Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Judoka, fiica-mea mai are inca un an de liceu. Vara asta ar fi avut citeva probe anticipate de bacalaureat (franceza, fizica-chimie si inca ceva) si se pare ca va da doar oralul de franceza. Bacalaureatul in Franta se da o parte la sfirsitul penultimei clase (la materiile pe care nu le mai face in clasa de Terminale), apoi restul care e mult la sfirsit de liceu.

Urmeaza ca materie doua cursuri de arte si la amindoua a avut proiecte foto. 

 

Dana, imi pare rau de Alex, ai incercat si sa faceti in casa putina yoga in 2 poate ajuta. 

 

Ma intorc la ale mele. O zi excelenta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik,s-a anulat BAC-ul in Franta anul acesta, nu? Se va tine cont de media din timpul anilor.. Ziceau ca prima data de la Napoleon incoace se intampla...

 

In Germania ziceau ca se dau... parca in Olanda si UK se anuleaza niste examene si se tine cont de media anilor...

 

La noi sa speram ca se vor relua scolile undeva dupa 15 mai... sfarsit de mai-inceput de iunie, sa poata incheia elevii anul scolar. Evaluarile nationale si bacul sa se dea in iulie, apoi admiterile in facultati. Sper sa se poata realiza graficul asta, sa nu mai vina valuri valuri de covid.... 

Tezele, evaluarile, bacul au zis ca se vor da doar din materia predata prin in 11.03. Acu nu mi-e clar ce se intampla cu materia neparcursa la clasa, care trebuia sa se faca in perioada de pauza, sper sa aiba grija sa o recupereze in anul scolar urmator, ma refer mai ales la romana si mate, unde conteaza la evaluarile nationale. Intr-un fel trebuie predate si notiunile respective...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare salutare,

nu mai știu unde am rămas, dacă ma repet , sorry  [fri]

 

monica,

in Germania e așa: in unele landuri bacul e gata , de ex in Rheinland Pfalz. In Hessen ( Martíe ) cred ca da, in Nordrhein Westfalen la fel . 
in Sud ( Bayern si Baden Württemberg) nu. Incepe mereu fix după Pasti, 2 sapt și rezultate vin in 6 sapt. De obicei la Rusalii . 
apoi era oralul . Bacul e de fapt media ultimul 2 ani și examenele scrise . 
e așa complicat . 
copii in ultimii doi ani numai asta fac . Se renunts la Materie. 
dar dacă renunți la chimie și apoi te gândești ca vrei chimie trebuie sa recuperezi creditele , ca nu poți intra la medicina dacă nu ai credite la chimie. Și tot așa . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Judoka, fiica-mea mai are inca un an de liceu. Vara asta ar fi avut citeva probe anticipate de bacalaureat (franceza, fizica-chimie si inca ceva) si se pare ca va da doar oralul de franceza.

 

Mik, merci , [flo2]  iau notite. Interesanta abordare.

 

La noi in ultimii doi ani își aleg numărul de ore la o materie, in funcție de ce probe dau la bac. Dar nu oricum, au un nr minim la materiile importante, mate, germana.

Dacă îți alegi maxim de ore la bio, de ex, nu mai poți sa ai ore din aceeași categorie( chimie) . Nu m am lămurit cum e cu bacul la sport, cred ca trebuie sa dai un sport de echipa. Clasa se va împarți și amesteca cu clasele paralele. 

Poate nu e in toate landurile la fel. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da J, nu e la fel. 
Colegu meu, Rheinland Pfalz, imi povestea in 15.01 ca fiisa a terminat Cu Bacul . 
nici vorba la Mathe. Si nici cursuri nu mai sunt . Pe când la noi in land merg copii cu cursurile , a căror Klasur intra in bac , și după examenul de bac . 
pe de alta parte, tot el îmi spunea ca un copil ce are 2 la bac in Baden Württemberg, e deja sus clasat fata de un 2 in Rheinland Pfalz. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ce bine, ca ieri s au mai spart doua chestii. Aveam la baie o rama mai mare, ieri era geamul rabatat si a cazut singura , cu mare zgomot de la vant. Bine ca nu era nimeni in baie.

 

Sper ca nu era o oglindă. 

Iar merge aiurea dc. 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...