Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap. 102


Recommended Posts

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mianda, ma scuzi, dar nu vreau sa intru in polemici, microundele NU POT SCHIMBA STRUCTURA MOLECULARA A ALIMENTELOR. Subliniam, nu tipam.

Uite citeste aici te rog, Alex explica foarte simplu si clar

 

http://alexdoppelganger.com/gateala-pseudostiintifica/

 

Normal ca semintele nu mai incoltzesc daca le tii doua minute la microunde, in doua minute se face popcorn-ul, semintele alea sunt prajite  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianda, ma scuzi, dar nu vreau sa intru in polemici, microundele NU POT SCHIMBA STRUCTURA MOLECULARA A ALIMENTELOR. Subliniam, nu tipam.

Uite citeste aici te rog, Alex explica foarte simplu si clar

 

http://alexdoppelganger.com/gateala-pseudostiintifica/

 

Normal ca semintele nu mai incoltzesc daca le tii doua minute la microunde, in doua minute se face popcorn-ul, semintele alea sunt prajite  [:)]

Pai nu intri in polemici cu mine ca n-ai de ce. Eu stiu ceea ce stiu si nu pot ignora ceea ce stiu.  [:)]

Sunt studii efectuate si care sustin afirmatiile mele.

 

Nu tii semintele la microunde ci apa cu care le uzi! Si nu o folosesti fierbinte, o lasi la racit. Este un experiment pe care l-a facut fii-mea la scoala in clasa a 4-a.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik, mersi pt urari, asa e, sunt Ioana ascunsa. 

 

Pentru napolitana cu crema caramel si nuci, am folosit reteta asta:

 

https://www.adihadean.ro/2016/11/foi-de-napolitane-umplute-cu-caramel-si-nuca-foi-lica/

 Am injumatatit cantitatile. A iesit foarte buna, singura problema sa zic asa e ca trebuie sa stea peste noapte cu o greutate mare deasupra ( ceva gen 10kg...)pt ca foile de napolitana sa se imbibe de crema.

 

Referitor la microunde parerile sunt impartite. Eu folosesc doar la incalzit mancarea si laptele si la popcorn. Evit sa gatesc propriu zis la microunde.

Efectul microundelor este ca cresc agitatia moleculelor, implicit temperatura. Nu am informatia ca s ar schimba structura moleculara a alimentelor.

 

Am lucrat un timp intr o companie de echipamente electronice ce lucra esential cu microunde., pentru a testa mobile si altele. Se vorbea despre efectul microundelor asupra corpului uman, singurul efect pe care noi l am detectat a fost....cresterea fertilitatii. Intr un interval de cateva luni, vreo 5- 6 colegi din acea companie mica, inclusiv eu, au conceput si au avut copii. Radeam de asta si numele " impricinatilor" tronau pe " panoul de onoare" al firmei.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...