Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutare, salutare ..

 

greu ma mobilizez  [ups]
cand mai am timp, stau cu vecinii le uliță  [fri]

 

azi, am scos copilului cele 2 masele de minte rămase . Era așa de speriat ca ii tremurau mâinile când i- a scris unui prof ca nu poate participa azi la un meeting . 
dar,

2 minute pe ceas a durat scoaterea de măsea. Apoi cusut pansat .

la sfârșit radiografie . Revine luni la 10.

antibiotic 7 zile, plus nurofen la nevoie . E ok, și el e surprins ca a fost msi bine data asta . 
 

copilul mic ne ucide incet . Face coliba pe iamaș, nu are timp de lecții . 
scoate cuie, le îndreaptă ( asta eu l- am învățat  [alcool] )

se orientează brici 

dar,

azi l- a sunat profa e franceza pe tatsu ca nu a trimis din Teme, așa ca le- a făcut urgent . 
are de făcut rezumate de cărți la engleză și germana .. treaba lui . Nu mai pot. E o lupta . 
ma concentrez pe serviciu meu sa îmi plătesc pensia  [bib] . Nu vrea, nu accepta ... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, te inteleg, asa e si la noi cu fata mai mica... La fel, trag de ea sa-si faca temele, uneori nici nu stie ce are, ca nu-si noteaza, trag de ea sa se trezeasca dimineata inainte sa inceapa orele online, sa se conecteze, amana totul cat se poate de mult. Daca o intreb ceva de teme (ce are, daca si le-a facut) se enerveaza, imi raspunde iritat ca o bat la cap, ca stie ea..... Cand e online, o surprind deseori facand altceva decat trebuie....si tot asa... dezinteres total. E un dezastru pt mine, cu ea, scoala asta online. Macar cand era la scoala fizic, era mai atenta, ca ii urmarea profesorul, scria ce trebuie sa scrie, cu temele era ok, ca stia ca ii controleaza si nu ii pica bine sa aiba tema nefacuta. Interactiunea prof-elev era alta. Asa, in online, poti lejer sa nu-ti faci tema, nu te conectezi, zici ca ti-a picat netul si trai pe vatrai. Daca intri online poti sa inchizi camera, microfonul si te dai lovit. Daca te numeste proful, taci malc (si eventual te prevalezi tot de o problema de conexiune, inexistenta, sau tocmai atunci te-a taiat vreo nevoie de wc si tot asa).

Si uite asa... parca s-a stricat totul cu scoala asta la distanta (ca si asa era ea predispusa la a nu fi atenta si de a nu lucra, online-ul a accentuat chestia asta [batcap]  [fri]  [smulgpar]  [ups]  [:(]  [toanerele]  [bang] )

Sora ei, mai mare cu 1 an e ok, e organizata, isi stie materiile si orele la care trebuie sa intre online, isi stie temele, si le face, cere ajutor daca e cazul...la ea nu vad mari diferente fata de scoala clasica...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ladies, 

 

Salutari din canada mea inghetzata. a fulguit si nins saptamana asta de m-am otzarat o tura.

 

viatza mea a devenit extrem de lineara si previzibila. zilele trec in fatza computerului la munca  - ma asez dimineatz, clipesc, si ziua a trecut. incerc sa-mi fac km pe afara, 4-5 km pe zi. chiar si asa simt cum ma latesc si ingras, courtesy of cozonacii capatati de pe la prietene si familie. 

 

Copiii - cred ca sunt bine - cu scoala zic.

 

sincer, simt ca petreceam mai mult timp cu ei cand aveam 10,000 de activitati si ii sofeream incoace incolo. asa, ei se culca tarziu, se trezesc cand sunt la munca, pe cand termin sunt instalati la xbox si greu de miscat de acolo. 

 

Cu scoala lor, n-am fost in viatza mea mai relaxata. lucreaza, bine, nu lucreaza, iar bine. daca imi cere careva ajutorul ii ajut, daca nu, nu-i ajut. T imi cere sa lucrez cu el in camera, asta il ajuta sa se concentreze.

 

am schimbat medicatia lui de pe concerta pe vyvanse si nu mai are ameteli, ceea ce e bine. presupunem ca de la conecrta avea niste ameteli de cadea pe jos, asa ca am oprit si am cerut altecav.

 

realizez ca pt copiii in clasa a 12 covidul asta a pica cumplit, dar pt tot restul copiiilor de scoala mi se pare o oportunitate grozava sa invetze ce inseamna munca si seriozitatea. sau lipsa lor.

