Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce recomandati? Tableta, telefon... pt. persoana in varsta?


Recommended Posts

Update :). Pana la urma socoteala de acasa nu s-au potrivit cu cea din targ...

Pe scurt, nepotul meu i-a comandat o tableta Android 7.0 Nougat Archos, a invatat-o cate ceva, m-am si vazut cu ea prin Skype, stie deocamdata numai sa raspunda la apelul meu.

 

Are, din intamplare, cineva de aici asa ceva?

 

Si inca o intrebare... ultima data cand am vorbit cu ea, parea ca deviceul intra in sleep mode???... ma auzea dar nu ma vedea decat daca apasa pe butonul de...  Power?? De fapt nu stiu pe ce apasa (spunea ea "un buton greu de accesat si presat, aflat pe muche"), cert este ca ii apaream din nou pe ecran.   

Din cauza mainilor artritice ii este tare incomod (acel buton in special), nu stiu daca problema respectiva are de a face cu setarile sau cu pierderea legaturii sau altceva. Hmmm, aveti idee ce se intampla?

 

Este un inceput, va mai apela la cineva cand va fi posibil. Nici gand de smartphone, as fi multumita, cum spuneam la inceput, sa o vad, aud si sa corespondam/deschida poze trimise de mine.

 

Poate mai tarziu sa visez la altele.

 

P.S. Imi cer scuze de ignoranta, eu nu am tableta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ML, eu am tableta si telefon Samsung, ambele cu android. Trebuie sa intre la setari si acolo unde se seteaza luminozitatea ecranului are sleep modus cu timpul la care sa se declanseze si care poate fi schimbat. Poate are un vecin mai tinerel sau chiar prichindei de copii prin zona, sigur se pricep sa-i scimbe setarea. 

 

Pe de alta parte eu cind ma conversez cu familia in ro si dau si video parca nu se "stinge" asa repede sau poate n-am tinut eu socoteala. De obicei vorbim fara video.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Multumesc (cu intarziere) pt. sugestii.

 

Pana la urma am observat ca luminozitatea ecranului (mamei) este de fapt o problema simpla de zi si noapte. Ziua de vorbesc cu ea o vad, pe seara are o veioza, deci este mai simplu decat credeam :).

 

Stingerea se produce in general daca intru cu ea pe Chat (Skype) si-i trimit cate un video sau poze (inca nu stie sa foloseasca GMailul. Lumea nu are timp de explicatii, inclusiv ea chef de descoperit cum functioneaza dracia :). Deocamdata pare a fi multumita numai cu Skype, video)). 

 

Da, s-ar rezolva cu ajutorul cuiva mai tanar. Multumesc din nou.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...