Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Manualele unice un nou scandal


Recommended Posts

Pepco a sesizat de multe ori aceste greseli din diferite manuale, atat ca parinte implicat dar si ca membru al societatii. Tin minte ca a deschis si ea un subiect despre greselile din manualele de Citire , matematica , religie si chiar engleza.

Daca parintii nu se sesizeaza , cine credeti ca o va face. Poate doar profesorii si invatatorii, dar unii nici nu le sesizeaza.Riposta Editurii Didactice spune totul, de ce nu putem accepta ca se poate si asa , de ce nu trecem peste micile greseli, ca doar tipografia e de vina:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 76
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

mie si asta

 

 

 

Cu două săptămâni înainte de începutul școlii, Ministerul Educației pregătește manualele pentru clasele a VI-a, I și a II-a, pentru care a schimbat metoda de realizare: nu mai face licitații publice, ci le editează pe toate la Editura Didactică și Pedagogică din subordinea sa.

 

mi se pare de neconceput.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hi, hi, hi

Ne-o mutat PSD-ul si ficatul.  [:-)))]

Daca tot e partid de stanga s-a gandit ca si ficatii nostri sa fie de stanga.

 

post-3916-0-69277200-1535996039_thumb.jpg

 

Asta e din noul manual unic de biologie.

 

Sau altele:

“Parazitul ia substanțele hrănitoare gata preparate de gazdă fără să o mai supună proceselor de digestie."

 

Paraziţii care alterează pâinea sunt:

a. țânțarii;

b. mucegaiurile;

c. viermii intestinali;

d. puricii”

 

Ce raspuns sa dau eu oare? Mucegaiul altereaza painea. Da' mucegaiul nu-i parazit.

 

Gata stiu! Viermii intestinali altereaza painea! Ca astia sunt paraziti.  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare strigator la cer ca, desi s-a atras atentia asupra greselilor din manualele de istorie, sa nu se ia la recorectat TOATE manualele.

Chiar ma gandeam ca poate sunt notiuni de care nici eu nu-mi mai amintesc...in cazul acesta si eu si copilul vom fi dezinformati.

Si inca o chestie- daca eu observ o greseala in manual, unde reclam?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...