Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap. 102


Recommended Posts

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dupa " porcariile" de Craciun, am simtit nevoia sa mancam legume. Asa ca azi am mancat ca niste regi, supa crema de brocoli si crutoane, file de somon la cuptor cu garnitura: cartofi noi copti cu rozmarin si alte ierburi, fasole verde al dente la abur ( cu sare si un pic de ulei de masline) si o salata verde mare asortata cu rosii, castraveti, ceapa verde si masline verzi. Totul stropit cu un vin alb muscat de California.

La desert mai avem din tortul trufa de ciocolata de Revelion.

 

Un an nou plin de bucate bune si de tot ce e bun!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani! Un nou an, un nou challenge ref. ce sa mai gatesc... Ale mele adolescente sunt tot mai mofturoase. Mancaruri care le placeau mult, nu le mai plac (si nu, nu le-am facut prea des sa zici ca s-au saturat...). Trebuie sa mai stau sa vaut/gasesc/gatesc/incerc retete noi.

 

Seara asta face dl sot guacamole (avocado cu sare si lamaie) si salsa (ardei, rosii, ceapa) si mancam cu nachos.

 

Maine la pranz am in plan un cauliflower tandoori (cartofi, conopida, sos de lapte de cocos, usturoi, ghimbir, condiment pt tandoori. Maine la cina facem ceva paste (decid ele de care).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani!

Si noi mai usurel zilele astea, desi nu am exagerat cu mancarea de Craciun, doar cu dulciurile [:)] .

Am facut pentru revelion profiterol, a iesit minunat! Mi-a mai ramas crema de ciocolata, asa c-o sa repet, sa n-o arunc! Sambata fac un diplomat pentru socrela, ca e ziua ei si vreau pana la ziua mea, s-o lasam mai moale cu dulciurile, mai spre deloc, asa!

profiterolul meu

 

post-821-0-80079800-1546505914_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am terminat tot ce am pregatiti de revelion, ieri am facut niste macrou prajit cu hrean( simt o dorinta foarte cauta de a minca acritura, otet...), astazi cred ca niste chinezarii cu mult legume si ceva piept de pui.

 

Pentru miine as vrea niste ciorba de perisoare...sa vad insa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...