Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Eu de luni in somaj tehnic. Ptr prima data in viata mea . 

Am muncit de la 18ani, inclusiv in timpul facultatii, si uite cum ma scoate de pe traseu asa o chestie. 

Nu sunt genul panicos, dar acum sunt panicata. Si de ce va fi cu coronavirusul si ce se va mai intampla cu serviciul. Toate firmele private sufera. Toti. 

Si sunt destui in jurul meu care zic ca exagerez. Firma se inchide si eu exagerez.  [:-@]

La noi nici vremea nu ne ajuta cu statul in casa. Este soare si cald 19grC, o vreme superba de primavara. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Of, Dana, imi pare rau ! 

Si aici in zona la noi intreprinderile pun salariatii in somaj tehnic pentru ca nu se mai poate lucra corect (unele aveau salariati care s-au intors in regiunile de unde veneau sau nu mai exista transport trans-frontalier ca sa trimita utilajele facute la destinatie). 

 

Sper sa se calmeze repede epidemia. 

 

La noi e idem, o vreme superba, numai bine de gradinarit. Trebuie sa stau insa sa mai fac una-alta pentru job. 

 

Am facut ieri primul seminar la distanta, insa nu erau toti prezenti si pentru laboratoare iar va fi greu caci fiecare e pe configuratia lui. 

 

Va pup si aveti grija de voi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai trecu o zi.

Schimbam posturile ba la nemți , ba la francezi. Ce diferența , nu credeam atâta indisciplina la nemți . Imagini din Freiburg cu grupuri , grupulețe in parc la soare, ăștia din Bayern fac corona party. [batcap] 

La francezi și plajele sunt închise , poliția controlează , etc

 

Dana, o îmbrățișare virtuală și de la mine, [flo2] speram sa fie cât mai scurta perioada.

De când cu virusul, nu mai muncesc, dar nici dreptul la șomaj sau zile de boala nu am. Sa ma învăț minte sa caut un contract mai bun.

Dar sunt din păcate mulți care vor numai sa profite, bani putini, mini job, fără pensie, fără asigurare. 

 

Ado n a făcut lectii azi, nu a reușit sa se conecteze,  i am dat eu ceva de lucrat din culegere. 

 

Un week end liniștit va doresc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, Judoka big hug. Vin vremuri grele din toate punctele de vedere.

 

Eu pe seara am iesit ca nu mai aveam cola :))). Fiecare a mai cerut cate ceva sa-i iau. La magazin am avut un sentiment de deja vu groaznic : rafturi goale, nu cumperi ce vrei ci ce gasesti. Am luat cola si niste mere, care nu erau pe lista

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și eu sunt suparata de numai pot pe nemți . Ieri toată strada mea era la taifas . Toți au copii mici, cel mai mare e in clasa 3–a, dar frate tre sa stai închis . 
 

edeka de la weil am Rhein scria ca nu mai vinde chips și Redbull . De nervi și ăștia ka tineri . 
 

sunt extrem de riguroși etc etc și Acu stau la taclale. A intrat strechea in ei 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, imi pare rau. Nu ai nici o vina. E o situatie noua si pentru noi dar si pentru angajatori si guvernanti. Nimeni nu stie reteta perfecta.

 

Judoka, ce aiurea. Dar la voi nu este totusi un venit minim garantat? Ceva de genul.

 

Era o gluma zilele trecute:

Vestea rea: suntem in rahat;

Vestea buna: e suficient pentru toti.

 

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Putine servicii sunt sigure in ziua de azi. Vroiam sa zic ca in sistemul de sanatate dar acolo sunt riscurile mari. Si tot felul de restrictii mai nou. Cei de la noi nu au voie sa calatoreasca.

Eu sunt cu muci si cred ca stau in casa azi. Ieri am fost la o plimbare cu bicicletele. Nu prea lunga. Si ceva fotbal pe terenul de langa casa. M-am saturat de facut mancare, spalat vase. Rufe nu ar fi fost asa multe daca nu schimbam lenjeriile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, 

 

in Germania multe mămici / tineri au mini job, asta presupune sa nu depășești 450/luna, nu plătești impozit , dar nici nu ai asigurare medicală , nu cotizezi la pensie. O perioada merge , dar nu a la long. 

La șomaj nu ma calific , pt ca nu am cotizat, la ajutor nu, pt ca venitul familial e mare. 

 

Si eu m am saturat de mâncare , nu mai știu ce sa croșetez , dacă faci ceva bun se termina repede și vine următoarea masa . 

Dimineata n am avut de lucru și am urmărit o emisiune : o tanti care gătea un ghiveci de legume  [il] servit după aceea afara in grădina , alături de un vin alb. Masochism in perioada asta  [alcool]

 

As mânca niște nachos cu guacamole, dar nu am in casa.  [bib]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rețeta perfecta nu e, asta e clar, toți sunt oameni . 
 

so, noi avem o grădina , in fostul cartier . 475 m plus o căsuța . Am lăsat - o la o familie de romani cu 4 copii. Scriam eu Acu 6-7 ani despre ei. 
ei bine, am fost azi, ca aveam de rezolvat apometrele cu cei de la administrație și am rămas șoc ce au muncit oamenii aia acolo. 
de ex, erau niște pietre pline cu pământ in jurul unui iaz . De 2 ani ne fataim cu ele. Ei au ras tot și au făcut bec. Ma rog au tăiat un mar, un vișin leșin. Era sa leșin sa nu cumva sa umble la cires . Cred ca au executat și niște vita de vie . 
sa nu leșine colegu , i- am făcut poze . 
și, cred ca l- am convins pe administratorii de hmgradini ca nu vindem și e cea mai buna soluție , și facturile vin la noi . Sa stea relax . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...