Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Imaginea unui tatic care sta acasa cu copilul? Meseria de tata!


Admin

Recommended Posts

  • Administrators

Credeti ca un tata care sta acasa cu copilul este judecat de prieteni, colegi de servici, etc? Il i-au peste picior?

 

Avand in vedere sentimentul de macho pe care inca il au multi barbati in Romania, care cred ca ingrijirea copilului este pentru femei (dupa modelul "la cratita"), ma face sa cred ca "mesetia de tata" nu este asa de populara.

 

Cunosteti tati care si-au luat concediu de crestere a copilului in locul sotiei? Adica sotia/partenerul s-a intors la munca si ei stau acasa.

 

 

Dintre cuplurile care lucreaza, exista o zi pe saptamana cand tatal sta acasa cu copilul?

 

Exista momente in care tatal iese singur la plimbare cu copilul? Sau isi petrece macar jumatate de zi cu el?

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Iar la.noi în familie tatăl petrece mai mult timp cu copilul pe afara, din mai multe motive: eu am program mai lung spre seara, eu sunt mai fricoasa și cu mine nu s-ar cocota copilul pe nicăieri, nu ar prea face niciun pas, eu îmi iau astfel cate o ora, doua libere pentru alte activități :)

E adevărat că am văzut și tati care nu au timp de copii, dar părerea mea e că principalul motiv e frica că nu se descurca , mai mult decât chiar atâtea sarcini care ocupa timpul....

Depinde și de atitudinea mamei, eu sunt mereu relaxata și le spun că se descurca ei.... I-am învățat pe amândoi basic-ul de îngrijire, și l-am încurajat pe tătic să ia decizii, uneori chiar foarte bune. El se simte mândru când face ceva apreciat și de copil și de.mine...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...