Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

Eu nu sunt fana PC  am spus-o de mai multe ori si am intrat adesea in polemica pe tema asta. Se fac excese, se construiesc sabloane.  Cred  ca trebuie sa fim lasati sa ne traim viata cum vrem. Fara a fi uniformizati in vreun fel. De aceea nu cred in PC. Cat e de util e alta poveste. Ca poate fi o cale mai usoara si rapida decat educatia iarasi e alta poveste.

 

Mizez mai mult pe educatie, eductia aia care nu ne lasa gura  sa vorbeasca singura, sa gandim de o suta de ori inainte de a injura sau arunca calificative care pot rani. Sa respectam ce nu ne seamana si sa ne uitam mai atent la diversitate si la faptul ca e indreptatita. Sa nu ne blocam in standardizare.

 

Nu tot ce nu e voie trebuie sa fie eradicat. Si nu tot ce e voie e si util.

 

Punct ochit ,punct lovit!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, au acest drept.

Afaceri private..

 

Dar intra cu discriminarea ca de obicei homosexualii si castinga. ( procesele ca alegerile vad ca incep sa le cam piarda  ..)

 

 

Gresit, nu, nu au acest drept. In US, ca despre asta e discutia, nu ma intereseaza ce legi sint in Ro.

 

Sint trei factori pe baza carora un business owner poate refuza sa serveasca un client, anume sanatatea/viata (wellbeing), siguranta (safety), si/ori bunastarea (welfare) celorlalti clienti ori ale businessului.

 

Si inca ceva, care business owner si care afacere sint fully independent, adica nu dau justificari nimanui pentru ca nu ar depinde de nimeni si nimic? Evident ca depind. Doar daca ne gindim la folosirea infrastructurii (cel mai simplu exemplu e strazile pt transportul marfii), folosirea resurselor statale (politie, pompieri), etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,da...explicatii la explicatii!!!

 

Intodeauna va exista p explicatie la explicatia deja existenta! [:D]

 

Daca cuplu d ehomesexuali ar fi acceptat si respectat  explicatia cofetarului, cazul era inchis.

 

 

Daca cofetarului si-ar fi vazut de treaba si ar fi tratat cuplul respectiv ca simple and equal human beings, sau ca any other customers, cazul nu ar fi existat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca cofetarului si-ar fi vazut de treaba si ar fi tratat cuplul respectiv ca simple and equal human beings, sau ca any other customers, cazul nu ar fi existat.

Si daca cuplul ar fi acceptat explicatia patiserului(aratindu-i respect pentru religia lui)...cazul nu ar fi existat.Mai ales ca le-a oferit si alternativa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un om cu bun simt elementar si cu o educatie stie sa vorbeasca si sa se comporte intr-o maniera neofensatoare. Si atunci cind neintentionat lezeaza si este atentionat nu se sufoca de indignare ca nu se poate exprima.

 

Ideea de political correctness care la baza nu inseamna decit sa te exprimi in mod civilizat fara sa ofensezi a fost total denaturata si scoasa de scuza puerile pentru fiecare grobian care se crede indreptatit sa isi imparta "opiniile". 

 

Exista excese? Cu siguranta. 

Se poate imbunatati situatia? Cu siguranta.

 

Insa traim o regresie (calculata, as zice) a valorilor umane.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci cazul farmacistului te coafeaza...este directia potrivita, da?

Deci ai ajuns la ce te roade pe tine cel mai mult , religia ?

 

unde e acceptanta aia de.o trinteste peste ochii interlocutorilor in permanenta?

 

Ceri sa fii acceptata dar nu accepti pe cel d elinga tine asa cum este!!

 

(da , stiu cu ce replici vei veni...am mai mentionat odata ca hotul striga cel mai tare hoootuuulll!!!! )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un om cu bun simt elementar si cu o educatie stie sa vorbeasca si sa se comporte intr-o maniera neofensatoare. Si atunci cind neintentionat lezeaza si este atentionat nu se sufoca de indignare ca nu se poate exprima.

 

Ba cred ca atunci cind apar activistii cu eternele lozinci gen rasisti, fascisti,xenofobi,anti-feministi doar pentru ca tu ai alt punct de vedere decit ei...ajungi sa te sufoci de atitea derapaje PC-iste!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci ai ajuns la ce te roade pe tine cel mai mult , religia ?

 

unde e acceptanta aia de.o trinteste peste ochii interlocutorilor in permanenta?

 

Ceri sa fii acceptata dar nu accepti pe cel d elinga tine asa cum este!!

 

(da , stiu cu ce replici vei veni...am mai mentionat odata ca hotul striga cel mai tare hoootuuulll!!!! )

 

 

Deci...esti de acord ca femeia cu sarcina oprita in evolutie si cu reteta prescirsa de medic sa fie respinsa de farmacist pentru are "obiectii morale"...nu e asa de greu sa fi sau sa nu fi de acord cu ceva. 

 

Daca esti de acord si sustii asta cu toata inima, de ce ti-e greu sa spui asta? Unde este retinerea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...