 

ma rog, nu se aplica la copii mici mici, dar cred ca de pe la clasa a 4-a in sus :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, te inteleg, asa e si la noi cu fata mai mica... La fel, trag de ea sa-si faca temele, uneori nici nu stie ce are, ca nu-si noteaza, trag de ea sa se trezeasca dimineata inainte sa inceapa orele online, sa se conecteze, amana totul cat se poate de mult.

 

Monica, ce clasa e ? Cred ca e de o seama cu ado meu.

Dupa cel mare nu stau, ar fi si culmea in cls 11, dar el isi face totul pe ultimul moment. Cu criza asta motivatia pt teme e si mai scazuta. Zilele astea a predat un proiect si cam atat, asa ca azi trebuie sa finalizeze la mate, chimie,stiintele naturii si engleza  [soricel]

Au primit copiii e mail in afara de teme? Ai mei de la doi profesori, de incurajare, i au intrebat cum e cotidianul lor. Mi s a parut f frumos gestul. 

 

Aqai, zapada ....gr....

 

Didi, rabdare si tutun( sau fara tutun)  [ups] . Cu aniversarea cum faci? Comanzi ceva cadou? Ce isi doreste de ziua lui? Al meu vrea longbord. Atat.

 

Lili, Mik , e totul bine in coltisorul vostru?

 

Azi fac cumparaturi “esentiale” bomboane, inghetata, nu mai avem deloc in casa.

 

un week end frumos va doresc  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata. 

 

La noi totul e OK. afara de o gainusa care a urcat la ingeri asa faca nici un motiv saraca. 

Lucram fiecare la ce  are, toata lumea e independenta. 

 

Suntem (eu si copilul mare)  ocupati cu gradina, taiat, smuls buruieni, plantat diverse si semanat altele. Parce nu se mai termina. Si as vrea nitica ploaie caci in doua zile nu a fost suficient. 

 

Judoka, tutunul e pare ca protejeaza de porcaria de virus (nu 100% ca ar fi prea frumos). 

 

Va pup pe toate. 

 

Monica, copiii sunt foarte diferiti in fiecare familie. Lasa ca va creste fetita ta si va deveni responsabila. 

(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik, sper... asta imi doresc, sa se mai responsabilizeze, sa-si stie lucrurile ei. La varsta ei - astea sunt legate de scoala (lectii, teme) si de casa (ordine la lucruri, haine, caiete, sa stie de ele, mancare etc)

 

Judoka, 11 ani jumatate are, face 12 in noiembrie. E clasa a5-a.

Stiu ca motivatia e mult mai scazuta acum, pt toti copiii... e normal pe undeva, interactiunea copii-prof e mult mai mica, iar intre copii, tot asa, doar online, e altceva cand se si vad la fata, vorbesc etc...

La noi dirigintii vorbesc cu copiii (si in afara de materiile lor), ii mai intreaba ce fac, au mai discuta despre coronavirus....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello vouă. 

Devine o rutina ptr mine sa stau seara în bucătărie.  [batcap] Acum astept sa se răcească o crema de zahar ars s-o pot pune in frigi. 

De cand cu statul asta acasa Ale s-a îngrășat 2kg. Nu mâncăm mai mult decât înainte, dar lipsa mișcării se vede. Si faptul ca mesele sunt la ore fixe si cu ma-sa acasa nu mai scapa in dulciuri procesate/cumpărate ca pana acum. 

Am renuntat la Power. Niște unii care vând droguri de la mexicani, poi se muta pe medicam de la cehi/rusi etc. 

Am văzut Complotul împotriva Americii, foarte fain. Wynona Ryder si John Turturo teribili. 

Acum am început cu Ale un serial despre Cosmos, pe lângă Anne unde suntem la sezonul2. 

Ma bucur ca incepe sa citească iar, acum citeste o carte din biblioteca ei pe care nici n-a pus mâna de vrei 2ani de cand am cumparat-o. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am postat ca era cam lung mesajul. 

Mi-ar place si mie o grădină. Sora-mea se ocupa de grădină de la maica-mea asa ca nu ma mai amestec si eu. 

Ale face scoala puțin, dar face. 

În afară de matem si romana, unde au facut lecții pe skype, la restul au primit teme pe wattup. La istorie, biologie si geografie. La engleza a facut mult, e clasa de intensiv si diriga e de engleza. Manualul de intensiv l-au terminat deja. 

Oricum, noi o verificam acum.

Deși pana acum nu-i corectam temele azi i-am corectat tema la engleza si sotul se ocupa de matem. 

Deocamdata asta este. Nu ma plâng, sănătoși sa fim.  [flo2]

Aveti grija de voi !  [pup]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...