Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

https://www.libertatea.ro/stiri/cat-de-departe-iesim-din-casa-ca-sa-nu-primim-amenda-putem-duce-din-bucuresti-in-vaslui-ajutoare-parintilor-politia-raspunde-la-10-intrebari-2930120

 

Un articol lamuritor in multe probleme ale ordonantei militare, inclusiv la ceea ce intrebam eu...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer? si pe mine tot asta m-a atras in the first place:)

 

Sa-ti spun ce am citit interesant recent: we were witches - ariel gore; to the bright edge of the world - Eowyn Ivey 

 

mai fun asa, Eleanor Oliphant is completely fine.

 

ah, si ce mi-a placut mult acu' ceva vreme: when breath becomes air - paul Kalanithi

 

Azi e un soare orbitor si aproape cald afara - daca nu bate vantul. Am dat liber echipei pt restul zilei. Au avut 2 saptamani suficient de grele si urate, macar sa se bucure de soare, life sucks enough 

 

am iesit si noi o tura la plimbare, am avut virtual appointment cu dr pt astul lui A 

 

si acu' am decis si eu ca nu mai muncesc nimic azi. In schimb, ma instruiesc. 

 

https://www.amazon.co.uk/Managing-Railway-Operations-Maintenance-Practices/dp/0952999722

 

 

 

 

 

 

 

 

Aqai  [pup] , mie mi-a placut cum descria Alaska. 

Tocmai am venit de la o plimbare pe-afara. Am scos-o pe Ale afara la aer. O sa ne plimbam zilnic, acum ca sunt acasa cu ea. 

Era cat-pe-ce sa merg in cont la serviciu. S-a rărit mult personalul si sunt faze neacoperite, dar am scapat. Acum chiar vreau sa stau acasa cu ea sa nu mai aduc vreun cracobaur.  

Am spălat 2 masini de haine și fasul de serviciu pe care am ajuns sa-l spăl săptămânal acum. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, Aqai, o sa scriu. O sa le ia cateva sptamani pana trimit rezultatul la dr de familie. Dr ma cheama daca este o problema. Data fiind situatia actuala nu cred ca ma cheama. Daca am noroc si se linistesc apele, o sa ne vedem la RV din iunie.

 

Aqai, si la noi este nadol cu dr de familie. Sunt liste lungi, te scot ca pacient daca nu te duci la vizita anual. asa a pierdut fi-miu locul. Acum este si el pe o lista pe undeva dar fiind intr-o categorie de risc redus ii cam doare in basca.

 

De pe frontul covid-19, astazi dupa amiaza Montreal-ul a declarat “local state of emergency” pe insula. Nu prea stiu care este impactul direct asupra mea dar se pare ca prim ministrul s-a trezit azi-dimineata si a vazut ca numarul de decese in provincie a trecut de la 8 la 18 intr-o zi. In Montreal sunt 4 morti. Problema cea mare este cu homeless care sunt ingramaditi in diverse adaposturi, bolnavi cu sanatosi. Zicea unul dintre cei intrebati ca este 1 m intre paturi. Vor sa evite o catastrofa medicala urmata sau combinata cu una sociala. 

Parca nu mai am chef de nimic...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineața , 

 

Azi program de voie buna. Ieri a făcut al meu cumpărăturile, am scăpat de o treaba . Probabil o sa ieșim puțin pe afara , jocuri, pian. 

 

Mik, sunteți ok ? Mijlociul tău ce face? Muncește sau e încă la școala ? 

 

Didi, ce de aventuri. Extraordinar cum ai încercat sa ajuți pe bieții oameni. 

Ziceau și aici pe la tele ca sunt autocare blocate sau nu mai vin deloc muncitorii romani. E compromisa producția de sparanghel, căpșuni. Da, acuma suntem buni. 

Cu mama, te înțeleg ca stai cu inima strânsă . In momentul in care ai căzut la pat cred ca te schimbi f mult , plus toate defectele care se accentuează la Bătrânețe . O îmbrățișare . 

Cu sistemul școlar nu scriu, ca ma ambalez, noi avem păreri diferite. 

