Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Eu, am avut ieri Migrena. Am fost cam leguma . I- am anunțat ca nu lucrez dar nu am scris la personal ca sunt bolnava . Așa ca tre sa lucrez pana luni la 10 când avem Daily și ne actualizam statusurile la temele începute . Nu are sens sa incarc firma cu un om bolnav . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Otilia ,

nu ai mașina de vase ?

 

la mine copii fac de serviciu la scosul vaselor . Unul are baia de la etaj și unul mașina de vase și gunoaiele . Clar, le mai scot și eu, dar ei sunt responsabili. 
copii mei de plictiseala dau cu aspiratorul dezinfectarea , sunt cam șoc . 
 

Dupa mutare mi-a rămas mașina de vase ( restul le- am donat pe fb la grupul de romani ) 

dar mașina de vase fiind miele am trimis - o in ro, la Pretena mea. 
uf , ce mulțumită e. Ea are și 3 copii, spală la vase de inebuneam eu de cap. Și vara ii trimiteam și eu pe ai mei  [alcool]

 

 

 

judoka, 

 

in ce tari ai fost migratoare ?

 

eu constat ca îmi e greu sa ma mut din cartier in altu, darmite in alta țara  [fri] . Cumplit  [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am iesit ieri putin la cumparaturi. S-au organizat peste noapte, nu mi-as fi putut imagina ca se vor misca atat de repede. La mine in zona, in magazinele mici intra numai cateva persoane, celelalte stau si asteapta afara, in farmacie au lasat numai o intrare si aia pe jumatate inchisa (nu ca erau prea multe persoane la cumparaturi). La fiecare doua case  in supermarket era un angajat care se asigura ca era numai o persoana la casa, casiera stergea in jurul casei dupa fiecare client si mai aveau cativa prin magazin cu dezinfectant care stergeau rafturile. Multe produse sunt rationalizate: carne, oua, hartie igienica. Pana si in magazinul de 1 dolar am vazut o angajata spunandu-i unui client ca nu poate sa cumpere mai mult de doua pachete de paper towels. El avea trei si nu mai era nimeni cu role in cos. Asta ce-am vazut noi ieri. Nu stiu cu este prin alte parti in Montreal, noi am incercat sa nu mergem in prea multe locuri si am stat cat mai aproape de casa.

Am comandat pe amazon cat litter. Ieri DH s-a panicat ca nu mai avem decat foarte putin nisip (el curata litiera). Avand in vedere ca avem doua pisune intr-un apartament, dupa el devine mai critic decat TP. 
 

ma uitam astazi sa vad ce mai avem nevoie si putem cumpara online dar m-a apucat asa o panica (,,,) ca ramanem amandoi fara job daca mai continua nebunia asta ca am paralizat .... din pacate suntem amandoi in categoria de varsta mai putin angajabila, desi avem experienta. Ma gandesc insa “gonna cross this bridge when we get there” ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi,

tot rumeg proiectul asta. M as muta la francezi : prețuri la case/app mai mici ca la noi in zona, impozitul mult mai mic. Am o cunoștința care și a cumpărat casa, desi nu știe o boaba franceza. 

 

Problema e ce facem cu școala ? Limba trebuie Învățată , cel mare oricum nu ar putea sa dea bac ul, deci ar trebui sa facă naveta. Pt cei mici ar fi mai ușor , au un program de fracisation +clase bilingve , dacă reușim . 

Dar trebuie luat in calcul ca orice mutare e o catastrofa  [help] mai ales când ai multe lucruri. Pana acum avem la activ vreo trei mutări mari, știu cum e . 

 

Sa vedem cum mai frecăm menta după amiaza, ăștia au acaparat televizorul, unul sta pe tableta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, avem mașină de spălat vase dar am pus și de două ori pe zi. Prefer să le pun eu și ele pun la loc. Azi a pus cea mare rufe. Mai fac și ele dar suntem mulți și toți acasă. Pheew.

