Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Lista de abilitati necesare copilului pentru inceperea gradinitei


Recommended Posts

Da, cred că diferența pleacă de l faptul că unii părinți cred că învățarea alfabetului înseamnă lecție, ca la școală :) Așa cum învață că 4 bomboane sunt mai multe decât 1, și este în nteresat sa retina informatia, că îl privește direct, la fel literele se pot învăța în timpul activităților zilnice, fără ordinea exacta din manualul scolar, fără "a pierde timpul", că retine literele de la Nr mașinii familiei, litera de la bloc, alte litere pe unde mai vede și i se explică, de exemplu wc, vezi, mami, dublu v, c, înseamnă că aici mergem sa facem pipi...înseamnă că învață litere..... Nu că o ia înaintea scolii, că este defazat cu educația... Retine niște semne care corespund niște sunete, înseamnă ceva, face o corespondență. La fel cu semnele de circulație. Nu se așează nimeni la masa și îi face lecție de școală, în trafic îi arăt stop că ne oprim , trecere de pietoni si ce ne mai interesează și îi folosește ca baza.

Părintele nu trebuie sa facaă lectii in sensul că nu în în stilul scolar, dar sa îi ofere informatii nu îl doare gura. Și nici nu strica. De ce sa stea tăcut? Am citit studii care arată că dezvoltarea copiilor depinde de volumul verbal al mamelor in primii ani de viață.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, am găsit un articol in care se vorbește despre sistemul olandez și așa este, Gradi incepe la 4 ani, așa că trebuia precizat asta in articol.

Totuși, cu niste ajustări, ideea de baza este ca părinții să se implice activ în dezvoltarea copilului, și să nu aștepte să facă doar profesorii asta. 

Cum am ai spus, părintelui îi pasă cel mai mult pe lumea asta de copil.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, am găsit un articol in care se vorbește despre sistemul olandez și așa este, Gradi incepe la 4 ani, așa că trebuia precizat asta in articol.

Totuși, cu niste ajustări, ideea de baza este ca părinții să se implice activ în dezvoltarea copilului, și să nu aștepte să facă doar profesorii asta. 

Cum am ai spus, părintelui îi pasă cel mai mult pe lumea asta de copil.

 

 

Exact, articolul ar fi trebuit scris pentru parintii romani, pentru realitatile romanesti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am apreciat mult la grădinița accentul pus pe lucrurile practice: ajutau la strânsul mesei , câteodată cei mari la bucatarie, aveau o mini grădina , primeau vizite tematice de la nutriționist, polițist , pompier, stomatolog, etc.

Recitarea alfabetului, număratul, formele au tot timpul sa le învețe. Rime au făcut , cred, prin clasa a cincea. De asta articolul mi se pare stufos și generalizator.

 

Evident ca parintele nu se poate baza numai pe ce oferă educatoarele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu tind sa fiu de acord si cu Andaghe si cu Coca :) adica nu-i musai, dar de ce nu?

 

Fii-miu, intre 2 ani jumate si 3 jumate a avut un obicei tare nefericit... arunca pietre dupa  masini, cat il ducea si aducea mami de la gradi. Vedea o piatra pr jos, in secunda 2 era proiectil.

 

mama a avut o idee geniala. In loc sa-l besteleasca sa nu mai puna mana pe piatra, s-a gandit sa-l tina cu ochii pe masini sa nu mai vada pietrele.

 

si uite asa la 3 ani stia toate maecile de masini de pe strada dupa emblema. 

 

Concluzia: in general, copiii pot. Mult mai mult decat ne gandim noi. Ideea e sa aiba parintii disponibilitate, inspiratie, sa stir cum sa abordeze lucrurile ... ceea ce nu e usor deloc, recunosc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lista de abilitati necesare copilului pentru inceperea gradinitei

 

Este copilul meu pregatit sa mearga la gradinita?

Aceasta este o intrebare pe care multi parinti si-o adreseaza. Ca parinte, nu este intotdeauna usor sa stii daca copilul tau are abilitatile pe care educatorul le cauta. Copiii se dezvolta in ritmuri diferite si nu este corect sa ii comparam. Iar gradinita din zilele noastre nu mai este ceea ce a fost pentru generatiile anterioare. Expresia "Gradinita este noua clasa I" este frecvent auzita intre parinti si profesori astazi.

Iata lista de abilitati necesare copilului pentru inceperea gradinitei

 

la citi ani se incepe graddinita in Romania?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...