Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc

 

nu stau departe de noi, in oras cu msina este repede. Nu vrea sa merg au mancare si lui fi-miu ii place sa gateasca. Am facut intelegerea sa-mi faca lista daca au nevoie pt ei si pt catei.  Nu vrea sa auda sa ies din casa. Vorbim dimineata cand ne trezim si dupa amiaza. Apoi la culcare cateva minute. Se pare ca Maya prietena lui Alex este deja mai bine.

Alex in afara de mitos/gust nu are alte simptome. Nu stiu cand s-au imbolnavit. Maya lucra vinerea seara intr-un bar. Eu suspectez ca de acolo.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o colega care a mers la lucru, desi nu era voie, si a lasat copiii acasa cu barbatul. Zicea ca numai asa poate sa-si faca treaba. S-a imputit insa treaba si nu mai poate merge.

 

Nxam mai iesit de sambata. A fost vreme nasoala. Nici nu mai ies desi astazi este frumos. M-am trezit cu o durere de spate ingrozitoare, nici nu pot sa stau pe scaun. Este diferenta intre scaunul de acasa si cel de la munc + faptul ca ma intepenesc cu orele in el. I-am scris la sefa sa-i spun ca astazi stau pe podea sau in pat. va trebui sa ajung la birou sa iau niste chestii care imi lipsesc si de care am nevoie, astept ok-ul de la sefii cei mari.

 

prietena lui fi-miu a testat pozitiv. Asistenta cu care au vorbit le-a spus ca 99% este si el pozitiv. Cu o saptamana inainte a mers (prietena) la drive-thru pt test si i-au spus ca nu este virusul (la prescreen unde te intreaba cateva chestii inainte de a-ti face testul). Vineri a vorbit cu seful ei sa discute intorsul la serviciu si a trimis-o sa faca testul ca sa fie siguri. Ea lucreaza la un spital veterinar. Vineri a facut testul, duminica seara i-au sunat. Ei s-au auto carantinat pt ca la prescreen li s-a sugerat sa stea acasa 10 zile sau ceva de genul asta. Singurele simptome pe care le au acum, lipsa gustului si a mirosului. Imi zicea Alex ca la prietena lui a inceput sa revina de ieri.

eu nu m-am vazut cu copilul de mult timp desi mixe tare dor de el. a fost plecat in vacanta si aranjasem sa iesim toti 4 acum o saptamana dar am amanat. vorbim insa in fiecare zi. 

 

 

Lili, ce veste! :(

 

Soer sa treaca rapid si usor prin balaria asta. Sanatate multa, stay strong!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi,  [pup] merci de urarile pentru copilasul meu mare. I-am facut "petrecere" frumoasa in familie cu mincare buna, tort si sampanie. (a se intelege ca nu am fost decit noi, fara nici un invitat). Si nu am avut cadou pentru el caci nu am apucat. 

 

Lili, pierderea mirosului e un simptom caracteristic de Covid. Imi pare rau ca tinerii au luat asa o balarie. Intreaba-i pe amindoi de sanatate de 2 ori pe zi si ajuta-i cu cumparaturile. 

 

La noi a nins iar, apoi s-a topit si acum e un magnific soare cu dinti. 

 

Va las ceai cald. 

 

La multi ani si din partea mea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

J, Ai locuit in Montreal? :D ma gandesc e atat de diferita experienta de rezident fata de experienta de turist

 

Noi am avut revelatia asta in Ottawa. Si ottawa ne-a placut mult ca oras (ca sa nu mai spun de apropierea de munti, oportunitati pt cottages la apa la preturi decente pe o raza de 4-5 ore), ne batea gandul sa ne mutam acolo, pana am avut o revelatie:

 

daca ne mutam acolo, in loc sa stam calmi pe terasa la bere, vom fi stuck in tracffic ducand copiii incoace si incolo! asa tare m-am dezumflat. eh. ramanem la orasul nostru sat deocamdata - nu e cel mai rau lucru care ni se puteam intampla zilele astea!

 

Trebuie sa imi fac curaj sa trec iar prin contract sa vad ce se intampla daca regiunea decide sa suspende tramvaiele ... asa tare ma streseaza chestia asta ca nu imi vine deloc sa ma pun pe citit ... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

J, n-am vorbit încă cu profa de franceza. Încă mă gândesc cum să formulez întrebarea, i-a trimis doar 1 seri de exercitii pana acum, vreo 5pag. Ma mobilizeze la următoarea serie de exercitii.  [fri]

 

 

te faci profa de franceza pe timpuri de pandemie? :) ati incercat sa faceti online? noi ne-am facut conturi de slack pt noi si copii si am trimis invite la tutori, s-au adaugat la grup si lucreaza online.  POate ar fi o cale si pt voi asta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, cum zice si Dana, sunt tineri. Alex al meu este foarte pozitiv. Frica lui este ca ies eu si umblu creanga si iau crocobaurul. De cand nu mai sta cu noi este foarte protectiv. I-am zis ca ii arunc chiftele cu prastia. 
 

eu nu sunt o persoana religioasa, sunt undeva intre ateu si agnostic, depinde de dispozitie :oD. Plus ca nu am nimic cu cei care cred, atata vreme cat nu incearca sa-mi bage pe gat chestii de genul asta. Dar, cineva a postat pe Twitter clip-ul asta (nu este o parodie desi, dupa parerea mea ar putea foarte bine sa fie daca nu ar fi tragic) with sound:

 

https://twitter.com/ALT_uscis/status/1244619459177984000?s=20

singura problema pe care o am, poate gresesc, este ca unul dintre cei doi:

 

https://www.washingtonpost.com/religion/2019/06/04/wealthy-televangelist-explains-his-fleet-private-jets-its-biblical-thing/

Pentru ca nu poti ““talk to God” while flying commercial.“.

nu vreau sa incep o polemica, nu vreau sa conving pe nimeni de nimic. Sunt fapte :-)

 

PS se vede ca prea mult timP, ma etalez zilnic pe-aici. Si pe FB.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...