Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap. 102


Recommended Posts

Mcoca, ma intereseaza reteta de conopida cu piept de pui.

 

Azi am facut fasole, iahnie fara carne si batuta. Am prajit si carnati langa, ramasi de la sarbatori, mai avem in congelator. 

Sper sa nu mai gatesc pana luni...

Si am pus la facut o paine din faina integrala.

 

Mai pe seara poate niste clatite, cu gem pentru copil si mine, cu branza de vaci pt barbat ( diabetic).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mcoca, ma intereseaza reteta de conopida cu piept de pui.

 

Azi am facut fasole, iahnie fara carne si batuta. Am prajit si carnati langa, ramasi de la sarbatori, mai avem in congelator. 

Sper sa nu mai gatesc pana luni...

Si am pus la facut o paine din faina integrala.

 

Mai pe seara poate niste clatite, cu gem pentru copil si mine, cu branza de vaci pt barbat ( diabetic).

 

 

Fleur, o conopida se fierbe (poti sa pui si 1-2 cartofi la fiert, eu nu mai pun mai nou) si se scurge bine. Se face un pic de maioneza (eu pun cam 20% din volumul conopidei, dar iarasi e dupa gust).

Se frige in tigaia fara ulei un piept de pui mai maricel.

Eu pun la robot un ceapa mica, un catel de usturoi maruntesc bine si adaug conopida, mai marutesc un pic. Amestec tot cu pieptul de pui taiat bucatele f mici si cu maioneza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sambata - spaghete cu sos de rosii, supa crema de broccoli cu crutoane. Seara am fierto o fasole cu ciolan, am blenduit fasolea si se va manca cu ceapa calita cu boia.

Am mai facut 2 checuri sarate (mozarella, sunca, porumb, patrunjel verde) si 2 cu nuca. visine.

Duminica am facut chiftele, snitele, cartofi cu patrunjel verde.

Candva urmeaza sa fac o tocanite de ciuperci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu pentru azi o friptura in lamaie, niste piure langa ea. un strudel mare cu dovleac si doua cu mere. cu ocazia asta am aruncat 2 pachete de foi de placinta care s-au decongelat de porc. am zis ca iau numai foi proaspete... dar nu-mi iese intotdeauna.

mai e un rest de ciorba de vaca.. de maine incolo cred ca o supa de rata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

eu pentru azi o friptura in lamaie, niste piure langa ea. un strudel mare cu dovleac si doua cu mere. cu ocazia asta am aruncat 2 pachete de foi de placinta care s-au decongelat de porc. am zis ca iau numai foi proaspete... dar nu-mi iese intotdeauna. mai e un rest de ciorba de vaca.. de maine incolo cred ca o supa de rata.

 

 

Dar de ce le-ai aruncat?

 

Nu Le puteai recongela?

 

Eu nu recongelez carnea(decongelata deja), insa la legume/zarzavat nu vad ce s-a putea intimpla... Evit procedeul vor de mult pot, insa daca se intimpla...recongelez.

 

 

Du trebuie sa fac "curat" in congelator, am mincaruri cevzac acolo de citeva luni si nu Se atinge nimeni de ele ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ieri am făcut supă cremă de ciuperci și mâncare de conopidă cu condimente indiene (de fapt cu niște curry pastă). N-am mai pus la conopidă și lapte de cocos, cum aveam rețeta originală, am lăsat-o mai light.

 

Azi un fel de salata Nicoise a la Jamie Oliver, doar cu alt fel de pește. Și niște orez cu legume la tigaie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...