Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Lacrimile din prima zi in care a plecat


Recommended Posts

Fii-mea tocmai a terminat liceul in Germania si n-a facut o zi de practica nicaieri. Nu a fost obligatoriu la ei.

Parca prin clasa a 10-a sau a 11-a au avut o zi de lucru la o firma la alegere, dar atunci scoala a avut nevoie de donatii pentru nu mai stiu ce proiect. Teoretic, aia au fost banii castigati de copii pentru munca depusa, dar practic firma a donat cat a vrut. 

 

Germania se mandreste cu invatamantul ei dual. Scoate  inca de pe bancile scolii platitori de taxe si contribuabili la fondul de pensii. Foarte putini dintre cei ce fac ausbildung isi definitiveaza apoi studiile, adica dau bacul si urmeaza apoi cursuri universitare.

Din punctul meu de vedere exista o foarte mare pierdere de potential. Sunt foarte multi tineri care se pierd in meserii mediocre tocmai pentru ca societatea nu-i incurajeaza si motiveaza. 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 191
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Arhitecții câștiga foarte bine. Sint in domeniu și cunosc îndeaproape. 

 

CAD design și ingineria aeronautica nu au nimic in comun. Adică CAD nu se mai folosește de 100 de ani ... e un soft învechit și oricum nu are nici o legătura. Cunosc 3 ingineri aeronautici care direct din masterat au fost culeși de firme de investiții pentru ca au putere analitica și disciplina.

 

Fizica pentru dummies? Pierdere de vreme. 

 

Important este sa fie expuși la meseriile respective, nu la materiile de studiat in școala. 

 

ma refeream la programe cadcam, care se folosesc in aerospace si se vor folosi 100 de ani de aici in colo. sotul meu lucreaza de 20 de ani in domeniu, deci stim.

da desigur, si eu stiu persoane care au terminat ingineria si au fost luati de google.

 

de arhitectura sincer ne-am luat dupa salariile listate la websituri. si din cite imi amintesc in primii ani nu prea depasesc 50-60k. probabil e dif de salariu intre cei care lucreaza pt commercial vs residential.poate tu daca lucrezi in domeniu sa-mi dai mai multe info.  daca o sa-i placa asta va fi alegerea lui.

 

cartile de dummies le-a invatat cand avea 12 -13 ani...deci chiar daca sunt usoare pt adulti...eu cred ca pt virsta aia erau potrivite, fiind ca introducere la materiile respective.

 

tu care ai trecut prin asta, cum i-ai expus pe copiii tai la meseriile respective? voluntariat , internship de pe timpul liceului?

ei deja si-au ales ce vor sa faca, ce le place?

 

sunt curioasa mamele care au copiii in facultati cum si le-au ales.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Germania se mandreste cu invatamantul ei dual. Scoate  inca de pe bancile scolii platitori de taxe si contribuabili la fondul de pensii. Foarte putini dintre cei ce fac ausbildung isi definitiveaza apoi studiile, adica dau bacul si urmeaza apoi cursuri universitare.

Din punctul meu de vedere exista o foarte mare pierdere de potential. Sunt foarte multi tineri care se pierd in meserii mediocre tocmai pentru ca societatea nu-i incurajeaza si motiveaza. 

 

Pe piata e nevoie ca cineva sa faca si  astea de le numesti tu mediocre, nu pot ajunge toti doctori si ingineri.

Sau sa ajungi mai rau, ca in romania de au o gramada doctorat si mastere si ei nici macar nu stiu sa se exprime, sau au diplomele cumparate pe la particulari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la AP, contează pentru facultăți pentru ca arată capacitatea copilul de a tine pasul. Contează sa iei testul de final cu nota buna, altfel e pierdere de vreme. 

 

15 clase de AP? Poate 15 credite. AP in liceele obișnuite, nu IB nu oferă AP decit in clasa 11 și a 12. Deci clar nu poți acumula 15 clase in doi ani. Dar, poate fi cine știe ce situație nemaiauzită! 

 

Ai mei au intrat cu 18 și respectiv, 21 de credite (nu clase) in facultate. Pentru graduation (un singur major) trebuie 128 de credite (in general, eu vorbesc de școala pe coasta de est). Dacă acumulezi credite AP, îți eliberează clase mai înaintate, nu o iei chiar de la zero in facultate...te ajuta sa înaintezi mai repede.

daca cea care mi-a spus 15 ap classes a exagerat nu stiu, am reprodus ce am auzit. dar tocmai am citit pe un forum...parca se numea college confidential in care se vorbea de cite 15 ap classes pt ivyleague...deci inclin sa cred ca e posibil.

la noi se ofera AP classes din clasa 10-a. 

 

din clasa 8-a se ofera cursuri avansate de liceu, si chiar din clasa 9-a se fac cursuri care ofera credite de colegiu.

 

nu stiu ce inseamna ce ai spus tu despre credits in liceu...noi avem units pt graduare liceu se cer 240 units.

University of California system are cerinte LA UNITS si mai mari.

