Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Multumesc Aqai. Eu ma gandesc la flacaul meu care este student, munceste si sta cu chirie. Acum cu nebunia asta nu munceste si nu merge la scoala. Masurile de relief sunt pt cei care au mortgage si alte rate. Ii trimit mesajul sa sune la banca sa vada daca sunt solutii si pt ei

 

Daca are imprumut pentru studii, guvernul federal a amanat rambursarea timp de 6 luni, daca nu ma insel.

Din conferinta de presa de azi a lui Trudeau.

 

Daca nu mai poate munci si nu are dreptul la somaj, va primi un cec de aprox. $900 la 2 saptamani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca are imprumut pentru studii, guvernul federal a amanat rambursarea timp de 6 luni, daca nu ma insel.

Din conferinta de presa de azi a lui Trudeau.

 

Daca nu mai poate munci si nu are dreptul la somaj, va primi un cec de aprox. $900 la 2 saptamani.

 

Multumesc Fleur. Nu are imprumut pt studii, a incercat cat a putut sa nu faca. Din cauza asta a lucrat si il ajut si eu cand cere. O sa citesc dupa ce ma mai linistesc putin si ce a trimis Aqai cu bancile si ce a spus Trudeau astazi.

Nebunia asta (mai putin aici, mai mult in tara) ma afecteaza fara sa constientizez. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sincer astept sa ma trimita acasa. 

La serviciu sunt foarte stresata.

Lume cu masca si fara, trebuie sa circul, iau / dau hartii, vin muncitori, toata lumea pune mana peste tot.  [zirea]

Dana, tare rau imi pare. Putere multa.

Trimisul acasa ce implica, somaj temporar/tehnic? Inchidere firmei? Vrei sa te trimita acasa? Intreb pentru ca sotul meu, aici, ar vrea sa il trimita acasa pentru ca este mai putin stresant. Nu poate sa lucreze de acasa, este angajat intr-o companie mica ce face imbracaminte pentru persoanele cu mobilitate redusa sau fara mobilitate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, imi pare rau sau aud de cum se lucreaza la tine! Nu ai cum sa te izolezi intr-un birou?

 

Ce inseamna 75% fara alte drepturi? adica fata asigurare medicala?

 

Lili, am ajuns si eu sa citesc stirile ... cred ca financiar va exista un anume nivel de suport' Flacaul locuieste departe de voi?

 

La sotul tau cum e? crezi ca e expus in timp ce e la locul de munca, sau in drum spre/ icolo?

 

  • A temporary boost to Canada Child Benefit payments, delivering about $2 billion in extra support.
  • A new Emergency Care Benefit of up to $900 biweekly, up to 15 weeks, to provide income support to workers, including the self-employed, who have to stay home and don't qualify for paid sick leave or employment insurance. The measure could disburse up to $10 billion.
  • A new Emergency Support Benefit to provide up to $5 billion in support to workers who are not eligible for EI and who are facing unemployment.  
  • A six-month, interest-free reprieve on student loan payments.
  • Doubling the homeless care program. 
  • Extending the tax filing deadline to June 1.
  • Allowing taxpayers to defer until after Aug. 31 tax payments that are due after today and before September.
  • $305 million for a new Indigenous Community Support Fund to address immediate needs in First Nations, Inuit and Métis Nation communities.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Lili, am ajuns si eu sa citesc stirile ... cred ca financiar va exista un anume nivel de suport' Flacaul locuieste departe de voi?

 

La sotul tau cum e? crezi ca e expus in timp ce e la locul de munca, sau in drum spre/ icolo?

 

 

 

Alex (flacaul meu) locuieste la aprox 8 km de noi. Tre’ sa cautam impreuna sa gasim o solutie. Eu o saxl ajut in continuare cat se poate.

 

Sotul meu este mai putin expus decat eram eu (mergeam cu 2 autobuze + metro de doua ori pe zi). Merge la munca in masina si are un birou cu inca o persoana. Nu mai merge sa manance cu colegii si se tine departe de toata lumea. Dar el este mai panicos. De cand cu  chestia cu paracetamolul am citit studiul care se pare ca a determinat anuntul min sanatatii francez. In studiul asta este ceva cu medicamentele de tensiune cu ACE inhibitors, ibuprofenul, si covid-ul. Nu mai stiu explicatia exacta dar concluzia era ca este rau pt cei care iau medicamentele astea pt tensiune si nu mai stiu ce. Noi amandoi luam med pt tensiune cu ACE inhibitors. Concluzia lui a fost sa nu le mai luam. Precizez ca nu suntem medici sau farmacisti. Eu sunt in IT si el in gestiune/planning .... so, no comments

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PS: daca a muncit si acum este in somaj, ar trebui sa se califice pentru EI (sau care e echivalentul in quebec pt EI)

 

https://www.canada.ca/en/services/benefits/ei/ei-sickness/apply.html

 Sotul meu se califica. Alex nu, el a lucrat PT si studiaza. Astia la munca i-au trimis acasa pe el si pe colegii lui si le-au spus ca preconizeaza sa reia pe undeva pe la mijlocul lui aprilie. Prietena lui lucreaza de cateva luni intr-un spital veterinar, banuiesc ca deocamdata se descurca impreuna. O sa ceara cand are nevoie :-).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex (flacaul meu) locuieste la aprox 8 km de noi. Tre’ sa cautam impreuna sa gasim o solutie. Eu o saxl ajut in continuare cat se poate.

 

Sotul meu este mai putin expus decat eram eu (mergeam cu 2 autobuze + metro de doua ori pe zi). Merge la munca in masina si are un birou cu inca o persoana. Nu mai merge sa manance cu colegii si se tine departe de toata lumea. Dar el este mai panicos. De cand cu  chestia cu paracetamolul am citit studiul care se pare ca a determinat anuntul min sanatatii francez. In studiul asta este ceva cu medicamentele de tensiune cu ACE inhibitors, ibuprofenul, si covid-ul. Nu mai stiu explicatia exacta dar concluzia era ca este rau pt cei care iau medicamentele astea pt tensiune si nu mai stiu ce. Noi amandoi luam med pt tensiune cu ACE inhibitors. Concluzia lui a fost sa nu le mai luam. Precizez ca nu suntem medici sau farmacisti. Eu sunt in IT si el in gestiune/planning .... so, no comments

 

Pe mine m-a sunat sora mea acum 2 zile sa imi spuna de gaselnitza franceza... am mai gasit tylenol la farmacie

 

Shopper's drugmart (parca la voi asta e Jean Coutu?) are inca rezerve bune aici (la noi adica) poate vrei sa tragi o raita?

 

Ce nu inteleg, daca sotul tau lucreaza gestiune/ planning in birou, cum nu poate lucra de acasa?

 

eu am lasat numai chiar the warehouse keeper in depozit - cel care se ocupa de shipping, receiving, organizat lucruri pe rafuri, scos din gestiune pt maintenance.

 

cu o tona de dezinfectanti, manusi pe maini, distanta la receiving.

 

deocamdata e ok 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...