ce imaginea ta e obiectiva?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, intr-un stat civilazt,oricine isi poate alege clinetii, clientul poate fi refuzat de catre proprietar, nu cred ca e onligatoriu sa dea explicatii.

 

Insa doar in America se da in judecata daca clinetii se simt ofuscati dintr-uh motiv sau altul.

 

De fapt americanul invatat cu reclamatiile...imi amintesc de faza cu Oprah in Elvetia(parca...)

 

Proprietarul nu e chiar de capul lui, atita timp cit traieste intr-o tara si intr-un stat, trebuie sa se supuna legilor federale si legilor statale. Cel putin asa e in US.

 

Intr-o societate civilizata, dreptul tau si dreptul meu sint si trebuie sa fie LIMITATE in asa fel incit sa nu rezulte in comportament care sa dauneze altora. Discriminarea bazata pe o libertatea religioasa (cum e in cazul cofetarului) e jignitoare si abuziva fata de cei discriminate. Convingerile religioase nu sint sacre in fata legii. Libertatea religioasa nu este o scuza si nu poate fi invocata cind e vorba de incalcarea legilor ori discriminarea de orice natura.

 

"De fapt americanul invatat cu reclamatiile...imi amintesc de faza cu Oprah in Elvetia(parca...)"- daca ai fi fost data afara dintr-un magazin, oriunde in Europa de Vest, doar pentru ca esti originara din Ro, ai intelege altfel datul afara al lui Oprah.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi in ciuda balivernelor cu "majoritati" iata ca realitatea este alta. Republicanii nu chiar pot castiga "fair and square" asa ca vor recurge la inselaciuni. Daca ar fi fost asa o majoritate covarsitoare, de ce ar avea nevoie de inselare:

 

Nu ma astept ca cineva chiar sa citeasca, dar fabulati in continuare cu majoritati inchipuite.

 

 

https://www.nytimes.com/2018/07/25/us/michigan-gerrymandering.html?smid=fb-nytimes&smtyp=cur

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,da...explicatii la explicatii!!!

 

Intodeauna va exista p explicatie la explicatia deja existenta! [:D]

 

Daca cuplu d ehomesexuali ar fi acceptat si respectat  explicatia cofetarului, cazul era inchis.

 

Ins anu...s-au batut trimbitele ca au fost refuzati pe motiv de homosexualitate.

 

Eu nu ma duc sa comand la turci o tava cu baclava si sa am pretentia sa-mi puna semnul crucii pe mijloc cu fistic.

 

Oprah a fost extrem de deranjata ca nu a fost recunoscuta si asemanta cu o persoana de culoare cu statut normal.Dar na...trebuie sa facem un pic de zvic pe culoarea pielii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta pentru ca tu probabil nu apartitii unei comunitati active in viata reala.

 

Cei ce sunt membrii ai uneia sunt clar interesati de asta so deciziile sunt in consecinta. Nu ma astept sa intelegi.

Normal ca nu te astepti sa inteleg pentru ca nu e nimic de inteles. Lipsesc elemente importante, reduci totul la cateva idei, separi individualitatile umane si le  imbini in comunitati dupa cum crezi tu ca trebuie ele imbinate uitand ca toate aceste comunitati nu sunt rigide sunt elastice si interschimbabile.

Apoi le oferi niste atribute dupa cum crezi tu ca s-ar comporta ele. Le atribui principii si valori despre care nu stii nimic.

 

In ceea ce riveste prima fraza, nu merita un raspuns. Doar un sfat: rezuma-te la ce stii sigur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nimeni nu se o

 

Da,da...explicatii la explicatii!!!

 

Intodeauna va exista p explicatie la explicatia deja existenta! [:D]

 

Daca cuplu d ehomesexuali ar fi acceptat si respectat  explicatia cofetarului, cazul era inchis.

 

Ins anu...s-au batut trimbitele ca au fost refuzati pe motiv de homosexualitate.

 

Eu nu ma duc sa comand la turci o tava cu baclava si sa am pretentia sa-mi puna semnul crucii pe mijloc cu fistic.

 

Oprah a fost extrem de deranjata ca nu a fost recunoscuta si asemanta cu o persoana de culoare cu statut normal.Dar na...trebuie sa facem un pic de zvic pe culoarea pielii.

 

Astept inca sa iti exprimi opinia la situatia cu farmacistul si femeia cu sarcina oprita din evoluti respinsa pe motive religioase. Sa inteleg ca esti de acord cu mentalitatea respectiva si aprobi comportamentul farmacistului, da?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt fana PC  am spus-o de mai multe ori si am intrat adesea in polemica pe tema asta. Se fac excese, se construiesc sabloane.  Cred  ca trebuie sa fim lasati sa ne traim viata cum vrem. Fara a fi uniformizati in vreun fel. De aceea nu cred in PC. Cat e de util e alta poveste. Ca poate fi o cale mai usoara si rapida decat educatia iarasi e alta poveste.

 

Mizez mai mult pe educatie, eductia aia care nu ne lasa gura  sa vorbeasca singura, sa gandim de o suta de ori inainte de a injura sau arunca calificative care pot rani. Sa respectam ce nu ne seamana si sa ne uitam mai atent la diversitate si la faptul ca e indreptatita. Sa nu ne blocam in standardizare.

 

Nu tot ce nu e voie trebuie sa fie eradicat. Si nu tot ce e voie e si util.

 

Cu toate astea, mamica11, nu sunt de acord cu ce spui tu. Cu exemplele pe care le dai care tin de alte registre, nu de PC. De discriminarre, de discriminare pozitiva, de dreptul cuiva de a refuza sa serveasca pe cineva, de tam-tamul pe care il face presa si unii le dau aere de generalizare... samd.

 

Reclamatiile sunt un execrcitiu democratic prin care o persoana este datoare sa regleze ce nu i se pare corect. Nu tin de moda PC. Tin mai mult de dorinta omului de dreptate si de a nu-I lasa pe altii sa i se gainateze in cap.

 

PS – o parte dintre ideile continute in paragraful 2 si 3 au fost expuse acum mai mult timp de Plesu intr-un articol. Mi-au placut mult si le-am retinut. Nefiind exacte nu le-am pus intre ghilimele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...