Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Da Aqai, s-a amanat cu 1 sapt. De fapt voi fi in somaj tehnic doar de la 1.04 

Judoka, faine prajiturile.  [flo2]  

Ale a mea a devenit extrem de obraznica, raspunde inapoi, isi da ochii peste cap. I-am spus ca o sa fie o izolare foarte lunga daca continua asa.  [zirea]

Ieri dupa ce au terminat orele pe skype a mai stat cu 3fete la povesti. 2 ore !! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

A mai trecut o zi : mate, germana și engleza. [bib]

 

Aqai, nu am mai povestit pe aici.

Ideea era ca am imigrat cu doua valize, am încercat sa ne descurcam , job uri, casa, mașini , născut copiii, integrare, prieteni și după aceea ne am decis ca nu e pt noi și sa o luam înapoi. Se deschisese și Europa și erau alte oportunități . 

Oricat ne am luptat cu iarna, asta dura șase luni pe an și aveam doar speranța ca băieții sunt cei mai buni la hokey.

Munceam 40 ore pe sapt, la 6.40 plecam din casa sa duc copiii la școala / grădinița .,Seara o luam înapoi . Fără ajutor, fără bunici . 

 

De asta am apreciat aici pauza, ore mai putine, timpul pt familie. Germana asta grea mi a dat bătăi de cap și acum suntem oricum priviți ca auslandari. 

Limba a rămas un atuu și de asta mi ar plăcea sa găsesc o școala bilingva. 

 

Cam așa , de asta rezonez cu fetele de pe continent  [flo2]

 

Dana, welcome to club. Ado meu parca s a mai potolit, are lectii [clo] de zici ca cine știe ce face. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata dragilor, asteptam povestea ta J! in ce an ati plecat in si din CA? cu limba si ausländer-ii nici nu stiu ce sa zic. E vorba de cultura. Dar, in lungul celor 15 ani de germania ii vad mai toleranti decat sunt cei din RO.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce am facut cu mama mea?!

 

am virat in contul farmaciei de la ea din sat bani, si farmacista ii duce medicamentele acasa.

si am virat bani in contul magazinului de la ea dupa ulita si sper sa isi cumpera ce gasesc. Mama mea e tare mofturoasa. Dar nu vreau sa zapacesc alta lumea. Daca ii fac abonament la branza de vaci care o vrea ea, stiu ca i-am facut o bucurie. Imi e asa o teama ca nu o mai vad. [fri]

 

Ma bucur pentru tine Didi. Am vorbit si eu ca mama ieri, isi luase medicamente necompensate pt ca a mancat-o undeva si nu a asteptat sa vada cum clarifica ordonanta de urgenta. Ieri cand am vorbit isi facea declaratia pe propria raspundere sa se duca sa isi ia paine si ziarul cu programul. Are RV la medicul de familie sa isi ia reteta compensata si imi zicea ca vrea sa se duca la farmacia tei sa cumpere medicamentele pt ca sunt mai ieftine. Altfel zice ca nu are nevoie de nimic. 

 

Am o prietena, mama ei are 86-87 de ani si este singura in Spania (in Galicia). La fel a intrebat-o si ea daca are nevoie de ceva si a zis ca nu are nevoie de nimic. Cand au vorbit ce a gatit, a realizat prietena mea ca ceva nu era ok. A convins-o sa faca o lista cu tot ce are nevoie si sa o dea unei prietene a colegei mele care locuieste aproape. Mi-a zis ca lista era foarte lunga si erau lucruri esentiale. Nu manca/gatea cum trebuie pt ca nu mai avea mare lucru.

 

Mi-a mai zis o amica de mama ei ca are astm si ca nu se duce la dr sa nu deranjeze.  

 

Eu nu inteleg ce este cu generatia asta. 

 

 

Imi e asa o teama ca nu o mai vad. [fri]

 

Si eu am aceeasi teama. Si cred ca si ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi este soare la noi. Stam in casa, poate fac un pic de curatenie in balcon si pun semintele in ghivecele in casa. Cred ca este putin cam tarziu (si anul trecut am cam lalait-o) dar ma tin ocupata cu ceva ce imi place. 

Muncesc pt munca maine ca si-asa nu mai facem diferenta intre zilele saptamanii si sf de saptamana.   

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...