Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Coca,

noi am luat vișin dd la bauhaus. Visinile sunt delicioase, dar copacul nu creste . De 4 ani  [smulgpar]

 

mik,

 

banuiesc ca are nevoie de plecare .

Cred vrea sa cu cunoască lumea. După ce termina liceul îl trimit eu in lumea larga 1 an. Așa merg toți ăștia din jur.

Dar ma uimește ca copii lui or sa meargă la școala la noi in cartier și dacă își uita cheia, or sa vina la noi .

Are o colega care a fost 2 ani in san francisco și a revenit și cel mai bine e in de.( tatăl lucrează la ABB )

acum are un coleg care a a fost in Toronto un an, tot in de e mai bine. Alta a fost in Australia . 

Cred ca e vorba de origini cu care te naști . Și mie îmi place in Moldova mea . Bine, mie INI place și bicurestiu. Lor deloc  [xx(] . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Joi am avut ședința cu părinții la clasa 9-a. Am avut așa un gol in stomac . Toată clasa a 9-a vor fi pregătiți sa îți definească o meserie, dacă vor social , mathe vs limbi etc etc . Târguri de job, de studii . 

La final de clasa 9-a vor trebui sa aibă deja contractul practica cu o firma . 

Unii fac in spitale , in scoli in firme . Pe el l- as trimite la basf sau sap. Sa văd care îl primesc . 

Dupa ce fac practica asta in clasa 10-a vor avea un project de făcut . 

La clasa 11a vor avea alta practica de 3 sapt. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, 

 

[cit]  [cit]

 

Si noi avem sedinta sapt. viitoare si am tot asa un gol: motivul , multi colegi care au plecat, au inceput ausbildung sau au schimbat scoala.

La germana, de doua saptamani nu au profesor  [bang] asa au patit si anul trecut. 

Pe al meu l- ar atrage tarile nordice, dar nu am nici cea mai vaga idee ce si cum . 

 

O duminica frumoasa  [i]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mesajul meu scris luni a fost pierdut. rau ! 

 

Scriam pentru Didi ca in Franta in invatamintul general se fac citeva practici in mediu profesional (intreprinderi, instututii, ateliere) ca elevi sa vada cum (se) lucreaza - in gimnaziu, si apoi daca le place - in liceu. 

Eu i-am luat pe toti 3 la mine la job si erau cu mai multi copii de profesori si cadre administrative si au facut mai mult vizite de laboratoare si biblioteci. Asa cind erau mici. La liceu unul a vrut sa vada un spital si nu s-a speriat de ceea ce il aspteapta (mie imi era frica sa nu zica ca doctor e ceva teribil) si altul a vrut sa vada o societate de soft si lui i-a placut. 

Pentru fiica-mea la anul as vrea sa o trimit la un cabinet de arhitectura ca sa-si faca o idee. 

E greu pentru parinti cind copii cer lucruri care nu se fac in famile si trebuie sa-i ajuti sa gaseasca ceea ce vor. 

 

La noi s-a instalat toamna, mai ploua, insa avem o toamna insorita cu totul in total. 

La capitolul "volatile" stau ciudat : dracoveniile fac greva si de vreo 3 saptamini nu mai fac oua.  [:)] N-as putea spune de ce. Am avut un atac in curticica mica unde pusesem un cocosh mai obsedat sexul si l-am gasit (de fapt copiii l-au auzit ca eu dorm bustean) atacat de o jivina care l-a muscat de creasta. Asa ca l-am oblojit si iar sta intre gaini si le alearga.  [il]  Alaturi de frate-su care e cocoshul shef. 

 

Va las cafea si mai trec eu. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

[cit]

 

Da, Mik, asa e , e mai usor cand sunt parintii in domeniu. Ai mei oscileaza intre veterinar si dentist, ceea ce noi nu avem legatura.  [:D] Dar e bine sa faca practica, sa vada cu ce se mananca, poate nu le place si se razgandesc. 

 

Coca, felicitari fetei  [:I] , doua sapt de vacanta ? Prin ce Zone stati? 

 

In vacanta vreau sa mergem la un muzeu de arhitectura si mobila, piscina, biblioteca, cam astea. 

Si sa mai lucreze la proiectele pt scoala. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIK, 

mersi mult de mesaj  [flo2]

 

pentru ca ai mei amandoi vor sa lucreze ca mine , și asta de când erau mititei ( tatsu odată le- a zis: dar ca el nu?! Noi lucram in aceeași firma ) 

ii trimit sa vadă și altceva . 

Ba R vrea sa devină profesor, câteodată . Îl las sa zboare .

acu 2 ani au fost la ziua copiilor la noi la servici. A venit o tipa de la personal din Hamburg și toată ziua le- a prezentat diverse concepte, au intrat prin diverse ședințe . Au fost vreo 10 copii . 

 

 

Noi avem 1 sapt vacanța la 6/7 săptămâni 

 

maine juniorul are teza nr 1 la germana : raport . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, la cafeluta, Coca, [flo2] pe acolo nu am ajuns, cred ca cel mai aproape am trecut pe langa Grenoble, veneam din Provence , dar nu am vazut nimic, era noapte. Fetele tale sunt nascute in Franta , nu ? Fii mea era ieri suparata, profu de franceza e bolnav si lor le suplimenteaza la ore cu mate sau germana [biz]

In rest, se anunta in Week end ploios si rece, deci cred ca facem seara de film cu pizza si chipsi. un Film pe care il recomand.

 

Fetele iar au disparut: Caro,

Aqai,Otilia. Devo, nu ne mai scrii cate ceva ? un Week end cat mai frumos. [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...