 

Nu degeaba face poliția apel la oameni să fie toleranți zilele acestea. Le e teamă să nu crească mult violența domestică. Mulți se calcă pe bătături acasă plus au început firmele să anunțe concedieri masive. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza de la mine,

 

Dana, imi pare rau :( cred ca e un soc. Am o prietena aici, a lucrat la o companie maaaare care facea niste telefoane mobile supre securizate si destepte si care nu mai exista. Atunci a iesit prima data in somaj. de atunci, tot ghinioane din astea a avut (urmatoarea companie la care s-a angajat a facyt lay offs in masa cand a fost preluata de alta companie la cateva luni, apoi a avut o problema medicala luuung timp, abia acum se intoarce la munca dupa 6 luni)

 

Si pentru ea a fost extrem de greu .... la inceput. apoi si-a dat seama ca nu cheltuie la fel de mult si ca are mai mult timp cu familia. si-a gasit echilibrul.

 

Nu e comparabil, zic doar ca inteleg socul.

 

Judoka, eu m-as muta din canada ieri (nu mai pot zice maine, ca lumea s-a inchis!) dar am aceeasi problema, cu copiii.

 

compania mi-a oferit un job in operations in Montreal, si nici acolo n-am putut accepta, din cauza de scoli. desi e mult mai frig, gasesc Montrealul mai european, dar asta e. Pana imi ajung copiii la universitate, aici stau.

 

Lili, jobul tau de ce ar fi in pericol?

 

Otilia, good point, si eu ma gandesc ca oamenii capata "cabin fever" stand prea mult acasa.

 

Didi, sper ca nu mai ai migrena!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, aqai, a trecut Migrena . Ieri am avut o energie [alcool] 

 

ce plimbărețe sunteți voi. Eu abia m- am mutat din cartier in altu, și INI vine sa plâng uneori de ciuda.

noi am învârtit unde ne mutam de ne- au ieșit ochii . 

puteam sa mergem mai la pădure sau dincolo de Rin unde era mai ieftin .
dar,

pierdeam timp in trafic, și pt mine timpul e cea mai valoare.

eu rămân in oraș, nu neaparat pt copii, ci pt noi. imi place sa ma văd cu preteni, sa ajung pe jos la tramvai și cu bicicleta in oraș, la dr la etc etc . 
îmi fac prieteni noi, dar când merg la magazin la piața la posta și întâlnesc oameni dragi, 

meu nu m- as muta doar pt o casa   

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, sunt in IT dar lucrez intr-un departament relativ critical (paharul jumatate plin pt ca as putea sa spun la fel de bine relativ non-critical). Daca terminam tot ce putem sa facem remote, cred ca ne vor trimite acasa. Stiu ca iau somaj dar nu stiu daca ne-am putea intoarce in acelasi loc. Problema mea este ca media de varsta in IT este (dupa estimarea mea) jumatatea varstei mele si nu stiu daca imi voi mai gasi job dupa EI. 

 

Incerc sa fiu optimista, sa sper ca ne vor trimite acasa doar temporar dar nu se stie. De aici panica si cred ca si frica de necunoscut.   

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, hello 

 

da, noi suntem plimbăreți . Noi ne am mutat din Canada și nu regret nimic. Nu regret nici cât am stat acolo pt ca a fost o experiența și am învățat sa apreciem aici ce nu aveam acolo. Dar mai am o prietena care nu e mulțumită cu viața ei in Quebec , dar nici nu se muta. 

 

Didi, eu m am dezobișnuit de orașe mari. : trafic, tramvaie, autobuze, prețuri mai mari. Dar nici prea retras nu mi ar place sa văd doar o pajiște cu vaci [:-)))] . 

Azi zi fără lectii, o luam mâine de la capăt . 

Am hrănit trupa cu cartofi prăjiți și acum stau la tele, se uita la comedii cu Luis de funes. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut "ninja shopping" (IN/OUT) astazi la mazinul rusesc. Ne-am dus la deschidere, am luat repede ce era pe lista si am iesit imediat. Asta pt ca s-au terminat niste chestii pe care le foloseste numai DH si bineinteles nu erau pe lista mea pt ca nu stiam.  

 

Montreal la 6:30 dimineata. Erau -6 grade (cica se simteau -9). 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...