Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Lacrimile din prima zi in care a plecat


Recommended Posts

  • Răspunsuri 191
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pe piata e nevoie ca cineva sa faca si  astea de le numesti tu mediocre, nu pot ajunge toti doctori si ingineri.

Sau sa ajungi mai rau, ca in romania de au o gramada doctorat si mastere si ei nici macar nu stiu sa se exprime, sau au diplomele cumparate pe la particulari.

N-am afirmat ca aceste meserii la care au acces copiii fara bac sunt mediocre, ci ca pot deveni mediocre pentru un copil care are potential dar nu e sustinut nici de familie, nici de societate pe motiv ca " e greu".

Atat am auzit asta cu ce greu e liceul in Germania incat mi s-a luat, sincer!

 

Sa-ti dau exemplul prietenei mele care are un copil in clasa a 6-a la gymnasium, un copil foarte, foarte istet si cuminte. Anul trecut, in clasa a 5-a a intampinat ceva probleme la engleza. Probleme insemnand ca in loc de 1 sau 2 cat are la celelalte materii, la engleza are 4. Prietena mea este divortata de tatal copilului care este neamt, iar ea isi creste aproape singura copilul, implicarea fostului sot fiind de 2 sau 3 ore la 2 sau 3 saptamani. Ei bine, in timpul scurt cat si-l aloca copilului, tatal are grija sa-i faca capul mare acestuia spunandu-i ca daca e asa greu la gymnasium, nu-i bai, se poate muta oricand la realschule, ca nu e obligatoriu sa invete o limba straina daca nu-i place, ca in timpul pierdut cu invatatul poate merge la fotbal, sau la orice altceva ii place lui.

 

Serios??? Vorbim aici de un copil peste medie, care cu putin ajutor poate depasi obstacolul asta. Reactia tatalui vine in conditiile in care mama incearca sa gaseasca pe cineva cu care copilul sa faca 2 ore suplimentar pe saptamana.

In general nemtii au atitudinea asta relaxata in ceea ce priveste scoala. Daca ei s-au descurcat fara carte prea multa, considera ca si ai lor copii o pot face. Da, o pot face, dar nu ies pe minus?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antmil dar stii cum s-a razgangit.. Am venit intr-o excursie pe acolo pe la tine sa vedem balenele in mediul lor natural si cit am mers from 4 ore in ocean sa ajungem la ele a stat de vorba cu ghidul care  i-a povestit istoria lui dar  i-a zis ca "marine biologist is a nice sacrifice" (Era marine biologist la o univesitate dar asa prost platit ca era ghid in weekend)

 

Nu l-am mai auzit de atunci :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite requirements pentru Texas State (banuiesc ca majoritatea facultatilor din Texas au cerinte similare):

 

 

 

mersi pt info.

 deci cel tirziu ar fi sa ne mutam in vara sa faca 3 ani de liceu ca sa intre in state.

 

in california daca nu ma insel e doar 1 an.

 

deci daca intra la facultate ca out of state, asa ramine inscris pe toata perrioada ca out of state chiar daca ne-am schimbat resident sa zicem in anul1.  hmmmm….f aiurea.

 

 tu ai tinut cont de rank -ul facultatilorr?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti schimba rezidenta din anul 2. Nu conteaza rezidenta. 

 

Pentru undergraduate, facultatea iti socoteste rezidenta timp de 4 ani (sau cit iti ia pentru bachelor's degree) bazat pe statul in care ai terminat liceul. Ar fi la mintea cocosului ca toti sint rezidenti din anul doi ...hahahaha!!! 

ma gindeam ca daca si parintii (de care depinde) sunt rezidenti...nu numai studentul -care bineinteles ca e resident...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle-USA dar tu de ce te muti nu sint universitati unde locuiesti sau nu sint bune? E asa usor sa va gasiti alte joburi unde va mutati ?

 

cea mai aproape e la 40 min si chiar mai mult cand e traffic (si este traffic bara'n bara la orele de virf). chiar in urma cu vreo sapt am fost prin zona si parca eram in ghetto, e f f urit….mai mereu aud la stiri de impuscaturi si tot felul de crime.

 

sincer mi-e frica sa il las pe William la 18 ani singur in asa zona.

 

plus ca facultatea nu e asa de buna pt inginerie, pe toti care ii aud ca merg la facultatea asta se plang ca nu pot sa-si ia clasele neccesare, nu sunt profesori...etc.

 

urmatoarea e davis, la peste 1 ora distanta...e f buna dar rata de admisie de vreo 20%.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma gindeam ca daca si parintii (de care depinde) sunt rezidenti...nu numai studentul -care bineinteles ca e resident...

 

Aceste requirements sint puse acolo EXACT pentru a evita aceste situatii. Sint o gramada de oameni care isi cumpara a doua rezidenta pentru a beneficia de in-state tuition (after the fact). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...