Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Da Dana , îmi este dor de poveștile Tale. In ce oraș ești tu?

 

si simona, wow .. ce vesti bune cu atomix. Iar îmi fac speranța  [:)]

 

in rest îmi plac poveștile voastre de numai pot. Și sunt cu ochi pe Carolina. Sigur altfel privești România acum. 

 

So, Judoka, caz rezolvat. De ce ziceam ca ma costa . Era vorba de ochelari și aparatele auditive, la care asigurarea îmi plătește o data la 2 ani respectiv 6. 

La ochelari se pare ca am cataracta, , ochelarii sunt buni. Doar 1 ochi e atins. 

La aparate, din cauza umidității se termina bateriile mai repede. Dar am 4 ani de când le am, și garanția acoperă primii 3 ani. Vom vedea. 

Am niște pastile sa le usuce, va trebui sa fiu mai atenta . 

In rest aștept școala , nu am făcut nimic in vacanța asta ...doar filme cărți și zăcut  [ups]

 

dar am început sa le planific mai bine pe 2019. 

Masa ca pe 07-08.01 mi- am luat liber  [fiesta]

 

am înscris copilul mic intr- o tabăra cu canotajul lui ( a renunțat la Inot in favoarea canotajului ) in vacanța de paști . 

Am rezervat concediu de Rusalii și vreau sa merg la untold. Pică in vacanța . Dacă reușesc sa le găsesc tabere la ăștia doi altfel încât sa pot pleca, ma scot. 

 

Anu asta sper sa ne mutam  [biz]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Tare baiatul tau ca face canotaj! E un sport frumos, dar greu (dar care sport o fi usor?)

 

Golful   [:)] 

 

Didi, ma gandeam la problema cu stomacul, ca trebuie sa investighezi sa nu lasi asa.

E complicata mutarea asta? Schimbati orasul, tara ? 

 

Daca nu am avea probleme adolescentine, ar fi perfect. Ziceti ca trec? grr...ma storc de energie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da Monica, il cam rupe. Are antrananament de 5 ori . Dar ajunge de 2-3 ori. 

Acu e intuneric si fac mult in sala, Sambata de la 10:00 ii coboara pe rau. Dar macar merge cu placere ca incepuse sa Ma calce pe nervi cu inotul. 

El in Clasa 5-a a luat mult in greutate. Libertatea , pe care o are . 

Apoi la inot scotea timpi individuell. 

Dar sport face . Ca stie si El ca are nevoie. 

 

Judoka, mersi de intrebare. Am fost de joi . Mi- a dat termin la 17:00, nici nu știam ca lucrează , și vineri pana a 10 a trebuit sa duc proba de scaun. 

 

Eu cred ca sunt doar obosita . Am lucrat mult. Am 3 projecte de rollout plus temele mele. 

Dar școala copiilor ma face cu nervi. Ca tre sa fiu eu mereu in lucrările lor. 

Va spun drept ca dacă aveam fata nu o Băteam la cap cu școala . 

Si musai sa îmi iau la cineva la curățenie . , nu am avut niciodată.

Plus ca ai mei nu mai mănâncă la cantina, tre sa le las zilnic. Noroc ca am avut frați și știu cât pot ăștia sa mănânce . Ma rog gătitul pt mine e o plăcere.

ma gândesc la mama mea cum făcea fata: și grădina și animale și croitorie și și fără mașina de spălat , fără uscător, fără baie.

 

Dar am reușit sa o stabilizez pe mama mea. Am operat- o in oct de fiere, in București normal. Și are Acu 2 femei care fac cu schimbul. Și stau noaptea cu ea. Am găsit prin foste colege de liceu... ca sa vedeți ce disperata eram. Acu tre sa ma mobilizez sa ii iau lemne pt la iarna . 

 

Deci nu ma plictisesc  [bib]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fete dragi! Vă doresc un an minunat din toate punctele de vedere.

 

Eu am fost și încă sunt foarte ocupată. Într-un fel m-am obișnuit cu acest Survival Mode. Dar nu știu cât mai pot duce. Practic îmi ocup tot timpul cu serviciul și copii, mâncare și rude. Nici nopțile nu mă pot relaxa. Din fericire au devenit mai înțelegătoare fetele. Cea mare parcă a ieșit din crizele aferente vârstei. Și cu școala e mai cooperantă. Am trăit să mă aștepte acasă pregătită cu un caiet ca să facem exerciții la mate. Cele mici ies mult pe afară, vor să ne jucăm Uno sau diverse. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Dar nu știu cât mai pot duce. Nici nopțile nu mă pot relaxa. 

 

 

De ce ? Ce nu te lasa ? grijile, menopauza, clima ? Mai faci ceva numai pt tine ? 

Cat are cea mare ? Si la noi am impresia ca au mai trecut, dar vine mijlociul din spate, grrrr  [soricel] are un stil de reuseste sa enerveze pe toti : frati, profesori, including me.

 

Eu ii mai trimit sa se joace singuri sau sa cante la pian, nu prea ma mai joc cu ei.

