Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Aqai, trist, foarte trist. O simt atat de puternic desi sunt intr-o tara unde se tot incearca reducerea discriminarii de acest fel prin legislatie. Dar la salarii tot sunt discriminari. Nu-s transparente salariile dar se stie, se discuta pe tema aceasta. Deci problema e acolo doar ca nu mai e e un decalaj foarte mare si se tot incearca sa se faca ceva. E atat de injust mai ales pentru colegele mele care nu au copii ca sa zici ca au zile de medical sau nopti nedormite.

 

Eu mi-am rupt spatele la sapat, carat galeti cu prune, facut fan si cules porumb. Porumbul e cel mai nasol. Chiar si cu maneci lungi si pantaloni lungi tot mai aveam taieturi si nu mai zic de praf si transpiratie de la caldura. Ce combinatie oribila. Si eu am experimentat o rasturnare cu caruta. Am sarit cat colo. Noroc ca taicamiu avea estima binisor riscurile si spiritul lui HSE ne-a ajutat uneori. Ne spunea sa o luam pe jos cand era noroi pe drum sau coborari periculoase, mai tragea de cal in zig-zag ca sa nu alunece caruta precum o sanie. 

 

Eu nu am probleme cu aceste doua vieti complet diferite. Cand dau de greu la calcule, sedinte, etc imi reamintesc ca e mult mai greu sa muncesti fizic cu spatele si bratele la tara. Respectele mele celor care muncesc in agricultura.

 

Dana, e fain cand ai un copil [:D] . La mine era un haos cu trei copii online in acelasi timp. Bine ca merge cea mica la scoala. Am ramas cu o ora suprapusa de vioara si pian. Din fericire pianul e la primul etaj si pentru vioara am pus stativul la al doilea etaj. Plus usa inchisa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aqai big hug!  [pup]  

E bine ca esti consecventa tie însuți si ai plecat.  Stiu ca e trist si dezamagitor, discriminarea asta n-o sa dispară usor. 

Scriind mesajul asta m-am gândit rapid la 4 exemple în firma la care am lucrat, asta rapid. 

Sper sa fie mai bine la firma la care mergi. Baftă !  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia [flo2] 

Asa e, prietena mea are 2 . Anul trecut le-a luat laptop -uri diferite si tablete si uite ca chiar au avut nevoie de ele. 

Azi s-au revoltat copiii ca au primit tema la educație fizică sa scrie un referat despre cum au facut ei mișcare în pandemie, 3 pagini !!! Păi dacă n-au iesit din casa cat pot scrie ?! Au tratat cu diriginta sa scrie fiecare cat poate.

Ale zice ca ea a scris 3 pagini. Bun, da sa vad. Da, 3 pagini, cu font de 21.  [batcap] I-am spus sa schimbe fontul si a ramas cu 1,5 pag. Mai mult literatura. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Update: cu spatele. Am cilidru din ala pt exerciitile de spate..trebuie sa il caut. Deci, sunt lenea in persoana.

 

Dar, dupa ce mi-a masat spatele Fizioterapeutul spatele saptamana trecuta mai sus, mult mai sus de sale, a fost considerabil mai bine. Ieri mi-a facut febra musculara la umeri. Asa ceva...

 

maine, iar am..sa ii zic sa nu ma mai rupa in doua [fri]

 

pe langa viata si muncile din copilarie parca ma alint acu.  [bib]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acu cu discriminarea, nu stiu de ce e asa discriminare. 

 

de ex, noi munceam in timpul saptamanii la camp, pe langa casa. Fratii, mergeau si faceau cosuri, eu sorfilam, facem butoniere, mancare . cu mama mea. Mama mea a fost mare croitoreasa in sat

duminica dimineata la ora 7, doar eu eram trezita, ca nah, era Popa in biserica si e pacat sa dorm, si pregateam cu mama mea pranzul (la noi nu eram mic dejun, cum sa iti strici foamnea [:)] )

Dar fratii mei dormeau pana la pranz. pt ei oare nu era acelasi Popa?! zau ca eram proasta si nu ma razvrateam.

 

Cand ajungeam de la camp, ei stateau, dar eu nu, ca eu trebuia sa pregatesc masa. 

tot eu eram aia care o strnagea. si, eram destul de nebuna ca imi placea sa las bec bucataria.  [alcool] . Deci, munceam mai mult. 

 

mai ce somn imi era.

 

Cand am terminat clasa 1, luni dimineata, era o zi ploiasa. m-au trezit ai mei la 7  [zirea] . Venea o femeie la prasit si eu trebuia sa merg pe randul de vie sa adun buruiana sa nu se strice  prin prasit pt gaini si porci.  [zid]

 

aveam 8 ani, dar parca azi a fost. Nu stiu de ce imi amintesc rahaturile astea

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, ti le amintesti pentru ca te-au marcat.

 

Eu tin minte si acum cum am lipsit o zi de la scoala. Eram clasa a 9-a la liceu. M-au luat la cules de porumb undeva pe un camp. Inchiriase tata un teren. Minunata idee cand punea pe altii la munca [batcap] . Eh si a doua zi aveam matematica si ma intreaba profesorul formula de la "cos a + cos b". Evident ca nu o stiam ca lipsisem si doar nu aveam tehnologia de acum, nu telefon, nu stiam ce se predase. Si uite asa am luat un 3. Fara vina. Mvai, si asa formula usoara dar nu am avut inspiratie nici sa improvizez un raspuns. Si-a ras de mine. Ulterior cred ca mi-a facut din 3 un 8 dar uite ca si acum tin minte momentul. Ca eu nu am luat note proaste si nu mi-a convenit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...