Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Manual nu avem. Clasa a patra. 

Calcule nu poate face, numai grafic.

Cred ca le fac separat, in funcție de ce numitor au. 

Deci împart câte o unitate, la 3/4/6 in funcție de numitor. Împărțeam pe 12 la 3/4,etc cred ca de asta nu ieșea nimic

 

ps cred ca și eu mi-am prins urechile in traducere , eine einheit e o unitate

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cred ca te complici . 
iti zice așa : dacă ai o treime înseamnă ca unitatea ta trebuie sa o împarți in 3.

daca ai o pătrime însemna ca unitatea ta o împarți in 4.

daca ai o sașime, unitatea ( entitatea ) ta trebuie sa o împarți in 6.

ai mei au înțeles fracțiile pt ca la școala au folosit exemple cu bucăți de ciocolata sau cu pizza . Dar la clasa 6  [ups]

 

dar așa e cu segmentele 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai,

cum fac ai tai franceza ?

 

 

 piticul e aschia mea . Greu frate cu limbile . 
engleza face pe Skype cu o tipa din LA. O englezoaica .

se simte evoluția . Are 1 an.
meditator  la el a fost strict teme cuvinte etc . Chit ca tanti era englezoaica dar vorbea germana . Așa ca nu avea sens sa plătesc . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tii, eu nu am inteleds cerinta din problema lui J - uitandu-ma la corectura. Dar as fi facut excat ca Mik.

 

Didi, Tudor a scapat de franceza :) primeste exceptie de credit (franceza e credit obligatoriu de liceu) din cauza de dislexie.

 

Alex e bata ... au o profa de franceza cu care are o relatie f shaky (si T tot pe ea a avut-o) si tot ce stie e sa faca temele de casa pt care foloseste google translate cu succes. din pacate pt el, el nu va primi exceptie in liceu asa ca va trebui sa acopere 4 ani! sa treaca clasa in a noua. eu una ii doresc succes.

 

lunga zi azi ... o gramada de munca pt servi. se pare ca avem un ritm de activitati, in care ne-am intrat de ceva vreme.

 

voua cum va  trece ziua?

 

la noi ziua merge cam asa:

 

eu ma trezesc pe la 5.45 sa beau cafeaua, sa ma dau pe net si sa vb cu ai mei acasa. pe la 7 cel tarziu ma duc sa fac un workout sau sa o plimb pe berry, la 8.15 cel tarziu incep munca. jumatatea cam la fel

 

pe la 10.30 se trezesc copiii, mananca pe la 11 (daca am sedinte isi fac singuri mic dejun, daca n-am, le fac eu). isi strang paturile si se apuca de treaba. pe unul il trimit sa o mai scoata pe B afara. pe celalat il trimit 2 ore mai tarziu. cand termina cu ce teme le-am alocat, daca e vreme buna A joaca baschet in fatza garajului, T misuna pe ici colo, citeste sau gateste cate ceva. se mai joaca pe xbox sau se dau si ei pe net aiurea...

 

pe la 1 luam 30 min pauza de pranz - noi oamenii mari. daca e vreme decenta ii iau pe copii la o tura pe bicicleta in jurul cartierului. pe la 6 terminam cu munca si iesim amandoi o tura (plimbare sau biciclete) sau separat cu cate un copil - depinde de ce dispozitie au. 

 

la intoarcere eu mai lucrez o ora doua, sau ma uit la vreun film cu alex (depinde de cum am avut treaba la servi) jumatatea si T au un joc favorit pe care il mai joaca serile... . copiii se culca pe la 10, palavragim vreo jumate de ora inainte. eu la 10.30 cel mai tarziu cad lata. jumatatea mai lucreaza tarziu uneori.

 

trec atat de repede zilele...simt ca abia ma trezesc ca ma si culc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineața , 

 

[cit]

 

Didi, cea mai buna soluție pt limbi străine e imersiunea și eventual meditații . Al meu era tot așa după doi ani, dacă îl întrebai ceva, pauza  [:-/] și făceau lucruri complexe  la școala gramatica, teme, arbeit . Noi am profitat de apropierea la granița și l am dus la sport, cantonamente , excursii. La filme nu prea ii place, ca nu înțelege . 

 

Aqai, programul in mare e asemanator , cu diferența ca pe ei ii scol mai devreme, pe la noua și nu avem cățel de plimbat .  [8D] Mai fac lectii uneori și după amiaza. Seara ma mai uit la știri , apoi un film sau un documentar . Mai facem câte un chec. 

 

Sa vedem cum merg azi lecțiile . Ce am observat : cea mică are nevoie de concentrare, adica măcar când începe lecțiile nu trebuie sa fiu pe la bucatarie sau sa ma intrerup din treaba. 

