Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap. 102


Recommended Posts

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am gatit aproape zilnic luna asta cat am fost in concediu! Cel mai mult mi-a placut mancarea de vinerea trecuta, piure de urzici cu mamaliga! Am mancat ca sparta!

Am facut zacusca, am bagat castraveciori la murat, am copt ardei pentru salata la iarna, sambata bag gogosar la murat!

Am mancat la porumb fiert si copt grupa mare!

Azi cartofi prajti cu mujdei am in meniu, maine fac o tocanita de legume, s-a mancam cu mamaliga!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mmm si eu am facut acum o sapt oua umplute. Tare mult , ne plac si noua.

 

Eu zilele astea am facut o tocanita de ardei cu chiftele, mancare de vinete cu carne de porc, salata de vinete, supa cu galuste, cozonac.

 

Vreau sa fac un boeuf bourguignon si o pomana a porcului. Probabil si o ciorba

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

210 grame ciocolata minim 70% cacao le topesc la bain marie cu 210 grame unt. dupa ce amestecul e rece mixez inauntru cam 250 grame zahar (nu trebuie pus putin pentru ca e ciocolata amara. o ciocolata cu un continut mai mic de cacao sau ciocolata cu lapte se caramelizeaza la copt si da un gust ciudat), 4 oua, 1 1/4 cani faina (masura americana, cups - aproximativ 200 grame), o lingurita de sare. amestecul se toarna in forma de 20x20cm, unsa si tapetata cu pergament. se coace la 160 grade cam 35 de minute, inauntru ramane lipicioasa, deasupra se formeaza crusta caracteristica. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...