Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap. 102


Recommended Posts

 

 

Moama, ant, cum arata supa aia! O mananci cu ochii! Fleur, cum faci tu supa de ceapa cu cascaval?

 

Supa de ceapa clasica ( multa ceapa taiata fidea calita in unt si pusa la fiert). Cand e gata se adauga in farfurie cascaval ras si crutoane. Am descoperit o la cafeneaua mea preferata si o fac si acasa, ocazional. E un deliciu in sezonul rece.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ieri n-am avut timp de gatit, asa ca am cumparata Pizza, nici azi nu am timp, insa am Scris din congelator niste cirnati de oaie( i-am spus din tara) , cu cartofi prajiti.

 

 

Nu am inca niciun Plan concret pentru we, miine aveam in Plan sa ma Duc prin Magazine, insa imi vine lemnul pentru camin si asta ma va Tine toata dimineata pina spre Prinz acasa...ca Nu stiu exact ora la care lucreaza.As vrea insa dupa ala sa ma Duc la cumparaturi...si daca intizii prea mult, vom minca pe undeva...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sambata am facut o fasole cu ciolan, am mancat cu ceapa rosie, o bunatate ! Si o supa pe bucati de pui, portie mica (eu nu mananc asa ceva).

Duminica am avut friptura de porc, piure, diverse muraturi (am luat din piata cate o galetusa de sfecla, castraveti in saramura, castraveti umpluti cu varza, ardei umpluti cu varza, gogosari, salata olteneasca; cred ca avem pt 2 luni, sunt asa o gospodina  [:-)))] ). Dulce: wafe cu Nutella si frisca.

Pentru zilele urmatoare am mai facut o tocanita din piept de pui, impartit jumi-juma: o parte cu orez, o parte cu cus-cus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am Don ce am facut ieri, miine nu am timp sa gatesc, asa ca merge pe principiul, fiecare maninca ce poate/gaseste.

 

Miercuri das Spaghetti cu ton, Hoi suntem libera si as face niste Grünkohl, pentru doua Zile,( e varza ala Verde inchis si creata), oricum mincare asta e Mai buna a doua zi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut ieri un soi de varza calita. Am nascocit o combinatie intre varza noastra calita clasica (dar facuta doar cu varza dulce) si varianta poloneza numita "bigos". A iesit buna...sa fie si pe gustul meu si gustul barbatului.

 

Apoi m-a pocnit asa o inspiratie si m-am apucat sa fac paste. Am facut ieri fettuccine dar cu cerneala de sepie...deci au iesit negre, negre. Am mai facut pasta si nu am avut probleme cu intinsul si taiatul dar cerneala de sepie a facut coca extraordinar de "sensibila". Se rupea repede, mi-a trebuit multa finete sa o intind suficient de subtire. Am congelat o mare parte din fettuccine iar restul le-am pregatit in sos de calamari (taiat fideluta si sotat cu usturoi mult, ardei iute (thai), shallot si rosii mici). A mers demential cu un sauvignon blanc adus din California. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Se rupea repede, mi-a trebuit multa finete sa o intind suficient de subtire.  

 

da, cred ca din cauza consistentei devine extrem de friabila. ai avut ceva nervi sa o întinzi!!!

 

eu mancare de praz si ciorba de coaste de vitel. ar fi trebuit sa iau coaste sa le pun si la cuptor, mi-am adus aminte prea tarziu....

mofturoasa o sa aiba somon la gratar. trebuie sa mai inventez ceva sa o scot din eterna carne la gratar cu ceva garnitura.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...