Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap. 102


Recommended Posts

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle, poți face lămâi murate (sunt specifice Africii de Nord). Sau coaja de lămâie o poți confia.

 

Coca, tare fain gemul de mandarine! Eu am făcut anul ăsta marmeladă de portocale, a fost un hit (chiar dacă iese ușor amăruie). 

 

Daniela, da, si asta e un pic amarui. De fapt are acelasi gust ca cel de portocale, dar se face mult mai usor :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce reteta, ce reteta?

 

 

2 kg de mandarine( clementine),800g zahar, zeama de la o lamaie. Mandarinele se spala si se fierb 20 de minute cu tot cu coaja ca sa iasa amareala. Odata oparite si taie in jumatati se scot samburii se pun in blender si se mixeaza.

Se pun la fiert cu zaharul, zeama de lamaie, 2 pahare de apa cca 20min, apoi se toarna in borcane sterilizate.

 
data viitoare voi opri fierberea dupa 10 min si voi lasa o ora sa stea.
Cred ca voi pune totusi 3 pahare de apa, ca mi se pare cam prea densa ...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, cu placere! Sa incerci sa vezi. Eu am facut dintr-un kg si mi-au iesit 3 borcane de 330.

 

In week endu asta o sa ne destrabalam cu carnati de casa si muschi afumat de casa. On sa fac si o ciorba de burta duminica din care o sa am si luni si marti.

 

Maine seara o sa ne gateasca indian fata care face engl cu fetele. Abia astept sa mananc o mancare indiana de la mama ei :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi fac rapid tacos. E unul din preferatele noastre când nu știm ce sa mâncam :). 

 

Ieri a fost supa de pui pe motiv de gripa, s-a mâncat cât am clipit :). Pana și câinele a fost bucuros :). 

 

Maine nu știu ce sa fac, poate ieșim in oraș sa mâncam, după o săptămâna de bolit. Avem un restaurant cu hamburgeri tare gustoși, deja îmi ploua in gura :). 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi hamburgheri ieri, astazi am s afac fleischkäse cu cartofi taranesti, iar miine trebuie neapart sa cosumam varza verde ce o am, asa ca am s afac niste cartofi prajiti cu ou si salata d evarza,

 

Saptamina ce vine vreau cit mai multe chinezarii, deci multe legume si doar carne de pui.

 

Ciorba am aruncat-i si niste ghiveci, ghiveciul e drept ca a reusit sorul sa-l "arda"cind a inclazit mincarea [:-)))] [:-)))] habar nu am cum de a reusit,

 

Deci renunt pentru o perioada la mincaruri romanesti, ca singura nu le fac fata si e mare, mare pacat sa le arunc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...