Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap. 102


Recommended Posts

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am facut sarmalele de Craciun :). Am facut 2 cratite mari : una pt acum si una pt Craciun care e la congelator. F bune au iesit. Maine fac o tocana de iarna cu carne de porc, iar la pranz quenelles cu sos si orez.[/quote ]

 

 

Si eu fac inainte si Le pun in congelator, dar inainte cu 10 zile ...nu chiar asa devreme. Sa vad daca fac cirnati anul asta si atunci iau si pentru sarmale.Desi anul asta plecam in deplasare(am uitat ) asa ca sa intreb intii si pe sora mea daca vor.

 

 

Mai am pentru astazi, sos de Bolognese, am luat scoici si in pui de ala galben, Crescut cu porumb, vreau o ciorba cu taitei de casa, din piept...sa vad.Am luat si niste carne tocata sa fac chiftele.

 

 

(mcoca, Le-ai pus fierte la congelator? Eu le pun crude intotdeauna( carne proaspata , nu decongelata), din experienta Familie mele, toata mincarea congelata(preparate deja) ajunge la gunoi.N-am descoperit insa motivul...)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clar ca n-ai sa Stai sa fierbi sarmale in concediu :) Si eu congelez mincare, in general cind gatesc cantitate Mai mare, ma refer la mincaruri care se preteaza la situatia asta gen fasole, mazare, linte...congelez si ardei umpluti de exemplu si cred ca asta sunt singurii pe care ii si mincam apoi)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dulciuri de Crăciun vreau sa fac lussekatter. Dar le fac de sf. Lucia, atunci încep sărbătorile in Suedia. Și poate turta dulce suedeza. 

Chiar de Crăciun o sa fac o prăjitura încă nu m-am hotarat. Poate prăjitura ceha. Sau sa văd ce vrea copila. 

 

Carnati vreau și eu sa fac și sarmale. Și salata de boeuf. Astea atunci de Crăciun. 

 

Noi nu suntem prieteni cu congelatorul, le fac proaspete. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu aseara am trantit niste chestii semipreparate (chiftele de pui cu cascaval) langa mexicana, au fost neasteptat de bune.

Diseara vom manca pe undeva, iar in weekend habar nu am ce voi gati. Maine sigur fac spanac, dar in rest, nu am idee.

 

Pentru Craciun vom face turda dulce (sper weekendul viitor), nelipsitul baigli si probabil un diplomat cu diverse fructe. Mancare traditionala gen sarmale, beuf.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...