Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Lacrimile din prima zi in care a plecat


Recommended Posts

  • Răspunsuri 191
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mianda vroiam sa-ti spun doar ca mi-a placut mesajul tau si sint perfect de acord.

 

Asa e si aici famiilile canadiene comparativ cu familliele de chinezi, coreeni, indieni.

Totusi spuneai ca sunt relativ putini cei care opteaza pentru invatamantul de 10 ani, fara bac.

Aici proportia este covarsitoare. Mai bine de 80% dintre tineri opteaza pentru aceasta varianta. Nici cei care termina gymnasiumul si dau bacul nu se prea inghesuie in a face o facultate. La fii-mea, doar 40% dintre colegii de an vor fi studenti in primul an dupa terminarea liceului. Restul de 60% fac o pauza de un an sau 2 inainte de a se hotara in ce directie o apuca. Se refac dupa liceu ca a fost prea greu  [batcap]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da , invataman de 10 ani fara bac sint foarte foarte putini, eu personal nu cunosc pe nimeni , la liceu ni s-a spus ca exista varianta asta mai mult ca fapt divers.

Eu nici nu am stiut ca exista asa ceva pana nu a venit copilul cu niste foi de la scoala :)

 

Cand ma refeream la famillile canadiene vs others ....  familiile canadiene ii pun sa termine liceul (sa aiba bac) si facultate dar nu se zbat pentru universitati top.

Orice facultate e buna pentru ei sau daca copilul considera ca e prea grea facultatea  opteaza pentru college.

 

(De aceea eu stau  intr-o zona de asiatici dar atunci cand ne-am aici , barbatu a zis ca el n-are nimic impotriva sa locuiasca aici dar nu pentru mult timp ca nu prea ar vrea sa aiba nepoti cu ochi mici :) :) :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Procentul celor care au obtin diploma cred ca e totusi mai mare, si se pare ca in,continua crestere. E pe undeva la 40 la suta

 

https://www.welt.de/print/die_welt/politik/article156291438/41-Prozent-der-Jugendlichen-machen-inzwischen-Abitur.html

 

Exemplul dat de prietena ta : nu am auzit cazuri de schimbat scoala sau repetat clasa daca are o nota proasta la o materie, daca ai 5 si 6 la mai multe materii, atunci da. Asa cum poti sa inveti f bine la real si sa te duci la gimnaziu.

In afara de asta, Germania e mare, 80 mil de locuitori, scoala difera mult si de laun land la altul.Bayerul si Bw se pare ca sunt mai avansate si au exigente mai mari. Voi in ce land stati ?

 

Cu educatia asiaticilor, si asta e cu dus si intors. Am vazut reportaje in,care parintii puneau  atata presiune pe copii pana acestia cedau, adica pompeaza in ei cu atatea cursuri, instrumente, limba materna, incat copilul ala nu se mai bucura de copilarie pt. nu are nici un moment de relax si joaca. Sigur nu trebuie generalizat, dar sunt destule cazuri.

 

Cu anul sabatic, f bine. Si japonezii au sistemul asta, castigi experienta de viata, dupa asta ai tot timpul sa muncesti. Sau faci un an de practica sau benevolat in alta tara, la fel iesi f castigat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Procentul celor care au obtin diploma cred ca e totusi mai mare, si se pare ca in,continua crestere. E pe undeva la 40 la suta

 

https://www.welt.de/print/die_welt/politik/article156291438/41-Prozent-der-Jugendlichen-machen-inzwischen-Abitur.html

 

Exemplul dat de prietena ta : nu am auzit cazuri de schimbat scoala sau repetat clasa daca are o nota proasta la o materie, daca ai 5 si 6 la mai multe materii, atunci da. Asa cum poti sa inveti f bine la real si sa te duci la gimnaziu.

In afara de asta, Germania e mare, 80 mil de locuitori, scoala difera mult si de laun land la altul.Bayerul si Bw se pare ca sunt mai avansate si au exigente mai mari. Voi in ce land stati ?

 

Cu educatia asiaticilor, si asta e cu dus si intors. Am vazut reportaje in,care parintii puneau  atata presiune pe copii pana acestia cedau, adica pompeaza in ei cu atatea cursuri, instrumente, limba materna, incat copilul ala nu se mai bucura de copilarie pt. nu are nici un moment de relax si joaca. Sigur nu trebuie generalizat, dar sunt destule cazuri.

 

Cu anul sabatic, f bine. Si japonezii au sistemul asta, castigi experienta de viata, dupa asta ai tot timpul sa muncesti. Sau faci un an de practica sau benevolat in alta tara, la fel iesi f castigat.

 

Da, in Bayern locuim.

De obicei nu scoala recomanda retragerea copilului. Parintii il muta la presiunea familiei largite sau a cunoscutilor. Peste tot ii auzi vaitandu-se ca vai, ce greu e!

 

Procentele alea marite vin si din faptul ca in ultimii ani s-a renuntat treptat cam peste tot la Gymnasiumul de 9ani si s-a mers pe 8 ani. S-a dovedit un esec si se revine, tot treptat, la cel anterior. Dar si asa, in zona noastra 20% este procentul celor care merg la Gymnasium. La noi este si Mittelschule, ceea ce in alte zone am auzit ca nu-i. Deci ierarhia scolilor este: Mittelschule, Realschule si Gymnasium si poti urca de jos in sus numai daca recomanda profesorii, daca treci un examen si daca repti un an. 

 

Cu anul sabatic lasati-ma sa am indoieli. Si de la scoala ni s-a spus ca in general copiii isi pierd motivatia si isi ies din ritm. Ajung ca in anul intai de facultate sa renunte foarte multi pe motiv ca nu fac fata cerintelor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...