 

PS. vroiam sa te intreb ce ai vrut sa spui ca diploma de liceu din California nu este acceptata in texas? stiu ca poate aplica la orice facultate din tara (taxa aproape dubla) ca out of state student in primul an. si daca ne mutam si ne stabilim resident acolo din anul al 2-lea suntem instate. nu e asa?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe piata e nevoie ca cineva sa faca si  astea de le numesti tu mediocre, nu pot ajunge toti doctori si ingineri.

Sau sa ajungi mai rau, ca in romania de au o gramada doctorat si mastere si ei nici macar nu stiu sa se exprime, sau au diplomele cumparate pe la particulari.

 

asta cam asa e. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

PS. vroiam sa te intreb ce ai vrut sa spui ca diploma de liceu din California nu este acceptata in texas? stiu ca poate aplica la orice facultate din tara (taxa aproape dubla) ca out of state student in primul an. si daca ne mutam si ne stabilim resident acolo din anul al 2-lea suntem instate. nu e asa?

 

Nu poti schimba rezidenta din anul 2. Nu conteaza rezidenta. 

 

Pentru undergraduate, facultatea iti socoteste rezidenta timp de 4 ani (sau cit iti ia pentru bachelor's degree) bazat pe statul in care ai terminat liceul. Ar fi la mintea cocosului ca toti sint rezidenti din anul doi ...hahahaha!!! 

 

Diploma de liceu de oriunde este acceptata oriunde...insa in-state vs out-of-state tuition se bazeaza doar pe adresa liceului unde ai terminat. 

 

Exista doua exceptii: ai peste 26 de ani sau esti financiar independent (ceea ce este imposbil de demostrat atita vreme cit locuieste cu voi si nu are un servici, respectiv un income tax din care sa reiasa ca se poate sustine singur cu cheltuieli de zi plus tuition). 

 

edit sa adaug: exista si alte exceptii: una din variantele luate in considerare de cel mic al meu a fost un "regional agreement" pe New England...exista anumite majors in care facultatea isi doreste sa aiba elevi...si atunci extind in-state tuition la studentii din regiune. Problema este daca isi schimba major (de la cel pe care il obliga facultatea) trebuie platiti banii inapoi. 

 

http://www.nebhe.org/programs-overview/rsp-tuition-break/find-a-program/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite requirements pentru Texas State (banuiesc ca majoritatea facultatilor din Texas au cerinte similare):

 

Determination of Residence Status for In-State Tuition

A. The following persons shall be classified as Texas residents and entitled to pay resident tuition:

1. a person who meets ALL of the following requirements:

 

a. graduated from a public or accredited private high school in this state or received the equivalent of a high school diploma in this state, AND

 

b. maintained a residence continuously in this state for

(i) the thirty-six months immediately preceding the date of graduation or receipt of the diploma equivalent, as applicable; AND     

(ii) the 12 months preceding the census date of the academic semester in which the person enrolls in an institution

 

(Note 1: An individual who is neither a US citizen, nor permanent resident must complete and submit the Residency Affidavit.)

 

(Note 2: F-1 (student) visa holders are specifically ineligible for this provision.)     

 

2. a person who meets ALL of the following requirements:

a. established a domicile in this state not less than 12 months before the census date of the academic semester in which the person enrolls in an institution; AND

 

b. maintained a residence continuously in the state for the 12 months immediately preceding the census date of the academic semester in which the person enrolls in an institution, AND

 

c. provided over one-half of their total financial requirement for the last 12 months (is not eligible to be claimed as a dependent on anyone else's 1040 federal tax forms)

 

(Note: Non-domicile-eligible visa holders, including F-1 visa students, are ineligible for this provision.)     

 

3. a dependent whose parent meets ALL of the following requirements:

a. established a domicile in this state not less than 12 months before the census date of the academic semester in which the person enrolls in an institution; AND

 

b. maintained a residence continuously in the state for the 12 months immediately preceding the census date of the academic semester in which the person enrolls in an institution, AND

 

c. provided over one-half of the student's total financial support for the last 12 months (is eligible to claim the student as a dependent on their 1040 federal tax forms)

 

(Note: This is the only domicile provision by which a non-domicile-eligible, non-immigrant visa holding student (such as one with an F-1) may be granted in-state residency for tuition.)

 

4. a person who:

a. was previously enrolled and classified as a Texas resident in a public institution of higher education; and

 

b. maintained continuous enrollment, or did not break enrollment for more than one regular semester. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle asta cu expunerea copilului la meserie e destul de complicat

 

Al meu e al 2-lea an de liceu si anul trecul a voluntariat ca Teacher Assitent la scoala iar anul asta lucreaza la o firma ca Teacher Assistent si zice ca parca iar place.

Dar nu stiu daca realizeaza ei bine la virsta asta  sau imi place / nu imi place e functie de cit de bine face fata situatie

 

Ieri isi facea niste teme la Math scriindu-si problema in Phyton.

I-am explicat ca daca vrea Computer Science cam asa va fi scriind code si mi-a zis "E painfull" :)

 

Acum 2 ani isi alegea meseria in functie de unde ar avea birou (vrea natura.ocean) combinat cu ce ii place si se decisese marine biologist :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...