Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

GEM de nuci verzi!?


Recommended Posts

  • Administrators

Hello dragi bucatarese pricepute :)

Voi ati facut sau ati mancat gem de nuci verzi? NU dulceata cu nuci intregi, asta stiu... Ideea este ca imi place fff mult dulceata DAR vreau sa o si fac mai usor de mancat, sa o pun in clatite etc, ceva de genul, s-apoi nu pot pune nuca intreaga in clatita. Si m-am gandit sa fac cumva un gem de nuci verzi (sa le mixez cumva spre final...)... si zic ia sa va intreb si pe voi: ati facut? ati mancat? iese ceva? 

 

O zi faina! :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

  • Administrators

da, si eu ador nucile asa intregi, sa musc din ele :) dar uneori mi-ar fi mai usor sa deschid un borcan si sa intind putin pe paine  sa ii dau la pici cu ceai dimineata, sau pe o clatita, etc. 

 

"Gusta" la fel Letitia :), da, pai in dulceata gasesti fructe intregi, eu l-as vrea asa mai spreadable :)) 

 

 

pana la urma cred ca fac o parte dulceata, si o parte de test o blenduies :))) nu ma las

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am sunat-o luni pe mama imi spune ca a curatat 700 de nuci , m-am mirat ce face cu atata miez si de ce le-a numarat , dar erau pentru dulceata . Eu stiu ca dulceata de nuci e ceva care se serveste la " chisea" sa zic asa , nu am incercat niciodata cu clatite sau pe paine , o mananc cu lingurita . Dar mai stiu ca nucile daca nu sunt mancate in stare naturala nu au niciun aport , doar pentru gustul deosebit . 

Noi avem o ivada mare de nuci ca mosie asa ca parintii imi trimit mereu nuci, rara le folosesc la prajituri , le mancam ca si snack.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Care e diferenta intre dulceata si gem? In dulceata se pun fructe intregi si in gem, maruntite? Ca "gusta" la fel, nu? La toata urma poti marunti un pic nucile inainte de a le pune in clatite.

este diferenta intre dulceata si gem, nu e unul si acelasi produs ca nu ar avea nume diferite.

 

Nu stiu o definitie exacta( a la wiki [:D] [:D])insa dulceata se prepara cu sirop de zahar, fructele trebuie sa fie tari,are si alt timp de fierbere decit gemul.

 

La dulceata-din ce imi amintesc raportul este cam egal intre fructe si zahar(ma rog...cred ca putine lume mai face astazi dulceata tocmai datorita cantitatii d ezahar), in general nu se astepta sa lase fructele siropul propriu ca la gem.

 

La gem, se pot lasa fructele amestecate cu zahar si peste noapte,cantitatea sau raportul de zahar/fruct este inegal si fructele sunt in general foarte coapte.Se fierbe mai mult ca dulceata,de aici si consistenta diferita.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...