Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap. 102


Recommended Posts

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ieri am fost plecati si am mincat in oras, astazi ficatei de pasare cu piure de cartofi si salata de varza.

 

Miine nu am timp, vom minca ce gasim si mai departe nu mai stiu, am un file d eproc pe care vreau sa-l fac cu ciuperci si sos de smintina si niste piept de pasare, nu stiu exact cum sa-l fac...mi s-a stricat tigaia electrica(nu mai incalzeste , de fapt se incalzeste dar putin nu sa pot face in ea mincare)si nu prea stiu unde sa fac chinezariile, ca as fi vrut niste taitei prajiti din pieptul de pasare.

 

Trebuie sa ma uit sa vad unde gasesc o tigaie electrica, ca tare buna a fost!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sambata copiii au plecat in grup la KfC, asa ca abia seara am facut o ciorba de cartofi cu afumatura. Si un blat cu cacao pt tort. Editez ca am uitat de o portie mica de orez cu lapte :-)

Duminica dis de dimineata am inceput cu minipizza, apoi am facut conopida pane`, aripioare si piept de pui crispy + cartofi natur cu mult patrunjel verde.

Tortul a avut o crema de piure de castane+frisca, o crema de mascarpone+frisca si deasupra glazura de unt+ciocolata, ornat cu fulgi de zapada (de zahar  [:D]  Dr.Oetker, spre bucuria vecinutei mele).

In program vor urma paste 4 formaggi, sper nu mai repede de joi-vineri  [soricel] .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma bate gindul sa fac niste varza calita, tot asa cu mamaliga, sa vad cind.

 

Astazi am sa trec sa iau niste ciuperci proaspete si niste smintina, vreau sa fac muschiuletul de porc cu sos de ciuperci cu smintina.Sa iau si niste praz, miine vreau sa fac taute prajiti(chinezarii) si o Supa de praz cu carne tocata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi si eu mamaliga, branza cu smantana, ou. Fasole batuta cu multa ceapa calita cu morcov deasupra am facut ieri, s a halit toata, am avut si cabanos langa.

 

Am facut pt maine la pachet, in premiera, dovleac spaghetti cu sos de paste tip bolognese. A iesit tare bun, in Ro nu am vazut dovleac din asta, o fi...furajer.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...