Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Aqai, ca sa iesi din casa iti faci o atestatie ca te duci la cumparaturi vitale, ca ai o problema de sanatate, ca iti plimbi animalul de companie sau ca faci sport. :) Te pot opri jandarmii (la tara) sau politistii (la oras) sa te intrebe de sanatate si-ti pot da amenda. 

 

Fiica-mea a gatit seara asta. A inceput la 6 si a terminat la 8 jumatate. Lucru bun sa nu gatesti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aqai, ca sa iesi din casa iti faci o atestatie ca te duci la cumparaturi vitale, ca ai o problema de sanatate, ca iti plimbi animalul de companie sau ca faci sport. :) Te pot opri jandarmii (la tara) sau politistii (la oras) sa te intrebe de sanatate si-ti pot da amenda. 

 

Fiica-mea a gatit seara asta. A inceput la 6 si a terminat la 8 jumatate. Lucru bun sa nu gatesti. 

 

Geez, nici eu nu am realizat ca este atat de restrictiv la voi. Be strong 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am obisnuit repede cu procedura. Spre surpriza mea pravaliile din sat erau deschise si cu orare noi afisate. Sper sa se calmeze epudemia.

 

https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestation-de-deplacement-derogatoire-et-justificatif-de-deplacement-professionnel

 

Noi suntem in cadrul déplacement dérogatoire.  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am obisnuit repede cu procedura. Spre surpriza mea pravaliile din sat erau deschise si cu orare noi afisate. Sper sa se calmeze epudemia.

 

https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestation-de-deplacement-derogatoire-et-justificatif-de-deplacement-professionnel

 

Noi suntem in cadrul déplacement dérogatoire.  [:)]

 

Maaaama, sunt duri la voi!  nu mi-am imaginat ca trebuie "sa va cereti voie" practic sa va miscati pentru chestiuni esentiale si ca jandarmeria va poate verifica.

 

desi cred ca si noi practic ne auto-limitam miscarile in acelasi fel: cumparaturi esentiale, sanatate, munca la loc de munca fiindca nu se poate de acasa, animale, o plimbare ...

 

dar nu cu tidula. cred ca asta ar fi super scary.

 

esti tare...

 

dana cum a mai fost azi la munca?

 

lili, voi?

 

eu am facut azi curat in bucatarie... asa ceva sa fac cura in mijlocul saptamanii nu am mai patit. dar cum toate activitatile sunt testate, trebuie sa imi gasesc ceva de facut in casa, altfel mi se lipeste fundul de scaun. Cred ca in fiecare zi iau la frecus marunt cate o camera.

 

sper sa aiba husbandul timp sa faca mentenanta de primavara la biciclete si sa nu fie prea frig saptamana viitoare, sa mai diversificam activitatile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in alta ordine de idei, mik, din tot link-ul ala nu stiu cuvantul derogatoire (adica am o vaga idee din roamneste attestation ...... derogatoire o traduc ca fiind bilet de voie), dar nu pot sa gasesc cuvantul exact nici in romana nici in engleza). google zice detogatory dar e fix nuca-n perete.

 

imi traduci tu cuvantul, te rog?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seriosi in Franta. Am vazut niste poze din Belgrad, strazile pustii dupa ora de curfew, militari peste tot.

 

Noi suntem relativ ok, lucratul de acasa imi place dar numai din cand in cand.... ieri nu am iesit de loc.

 

DH astazi nu lucreaza, luni din nou la munci. Spunea ca se asteapta sa inchida cosmelia. Asta inseamna ajutor de somaj. Am inteles de la el ca ii baga direct in somaj, fara sa mai astepte nu stiu ce perioada de gratie.

 

Imi spunea copilul ca aseara au dat o fuga sa cumpere mancare pentru caini si erau destui plimbareti pe-afara. El locuieste aproape de un parc si banuiesc ca de-aia erau atat de multi oameni pe strazi. La mine in cartier nu este aproape nimeni. Mai vezi copii lasati de parinti de capul lor. ii inteleg si pe parinti, este greu sa tii copiii in casa non stop, mai ales la anumite varste. 

 

Aqai, am vorbit cu flacaul despre ajutor, a zis ca a incercat dar nu a reusit sa se logheze in sistem la CRA. Probabil sunt multi ca el. Din articolul respectiv am vazut ca in aprilie pt sa ceara banii, o sa stau urmaresc si eu ce se intampla.

 

Astazi este vreme bacoviana in Montreal si sufla un vant de te ia pe sus. Azi-noapte a fost mai rau. Mai lucrez un pic pentru serviciul meu si apoi iau o pauza. Trebuie sa mergem la magazin sa luam paine si oua. 

 

Dana, cum mai este cu serviciul? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...