Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Guvernul cumpără 1.200 de dicționare și gramatici ale limbii romane


Recommended Posts

 

 

Michelle, sunt convinsa ca oamenii astia nu au dictionare acasa - de ani de zile interesele lor sunt cu totul altele. In Romania nu exista dictionare sau gramatica online publicate sub egida Academiei Romane. Sau cel putin eu nu stiu sa existe asa ceva. Acel dexonline este un proiect civic, intretinut de voluntari.
nu man gindit ca nu sunt online. Nu se fi trebuie mai bine sa investeasca in technology si sa beneficieze  o tara intreaga pe langa ei?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu nu am mai cumparat de la magazine de ani de zile . Electronic  mi se pare mai folositor. Am multe vechi cumparate de la targuri de carti cu $1-2 carti autori preferati in engleza si romanesti(aduse de tata), citeva dictionare, atlase, de bucate, biblii +comentarii, 2-3 gramatica, dar f rar le rasfoim preferam variante electronice, dictionare online. Inchiriez f mult de la bibliotheca... citesc mult si imi place sa rasfoiesc si chiar mirosul de carte. La servici fol intodeauna internetul. Nu as da pret intreg $20-30 / carte. Ma indoiesc ca acesti oameni nu aveau dictionare sau carti de gramatica acasa sau  ca acum daca le au, le vor folosi. x

x

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am mai cumparat de la magazine de ani de zile . Electronic  mi se pare mai folositor. Am multe vechi cumparate de la targuri de carti cu $1-2 carti autori preferati in engleza si romanesti(aduse de tata), citeva dictionare, atlase, de bucate, biblii +comentarii, 2-3 gramatica, dar f rar le rasfoim preferam variante electronice, dictionare online. Inchiriez f mult de la bibliotheca... citesc mult si imi place sa rasfoiesc si chiar mirosul de carte. La servici fol intodeauna internetul. Nu as da pret intreg $20-30 / carte. Ma indoiesc ca acesti oameni nu aveau dictionare sau carti de gramatica acasa sau  ca acum daca le au, le vor folosi. 

 

 

Cat de diferita e engleza americana, in engleza termenul pentru biblioteca e library.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca au constientizat macar ca exista problema..

Eu i-as fi pus obligatoriu in seminarii de 60 de or de exemplu cum sunt alesi.in functie de gradul de cunostinte la care se afla fiecare dovedit printr-un test rapid la prima sedinta a seminarului.

 

Ce ziceti, trimit o propunere:)?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...