Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Lacrimile din prima zi in care a plecat


Recommended Posts

Michelle, nu sint in masura sa dau sfaturi insa mie personal mi s-ar parea un risc destul de mare sa mut o casa intreaga pentru 4 ani de facultate. Sint convinsa ca dinamica voastra de familie este diferita, bineinteles, dar in cea mai mare masura, copiii isi schimba foarte frecvent "specialitatea" (in afara programelor pre-law/pre-med dar si acolo se schimba). IN plus, primii doi ani (in afara de pre-law/pre-med/nursing) se face cultura generala, nu specialitate oricum.

 

Cei care stau acasa cu preponderenta merg la facultati locale, nu muta parintii casa dupa facultate...adica e prima oara cind aud asa ceva.

 

Restul...hmmm...sint parte din viata - nu toti studentii stau in mizerie, faptul ca exista si alt gen de oameni mie mi se pare o lectie buna de viata si de adaptabilitate (dar, repet, voi sinteti diferiti la acest capitol). Cum o sa termine cu bani in buzunar sint si eu curioasa. Factorul decisiv pentru in-state tuition este adresa liceului unde termini. Nu te poti califica pentru in-state tuition in Texas daca pe diploma de liceu scrie California. Nu se aplica la facultatile private dar astea vin cu alt pret (in general mult mai mare decit facultatile de stat). Sint sceptica tare la "alegerile lui"...asta in experienta mea cu copiii din jurul meu...mai bine zi ca i-ai insuflat aceste idei, nu sint ideile lui :) :) :) Nu ca e un lucru rau.

 

Dupa 4 ani cind e vorba de graduate school, plecati iar?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 191
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle, nu sint in masura sa dau sfaturi insa mie personal mi s-ar parea un risc destul de mare sa mut o casa intreaga pentru 4 ani de facultate. Sint convinsa ca dinamica voastra de familie este diferita, bineinteles, dar in cea mai mare masura, copiii isi schimba foarte frecvent "specialitatea" (in afara programelor pre-law/pre-med dar si acolo se schimba). IN plus, primii doi ani (in afara de pre-law/pre-med/nursing) se face cultura generala, nu specialitate oricum.

 

Cei care stau acasa cu preponderenta merg la facultati locale, nu muta parintii casa dupa facultate...adica e prima oara cind aud asa ceva.

 

Restul...hmmm...sint parte din viata - nu toti studentii stau in mizerie, faptul ca exista si alt gen de oameni mie mi se pare o lectie buna de viata si de adaptabilitate (dar, repet, voi sinteti diferiti la acest capitol). Cum o sa termine cu bani in buzunar sint si eu curioasa. Factorul decisiv pentru in-state tuition este adresa liceului unde termini. Nu te poti califica pentru in-state tuition in Texas daca pe diploma de liceu scrie California. Nu se aplica la facultatile private dar astea vin cu alt pret (in general mult mai mare decit facultatile de stat). Sint sceptica tare la "alegerile lui"...asta in experienta mea cu copiii din jurul meu...mai bine zi ca i-ai insuflat aceste idei, nu sint ideile lui :) :) :) Nu ca e un lucru rau.

 

Dupa 4 ani cind e vorba de graduate school, plecati iar?

 

si eu am zis la fel...ca nu am mai auzit de parinti care sa se mute pt motivul asta, dar mai stii...poate nu suntem singurii, ori poate auzi de noi la news.

 

pt noi mutarea in sine nu e chiar mare lucru...ne-am mutat peste ocean de atitea ori...suntem obisnuiti sa nu stam mult intr-un loc. iar William e ca noi, nu se leaga de locuri , prieteni...el e cel care chiar insista sa ne mutam.

 

daca schimbam statul vrem sa ne mutam cu cel putin  2 ani inainte de a termina liceul sa fie in state....si sa stam pana termina facultatea cu totul. vrea sa faca aerospace ingineering…dar stiu ca oricind isi poate schimba dorinta.

 

William e diferit,si nu e diferit ca l-am facut noi asa...asa e el. mi-e f greu sa-l inteleg. eu sunt genul f comunicativ, outgoing, el e un pic mai introvert.

 

toata vara in vacanta m-am oferit sa il intilnesc cu prietenii, la noi, la ei...sau unde vor  parc, piscina...oras...m-am oferit sa ma duc sa ii iau de acasa ...nu a vrut decit citeva dates...atit. la piscina prefera sa joace cu mine/cu noi  ori sa facem intrecere (sunt cit de cit buna inotatoare...) spune ca are fun cu noi….si nu vrea / nu are nevoie sa lege prietenii strinse. desigur e in perioada in care se mai schimba si ma astept la asta...dar cam asa a fost dintotdeauna. la scoala se intelege bine cu toata lumea, toti profesorii imi spun cea e sociabil, ajuta colegii, e funny ...face multe jokes...