Cand am zis ca aranjasem si grupasem activitatile, cel mare e prea bun ( de inot vorbesc) si trebuie sa schimbe ora de antrenament. Asa ca il duc, ma intorc acasa sa-i pregatesc pe ceilalti, ii duc, las la antrenament si il duc pe cel mare acasa.  [:)] 

 

Am vazut un anunt de job din asta, la familie, sa faci baby-sitter, mancare, curatenie, cumparaturi, opt ore pe zi.

 

Didi, succes la cautat femeie la curatenie, e chiar necesar.

 

De azi s-a dus distractia, desteptarea la sase, dar macar ne-am odihnit si am avut o vacanta frumoasa.

 

o saptamana cat mai buna  [flo2] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa Otilia, si tu imi dai speranta. Fata ta aia mare a implinit 14 ani acu in nov/dec. Stiu ca erai grupa de mămici aici pe DC. 

 

Da, eu zic ca îmi iau femeie dar știți ce ma enervează ?! Ca tre sa fac eu ordine in avans. Și ce sens are. Am încercat odată și aveam un stress când sa vina Tanti. Și o plăteam cu 13€ ora. 

Poate ... poate . Azi am alte toate. 

Daca as găsi pe cineva care sa îmi facă și ordine atunci ar fi altfel. Dar toate pretenile mele fac ordine in avans, ... atunci pt ce sa mai plătesc 30/50€? 

 

Deci copii au plecat la școala . La 7:10 ieșeau pe USA. Îmi era mila de ei. Dar m- am ținut tare . Sa nu ii duc eu. 

 

Eu am lucrat între Crăciun și revelion. Au fost 2 zile minunate la birou. Fără joursfix fără meeting, fără webex. Doar am căutat niște erori in sistem ca nu mergeau închise conturile . Câteodată îmi e dor sa am un job in care sa ajung la servici și sa frec menta fără sa ma gândesc cum înregistrez timpul, 30 minute pe un project, 45 pe altu, 3,5 in meetingul cutare... etc etc 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka, tu ești vollzeit! 

Dar sunt bune Mișcările astea. Eu discut cu ei in mașina , ceea ce nu pot uneori acasă. Eu sunt la volan iar ei nu pot pleca de lângă mine [:-)))]

 

am avut și noi așa o perioada cu înotul : îl luam pe ăla mare de la școala îl duceam 5 km la bazin. Îl luam pe ăla mic din grădinița îl duceam la bazin. Și apoi uneori vroia acasă îl aduceam acasă și reveneam după pitic . 

Acu luni au de la 17 unul canotaj ( îl trimit cu tramvaiul ) și al mare fotbal. Merge in grup cu bicicletele. 7 km. Dar nu își termina temele uneori și îl duc eu. Apoi îl uau pe pitic de la canotaj, nu mereu și tot așa . 

La instrument merge al mare cu bicicleta, joia iar are fotbal, e in sala, nerge cu bicicleta. Are doar 3 km. 

 

Vineri fac engleză și franceza, dar vine profa acasă . Amin. Minus e ca tre sa fac curățenie , pana vine ea. La 15:00.. ceea ce îmi e imposibil pt ca merg in birou.. cu toate ca pot face homeoffice.. am nevoie de monitoare sa pot lucra cum trebuie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eeeei lume noua!! Ce fain!

 

Nu stiu daca am urat deja sa aveti un an nou minunat!

 

Azi ne-am intrat si noi in paine :((((. E greu, f greu :).

 

Didi, cu femeia la curatenie, exact asa simt si eu :)))). Pe mine ordinea ma omoara, curatenia se face repede. 

Eu iau din cand in cand, la curatenii mai mari ....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur sa va "vad" pe toate! Vad ca Si dana si Simona au veit sa ne uram impreuna de anul nou!

 

Didi, unde va mutati?

Simonna, job nou, felicitari!

dana, ce vraji mai face mandruta? ce mai citeste?

 

cu femeie la curatenie, sa stiti ca si eu eram taaare revoltata ca tre' sa fac ordine inainte, mai ales in bucatarie. era cat pe ce sa gasesc o romanca anul trecut, care le facea ea toate si bine, dar a avut o problema de sanatate si dupa o zi de proba stelara, nu a mai venit.

 

Oh well, am ramas cu tanti a mea clasica, canadiana, sterge praful pe langa ce las pe birou:D dar am inceput sa capacitez cat mai mult pe ceilalti 3 locuitori sa-si faca ordine. am ajuns la un fel de echilibru acceptabil. La urma urmei, eu castig 4 ore / curatenie asa incat yey me!

 

in alta ordine de idei, peste vacanta am concediat tutorul de engleza al copiiilor si am crescut nr de ore de mate, la de doua ori pe saptamana fiecare. a doua zi e sambata, la biblioteca, unul dupa altul. Acum incerc sa gasesc o persoana pe engleza sa faca in acelasi interval, in paralel. 

 

nenea profesorul de engleza era cam diva asa, si mi-am pierdut rabdarea cu el...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...