Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ooo, la asta nu ma gandisem.  [fri]

 

inca o data imi e clar ca nu ai cum sa afli toate variabilele si in mare imi dau cu presupusul.

 

asta cu presupusul. sunt pe un grup de romani pe fb, de la mine din oras. nu locuiesc toti in zona, dar sunt in grup vreo 10.000. multi care scriu, nu au alta sursa de informatie. o tipa ieri, era intr-un blocaj. avea o informatie despre pass german, dar nu vroia sa zica nici unde a fost nascut copilul, nici daca ei parintii au 8 ani de sedere legala in germania.  [smulgpar]  si scria romaneste de nu intelegeai nimic. (ca atunci cand completezi un rebus si te intrebi: oare ce a vrut sa transmita autorul?! )

 

Pana la urma din intrebarile ajutatoare s-a lamurit, dar am intrebat-o ce varsta are copilul, ea zice 3 jumate. eu, am crezut ca 3 ani jumate, nu, 3 luni jumate.. [ups]

 

inchid si azi sper sa fac pauza. si mai zic ca copilul mic nu isi face temele [soricel]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

M-a sunat MF sa o duc pe Ale la vaccinul HPV si acum am emotii.  [fri]  [fri] Ea nu. 

Ati facut fetelor vaccinul asta? Cine are fete. Deși am inteles ca se face si băieților. 

La noi se foloseste, cred, Gardasil 9 si in strainatate Cervarix. 

 

Anyway, noapte buna!  [nani]

 

Fata mea cea mare a facut 3 doze. Septembrie si noiembrie 2016 si ultima aprilie 2017. Deci de la 12 ani a inceput.

Nu gasesc acum info pe net dar cred ca a facut Gardasil 9.

Dar care e problema cu vaccinul? e un vaccin ca si celelalte. 

Eu nu am stat sa desfac firul in 4.

E aici o baza de date cu efecte secundare dar nu imi e de folos. Nu sunt detalii despre ce alte probleme anterioare aveau cei care au avut efecte secundare.

La noi au introdus acum Cervarix pentru ca a crescut foarte mult cererea la nivel global si nu mai gaseau Gardasil 9 cat doreau ei. 

Se face si la baieti de anul trecut cred.

 

Eu nu inteleg de ce ai cautat info despre ce tip de vaccin se face in Ro versus in strainate. Care e problema de fapt?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, multumesc ptr răspunsuri. 

Nu sunt stresata de vaccin, cat de vaccinul asta anume ptr HPV. Întotdeauna am fost de părere că este insuficient testat. 

În plus, în Ro nu exista reclama negativă la vaccinul contra HPV ptr ca nu este reclama deloc. 

Ale a schimbat MF ptr ca cealaltă dr s-a pensionat si ne-a recomandat-o pe noua dr MF. Am intrebat-o de vaccin si n-a zis nu, dar mi-a spus ca ea nu l-a facut fetelor ei. 

Am întrebat o fam de dr din oraș, ea e internist si el oncolog,  el e chiar foarte bun, si mi-au spus că ei il fac fetelor lor, au 2. 

Deci, fiecare cum il taie capul. 

Nu am cautat special care vaccin se fol în alte părți, am citit un articol si am precizat asta doar asa în trecere. 

Mâine o duc la vaccin. Nu e ideal momentul, în pandemie adica, dar nu pot amâna si daca il refuz asta e. Alta ocazie nu mai am. 

Am inteles ca sub 14ani se fac 2 doze la distanță 6luni, peste 14ani sunt 3. 

Cu aparatul dentar e ok. Nu i-am dat nici un medicament deloc, n-a vrut. A zis sa o las sa se vaite, eu doar sa o ascult. Acum mănâncă, musca, s-a învățat. I-am luat ceara dentare de la farm si mai pune intr-un loc unde o deranjează. 

V-am zăpăcit.  [batcap]  [flo2]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

În altă ordine de idei, am o febra musculara teribilă. În niste locuri ciudate.  [:-)))] Adică ma dor degetele de la mâini  , am tinut tava cu trafaletul in mâini cand am vopsit tavanele, ma dor niste mușchi pe la coaste, undeva pe lateralele corpului si ma doare fundul.  [:-)))] N-am scara, asa ca am tot urcat / coborat de pe scaun. 

Nu mai am nevoie de aerobic, ma ofer zugrav. Lucrez ieftin.  [batcap]

De 2 zile la mine ploua ca vara, cu tunete. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce bine ca s-a obisnuit cu aparatul dentar!

 

ooops, acuma imi pica fisa ca Alex a ratat doza 2 ... la noi vin si le fac prin scoli, dar scoala e acum inchisa si cred ca doza 2 trebuia sa fie in iunie. nu stiu ce se va intampla acum cu vaccinurile ratate.

 

la noi e val de caldura ... 35 de grade.

 

abia astept sa se redeschida saloanele de par ... asa am nevoie de o tunsoare, de nedescris!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, si la noi s-au deschis acum o luna si tot asa sunt cam ocupati. Al meu a urmarit cand se deschid si a rezervat din prima zi. Asa nici nu a avut stres ca a intrat frizerul in contact cu multi inaintea lui. Bun plan. 

 

Dana, cu vaccinul a mea a avut 3 doze desi a fost sub 14 ani. 

La noi tot asa fac la scoala. Noi doar ne dam acceptul si am grija sa verific copilul in ziua respectiva sa nu fie racita sau cu alte simptome.

 

Aqai, cum e la noul job? ai colegi cu care sa mai schimbi o vorba, o impresie?

 

Lili, tare frumos la tine in balcon si peisajul nu mai zic. Bun loc de savurat cafeaua dimineata si ceva rece seara.

 

mcoca, m-ai dat pe spate cu locatia si mini-vacanta. Ai link de la casuta? Poti sa imi trimiti un PM sau sa pui aici. E ideal pentru cine nu vrea sa isi miste fundul prea mult dar sa se bucure de peisaj. Oricum, sa va fie de bine iesirea [:)] .

 

Fleur, ce activitati mai pui la cale cu baiatul? trebuie sa il tii mereu in priza ca altfel nu e bine. Asa era si fata mea mare plina de energie. Ieaseam cu ea afara dimineata si dupa-amiaza 2-3 ore. Eh si la adolescenta a dat de carti, de muzica, de filme si de abia mai iese din camera.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...