 

O zi frumoasa  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimi, eu iar am dormit mult, prea mult. Măcar sunt odihnita, atatea dimineți în picioare de la 5,45 se simt. Dar de mâine îmi pun alarma la 8,00.

Azi doar ceva cartofi prăjiți cu oua ptr prânz și apoi fac ceva curățenie. Maine plănuiesc o ciorba de curcan cu bulion, felul 2 încă nu știu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, ce bine suna cartofi prajiti cu oua! imi faci pofta! din pacate mi-am impus regim, ca altfel e de bai cu statul asta acasa. daca as gai o cale sa  umpar spanac de pe undeva, ar fi fgrozav.

 

ce mai citeste Alex?

 

J, ce cuminte esti sa ii trezesti! eu recunosc ca ma bucur si profit de capacitatea asta a lor sa doarma asa mult. azi sigur dorm iar mult ca au stat tarziu si s-au jucat cu taica-su,  eu ma culcasem deja si ei tot la joaca.

 

eu le verific lectiile cand am timp - adica nu mereu. pe de o parte nu e bine, pe de o parte e bine ca s-au prins ca daca verific si nu e totul gata dupa program tre' sa recupereze tot in ziua de verificare si e jale :)

 

Am ras cu t ... avea o problema de volum la mate si scria mare si clar ca e a conical paper cup si el tot a cylindrical paper cup cites si s-a chunuit o tona ca nici cum nu ii dadea rezultatul ... am decis la final ca atunci cand mai are de astea si nu e nimeni langa el sa ii verifice problema, sa se gandeasca cum e in realitate. A vazut el pe undeva cylindrical paper cup? a ras bine de tot ... 

 

Lili, care e starea copiiilor?

 

Didi tu inca mergi la munca? 

 

Mik, Coca, voi ce mai spuneti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, 

tot eu

Am rezolvat problema, dacă am scris aici m am mai lămurit . Mik  [flo2] după aceea mi a picat fisa ca  e prea lung și nu ai nevoie de 12 unități și am recitit .

Unitatea de la 0 la 1 trebuia împărțită in 12 pătrățele și-apoi in funcție de numitor la 2/3. Imp e ca a înțeles principiul și am împărțit unitatea la 2/3/6 și rezolvat exer. Și am făcut mai multe linii , ca sa nu ne amețim . 

 

Dupa care am rezolvat perimetrul la geometrie. Defapt iar le am încurcat  [:-)))] și am calculat aria. A venit corecția înapoi , dar acum e mai avansată , știe  sa calculeze aria (și perimetrul  [:D] ).

 

Problema e cum zice Mcoca, nu facem fata, azi a fost mate, gramatica, dictare plus ex asta corectat. Plus mai avem doua fise de gramatica de sapt trecută .  [smulgpar]

Iar ce învață trebuie cât de cât sa consolideze noțiunile . La limbi străine trebuie revăzut vocabularul, etc.

Totuși in situația asta nu putem 100 % , ca la școala 

 

Aqai, pt ei e f ok, deja se scoala cam cu doua ore mai târziu decât de-obicei . Și pt mine ca îmi beau cafeaua in liniște dimineața  [:D]

 

 

Gata , nu va mai zăpăcesc  [bla]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copiii sunt bine, multumesc de intrebare.

 

Va admir cat sunteti de disciplinate, la mine este haos total. Nu reusesc sa imi impun un program strict si sa ma tin de el. Lucrez cand vrea muschiul meu, dorm cand vrea muschiul meu. Gatim nesanatos, mancam aiurea, nu punem masa. Vorbind de masa astazi am planificat tartiflette (nu mai stiu de la Mik sau mcoca am invatat si le multumesc :) ). Poate ca daca nu eram numai noi doi era altfel, nu stiu ce sa zic. Nu am mai iesit de sambata si cu greu l-am impins pe DH sa mearga sa cumpere paine. A gasit inchis asa ca s-a dus si a luat bagels. Ieri am mancat 3. 

 

De we asta supermarket-urile se inchid, in toata provincia, duminica, sa se odihneasca cei care lucreaza. Ideea pare buna dar cei din industrie sunt nemultumiti, din cate am vazut. 

Alex are un prieten care s-a operat la genunchi cu vreo 2 saptamani inainte de a incepe toata nebunia. Nu poate sa mearga si este singur. Pana sa cada ei bolnavi, se duceau si ii faceau aprovizionarea. Din cate am inteles de la copil, a incercat sa comande online si cea mai apropiata data de livrare era in doua saptamani. 

Pe site la IGA (am facut un experiment ieri dupa amiaza) era o "coada virtuala" de cel putin o ora, numai ca sa poti intra pe site. Si bineinteles, primul venit, primul servit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...