 

planul nostru e ca  (dar DOAR Dumnezeu stie ce se va mai intimpla.)..,dupa ce termina faculatea si graduate si tot ...daca isi gaseste servici in alt stat/zona...yep, ne mutam din nou...dar fiecare la casa lui (si ii vom da o suma considerabila pt prima lui locuinta).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și dacă el nu o sa va mai vrea cu el ce faceți? Al meu și-a schimbat “cariera” de vreo 3 ori după 15 ani! Din experiența mea la 15 ani are fluturi in cap! Complet diferit gindeste la 17-18 ani. Apoi Numa in Texas sint facultăți? Acolo la voi nu sint? Dacă nu are notele necesare sa între la faultarea vizata de voi, dar are note sa între la o facultate in alt oraș, ce faceți?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea ar fi cum de s-au decis pt ceva anume, in functie de pasiuni, note bune la scoala, meseriile parintilor?  Al meu trece a zecea si n-are ce sa schimbe, ca nu a ales nimic. Poate o sa l ajute practica sa si formeze o idee.

 

Si daca nu va convine ce si au ales, incercati sa-i influentati ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea ar fi cum de s-au decis pt ceva anume, in functie de pasiuni, note bune la scoala, meseriile parintilor?  Al meu trece a zecea si n-are ce sa schimbe, ca nu a ales nimic. Poate o sa l ajute practica sa si formeze o idee.

 

Si daca nu va convine ce si au ales, incercati sa-i influentati ?

Ioana era la informatica in liceu si niciodata nu am inteles (dar nici nu am intrebat) de ce a ales total altceva.

Doar mi-a spus cand a intrat in a XI-a ce vrea sa faca. Am discutat cu ea si singurul aspect care i l-am spus a fost ca alegerea ei este de genul: "one way ticket". Iar daca va alege orice ar fi sa fie sa-si faca munca la nivel profesional.

Cea mica inca nu s-a decis are doua variante posibile dar va alege cu certitudine cand se va fi decis ce vrea sa faca la viata ei.

Voi afla oricum cand se va fi decis, rolul meu este sa o sprijin pe drumul ei atunci cand imi solicita sprijinul si bineinteles daca o pot face. 

Pe mine nu ma prea intereseaza ce anume au ales sau ce vor alege, cat mai ales daca alegerea lor este ceva in ce ele cred. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia ai perfecta dreptate noi sintem clasa 10-a si isi schimba "cariera" des!!!

Te citeam la un moment dat cand povesteai de baiat ca preocupari pentru ca se asemana cu al meu.

 

Ce a ales ? Ce specializare ?

 

Chimie! Se face cercetător acuma! Cine știe ce s-o mai întîmpla pina la sfirsitul facultății! Momentan e superpasionat de chimie, de unde pina nu demult biologia era pe primul loc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea ar fi cum de s-au decis pt ceva anume, in functie de pasiuni, note bune la scoala, meseriile parintilor?  Al meu trece a zecea si n-are ce sa schimbe, ca nu a ales nimic. Poate o sa l ajute practica sa si formeze o idee.

 

Si daca nu va convine ce si au ales, incercati sa-i influentati ?

Judoka, baietii sunt mai indecisi in general, dureaza pina isi gasesc vocatia/drumul.In clasa a 10 a nici al meu nu stia exact, adica a vrut ceva, s-a- razgindit si a ales cu totul altceva.Al meu a mers...pas cu pas sa spun asa, treapta cu treapta.Dar inca nu a a juns acolo unde vrea.

 

Si eu cred ca e prematur sa spui ca la 14 ani deja stii ce vei face, atii ce drum si mai ales cum il vei parcurge.Viata asta are atitea cotituri, incit nu stii ce-ti ofera.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia si al meu tot cercetator vrea !! Deocamdata preferinta (nu s-a decis inca) ar fi in ordinea fizica, math, chimie

Citi ani va face facultatea?

Dar se gindeste si la computer engineer , computer science.

 

Eu inca nu m-am lamurit insa o sa incep sa fac cercetari sa ma lamuresc.Noi locuim in Canada si din cite am inteles cum vrea el sa aleaga fizica sau math sau chimie , cu facultatea asta nu face nimic trebuie sa mai faca alta facultate dupa sau master.

 

Antmil vroiam sa te intreb daca stii examenele de AP advanced placement conteaza cind aplici la facultate?

Al meu e clasa a 10-a si vrea anul asta sa dea examenul de AP Physic.

 

Din cite am inteles aici in momentl de fata cind aplici la facultate conteaza notele care trebuie sa fie cam peste 90% dar trebuie sa vii si cu ceva in plus

Noi ne-am gindit "ceva in plus" sa fie

- AP examen

- Rezultatele la oplimpiade

- Lucreaza acum ca profesor assitent

Ce altceva , ce alte idei ar fi sa "iasa in fata" sa se diferentieze de ceilalti  ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Și dacă el nu o sa va mai vrea cu el ce faceți? Al meu și-a schimbat “cariera” de vreo 3 ori după 15 ani! Din experiența mea la 15 ani are fluturi in cap! Complet diferit gindeste la 17-18 ani. Apoi Numa in Texas sint facultăți? Acolo la voi nu sint? Dacă nu are notele necesare sa între la faultarea vizata de voi, dar are note sa între la o facultate in alt oraș, ce faceți?
inca nu ne am decis, poate stam aici si daca intra la o fac din sud californiei, be mutam acolo. Toate intrebarile astea nI le  punem zilnic. Stiu ca sa se intimple conform planului va fi minune de la Dumnezeu, iar daca e sa nu se intimple, atunci inseamna ca Dumnezeu are ceva si mai bun pt noi . 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...