 

Aqai,  [flo2] da, așa e am avut curaj sa lichidam tot și sa o luam peste balta cu copiii mici. Fiecare cu destinul lui. Avem prieteni care au rămas și sunt realizați acolo, avem prieteni care s au întors înapoi in rom după câteva luni( și câteva mii de dolari cheltuiți ) . 

 

Lili, din păcate sistemul de sănătate e cu mari probleme. Sper totuși sa poată fi ținuta in frâu răspândirea asta . 

 

Aveti grija de voi  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca sistemul scolar e unul din cele mai polarizante subiecte :)

 

Lili, si la noi e stare de urgenta in regiune de marti sau miercuri. Am pierdut sirul. personal, tot ca tine, habar n-am cum ma afecteza. imi usreaza munca la serviciu, insa - avem niste clauze de protectie in caz de "emergency"

 

ceo-ul nostru de canada tine veideoconferinte zilnice. la una din conferinte, ne spune ca cineva din echipa a cerut feedback, cum se descurca pana acum. feedback ... zice. cica cu siguranta la sfarsitul anului vom fi toti evaluati in functie de cum ne-am descurat in criza. si ca de pe acum tre' sa ne gandim si sa ne punem intrebarea daca toti din echipa merita sa mai fie in echipa la sfarsitul crisei.

 

Duh. e exact ce lipsea, un mesaj de 2 lei si zece bani. a cantarit f mult in decizia mea de a da echipei vineri jumate de zi libera ... chiar asa... si tot de aia nu muncesc nimic weekendul asta.

 

am facut o curatenie de zile mari... mi-a luat mai bine de 4 pre, cu tot cu ajutor de la copii ... acu' doar zac pe canapea.

 

Am facut progrese semnificative cu Goliath (matt stroller) cam o treime din carte. si am aflat de unde numele astea precum jp morgan, mellon, rockerfeller si ce radacini puternice au trusturile in us. si mi se intareste convingere ca e sanatos sa fii anti-corporate :D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neața, ma duc sa fac si eu cafeaua. [flo2] Am notat Aqai, am sa le caut pe net. Acum citesc Fetele pierdute din Paris/ Pam Jenoff , e asa-si-asa. Da, si la noi la serviciu se pune problema asta. Sunt pers care sunt acum în concediu fara plata, presupun ca n-o sa le mai vad prin firma ; sunt pers care au plecat în 75% de mai multa vreme deja; eu am plecat in ultima tură , acum au rămas cam 100pers care lucrează efectiv. Sunt productivi si vreo 2 coordonatori. 100 din 1500 . Tin stindardul sus. [fri] Ma consolează cat-decat gândul că avem active multe , sper sa nu ne închidă de tot. O sa fie crunt ptr toata lumea. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.  [:)]

 

Judoka, aveti multa energie sa va mutati complet dintr-un loc in altul. Noi am stat in Mexic 2 ani jumatate ca expatriati si tot era obositor.

Copilul mijlociu lucreaza foarte independent la.proiectele lui informatice. Doar ca trebuie hranit bine.  [clo]

 

Dana, intreprinderile trebuie sa functioneze caci chiar daca nu produc direct ceea ce se cere acum pe piata visibila, produc altele mai putin visibile si tot atit de importante.

 

Zilele astea am lucrat de nici eu mai stiu ce e cu mine intre job, extra job, casa si gradina.

 

Lili si mama e singura la Iasi si mi-e oarecum teama. A refuzat sa trimit pe cineva sa-i aduca piine si ce-i mai trebuie.

 

Va pup pe toate in grup.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineața , 

 

cafelutza, copiii sunt la lecția de pian . 

 

Am băgat și eu ieri putina curățenie , geamuri, aspirator. Copiii cu gălăgie au strâns prin bucatarie, ado din doua in doua minute îmi atrăgea atenția ca ce fac ei și cum mai muncesc  [clo]

 

Situatia cu izolarea e cam nașpa la noi, lume la pick nick, buluc la cumpărături ca intr o zi normala, vecina primește vizite. [viki] Aleluia. Avem niște cunoștințe care trec granița și treaba e total diferită la francezi. 

 

O zi cu soare va doresc  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...